שתף קטע נבחר

אולמרט על המו"מ: יידרשו ויתורים לא פשוטים

בעקבות חידוש המשא ומתן המדיני עם סוריה, אמר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כי "המשא ומתן לא יהיה קל ופשוט ויהיה כרוך בוויתורים לא פשוטים". הוא ציין כי לאותה מסקנה הגיעו גם רבין, נתניהו וברק בהיותם ראשי ממשלה

התייחסות ראשונה לחידוש המשא ומתן עם סוריה: ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר הערב (יום ד') כי אין לו אשליות בעניין המגעים עם סוריה: "המשא ומתן לא יהיה קל ופשוט ויהיה כרוך בוויתורים לא פשוטים". עם זאת, אמר כי "עדיף תמיד לדבר מאשר לירות - ואני שמח ששני הצדדים החליטו לדבר". הוא דיבר בכנס חינוך בסמינר הקיבוצים בתל-אביב.

 

לדברי ראש הממשלה, "ההודעה מהווה סיום שלב בתהליך בן למעלה משנה, במהלכו ביקשנו לכונן מסלול שיאפשר קיומן של שיחות שלום עם סוריה. לשמחתי, נענה ראש ממשלת טורקיה לאתגר התיווך בין הצדדים ולאחר חודשים ארוכים של שיחות ומגעים יצאה הבוקר ההודעה על כך שהשיחות מתחילות".

 

אולמרט הדגיש, כי "חידוש המו"מ עם סוריה, לאחר שמונה שנות קיפאון, הוא עניין מרגש, אבל מעבר לכך זוהי חובה לאומית שיש למצותה. לאותה מסקנה בדיוק הגיעו שלושה ראשי ממשלה לפני: יצחק רבין ז"ל, בנימין נתניהו ואהוד ברק, אשר השקיעו, כל אחד בתורו, מאמצים באפיק זה ואף היו מוכנים לויתורים כואבים ומרחיקי לכת כדי להשיג שלום עם סוריה".

 

בהתייחסו להתפתחויות האחרונות באזור, אמר: "השנים שחלפו מאז הוקפא המו"מ לא היטיבו את המצב הביטחוני בגבולנו הצפוני, אשר עדיין מהווה את מקור הדאגה העיקרי שלנו מפני התדרדרות אזורית. במצב דברים זה, עדיף תמיד לדבר מאשר לירות, ואני שמח ששני הצדדים החליטו לדבר".

 

אולמרט הדגיש, כי "אין לי אשליות. המו"מ לא יהיה קל ולא יהיה פשוט ויכול שייארך זמן רב ואף יהיה כרוך בסופו של יום בוויתורים לא פשוטים. יחד עם זאת, לאחר שקלול כל הנתונים הרלבנטיים וקבלת חוות הדעת של כל גורמי הביטחון וההערכה של ישראל, הגעתי לכלל מסקנה שהסיכוי במקרה זה גובר על הסיכון ועם התקווה הזאת יצאנו היום לדרך".

 

ההודעה המשותפת: מדברים בתיווך טורקיה

הבוקר פרסמו ישראל, סוריה וטורקיה הודעה משותפת מיוחדת בה אישרו כי בין ירושלים לדמשק מתנהלות שיחות רשמיות בתיווכה של אנקרה. ל-ynet נמסר כי מאז יום שני נועדים בטורקיה שליחיו של ראש הממשלה, יורם טורבוביץ' ושלום תורג'מן, עם אישים סורים. "ישראל וסוריה החלו בשיחות שלום בלתי ישירות בחסות טורקיה. שני הצדדים הצהירו על כוונתם לנהל את השיחות בתום לב ובפתיחות, ולקיים דיאלוג רציני ורציף, על מנת להגיע לשלום מקיף בהתאם למסגרת שנקבעה בוועידת מדריד", נמסר בהודעת לשכת ראש הממשלה.

 

בעקבות ההודעה, מיהר שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, להכריז כי ישראל הסכימה לנסיגה מלאה מרמת-הגולן, במסגרת מה שמוגדר כ"שיחות לא-ישירות בתיווך טורקי". בירושלים הגיבו לדבריו של מועלם ואמרו: "המשא-ומתן מתנהל על בסיס עקרונות ועידת מדריד. לא זכור לנו שבוועידה התחייבה ישראל לנסיגה מלאה מרמת הגולן".

 

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות ההודעה המשותפת של ישראל וסוריה. בימין קשרו בין המשא ומתן לחקירות ראש הממשלה בפרשת "מעטפות הכסף" וטענו כי מדובר ב"ספין תקשורתי" וכי "כעומק החקירה - עומק הנסיגה". ראשי סיעות הליכוד, האיחוד הלאומי-מפד"ל וישראל ביתנו דרשו לקיים עוד היום דיון מיוחד במליאת הכנסת בעקבות הודעת לשכת ראש הממשלה.

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה, אהוד אולמרט
צילום: עופר עמרם
גם נתניהו עשה את זה
צילום: עופר עמרם
מומלצים