שתף קטע נבחר

תושבי הגולן: אולמרט מסוכן למדינה

בתום ישיבה דחופה, פרסם ועד יישובי הגולן הודעה חריפה, שבה נאמר כי "ראש הממשלה, אהוד אולמרט, פועל נגד האינטרס הלאומי ונגד רצון העם, ומסכן את מדינת ישראל, לכן אינו ראוי לתפקידו"

ועד יישובי הגולן פרסם אמש (יום ד') הודעה משותפת חריפה ביותר בעקבות חידוש המשא ומתן לשלום בין ישראל לסוריה. הוועד נועד לישיבה דחופה וקבע: "ראש הממשלה, אהוד אולמרט, פועל נגד האינטרס הלאומי ונגד רצון העם, ומסכן את מדינת ישראל, לכן אינו ראוי לתפקידו", נאמר בהודעת הוועד, ש"קורא לכל הכוחות הפוליטיים והציבוריים להתאחד לשמירה על הגולן".

 

בפתח הישיבה, אמר יו"ר הוועד וראש המועצה האזורית גולן, אלי מלכה: "הגולן הוא נכס התיישבותי ותיירותי מהמעלה הראשונה והחוק הישראלי חל עליו. הזוי לגמרי שראש הממשלה, שנמצא במצב שבו הוא נמצא, יכול למצוא כוח מוסרי ציבורי פוליטי או כל כוח אחר כדי למסור את חבל הארץ הזה לציר הרשע - לאיראן, לסוריה ולחיזבאללה ובכך לסכן את קיומה של מדינת ישראל".


ישיבת ועד יישובי רמת הגולן (צילום: אביהו שפירא)

 

מלכה: "אנו סומכים על רוב גדול בכנסת ישראל ועל רוב גדול בקרב הציבור הישראלי שיפעל בשפיות ובתבונה ולא ייתן לראש הממשלה הפועל משיקולים זרים להכניס את ישראל לסחרחורת. המהלך מזיק לישראל, מזיק לאמריקנים, לעם הערבי ולשלום בעתיד".

  

לא נראה כי בימים הקרובים ייצאו תושבי הגולן בהמוניהם להפגנות בצמתים. הם סומכים בשלב הזה בעיקר על פעילות פרלמנטרית לסיכול הכוונה להחזיר את הרמה לסורים. בהודעת ראשי היישובים נאמר כי "תושבי הגולן נחושים להמשיך לשבת בגולן, לפתח ולבנות אותו, ומתחייבים בפני עם ישראל לשמור על הגולן ישראלי. ראש הממשלה אולמרט פועל נגד האינטרס הלאומי ונגד רצון העם".

 

למרות ההודעה התקיפה, ב-32 יישובי המועצה האזורית גולן ובקצרין, התושבים עצמם לא ממש מתרגשים ולדבריהם, הם עסוקים בעשייה. מנהל ענף התיירות בקיבוץ מרום גולן, ערן גליק, אמר כי "בימים אלה אנו נמצאים בעיצומו של הליך הנחת התשתיות ל-20 בקתות עץ נוספות. אלפי ישראלים מגיעים לכאן מדי חודש ומשקיפים מהר בנטל לעבר סוריה".

  

לדבריו, "ענף התיירות בשגשוג ובהתפתחות ששום דיבורים על החזרת הגולן יכולים לשנות אותם. כולם זוכרים שראש הממשלה עצמו בילה כאן חופשה במהלך חול המועד פסח והוא בוודאי הבין את החשיבות באחיזתנו בגולן".

 

"על כל הצהרה, נשיב בפיתוח זנים חדשים"

מנהל המטעים בקיבוץ עין זיוון, אלכס קודיש, ממשיך כבר 27 שנה לפקוד מדי יום את שטחי החקלאות. "אנו מורגלים מדי כמה חודשים לדיבורים על שלום תמורת הגולן, אבל אנחנו חזקים ויש לנו עור של פיל" אמר. "מה שנותן לנו ביטחון זה שאין רצון אמיתי משני הצדדים לעשות שלום אמת ושראש הממשלה יודע שלא ניתן לוותר על הגולן".

 

לדבריו, "אנחנו נחשבים לגורם מוביל בכלכלה הישראלית בגידול תפוחי עץ, דובדבנים, נקטרינות ואפרסקים. התשובה שלנו לדיבורים על החזרת הרמה תהיה עוד נטיעות שיחלו מיד עם סיומה של שנת השמיטה. על כל הצהרה של אולמרט, חקלאי הגולן ישיבו בפיתוח זנים חדשים ובעיבוד אדמותינו. כיום אין הנהגה יציבה בישראל ושתהיה כזו, היא תדע לשמור עלינו".

 

לעומתם, הביעו דרוזים המתגוררים בגולן תקווה לשינוי עבור הדורות הבאים. לדברי יוסף אבו סלאח, "40 שנה אנחנו חיים בצילו של הכיבוש והיום אולי מדובר בשינוי. צריכים להבין שהגולן הוא חלק מסוריה ויש להחזירו בדרך של שלום. במלחמה שני הצדדים יפסידו ואני חושב שבמלחמת לבנון כולם ראו את זה".

 

כ-18 אלף הדרוזים החיים בגולן מחזיקים בתעודות זהות כחולות, אך מקפידים לשמור על נאמנותם רבת השנים לשושלת אסד. כלפי חוץ, ישנם דרוזים רבים שמסכימים עם אבו סלאח, אך לצד זאת חוששים מהסגירות כלפי המערב אותו מפגין השלטון הסורי. "הילדים שלנו לומדים שם באוניברסיטה, אבל הם מקווים תמיד לחזור לכאן בשל הדמוקרטיה הנהוגה בישראל ולא נמצאת תחת שלטון מפלגת הבעת' הסורית", אמר תושב דרוזי ותיק בגולן.


פורסם לראשונה 21/05/2008 22:16

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים בהר בנטל
צילום: AFP
סומך על רוב גדול בכנסת. מלכה
צילום: אביהו שפירא
מומלצים