שתף קטע נבחר

דרוקמן: ההדחה שלי - חלמאית ומרושעת

ב-ynet נחשף כי שבועות אחרי שבית הדין הרבני פסל את גיוריו, הודח ראש מערך הגיור מתפקידו. הבוקר אמר הרב דרוקמן לגל"צ: "היו חייבים לזמן אותי לשיחה עם ראש הממשלה שיסביר לי את העניין, ולא לעשות את זה על ידי הש"ג. עשו לי סיכול ממוקד" . עמותת אומ"ץ: "אם לא תחודש עבודתו של דרוקמן - נפנה לבג"ץ"

"לא חגגתי עכשיו יומולדת או משהו. בתחילת השנה החתימו אותי על חוזה חדש לשנה שלמה, וכבר אז הייתי בן 75. ההחלטה להדיח אותי - חלמאית ומרושעת בעיתוי הזה, אחרי פסק הדין בבית הדין הרבני. אלה שהדיחו אותי לא איכפת להם מהגיור", כך אמר הבוקר (יום ה') הרב חיים דרוקמן לגלי-צה"ל, בתגובה ראשונה לאחר פיטוריו שנחשפו כאן ב-ynet. 

בראיון סיפר הרב דרוקמן על תחושתו הקשה בעקבות ההדחה בלחץ החרדים: "היו חייבים לזמן אותי לשיחה עם ראש הממשלה שיסביר לי את העניין, ולא לעשות את זה על ידי הש"ג".

 

לדברי דרוקמן, "איש לא דיבר איתי, קיבלתי מכתב. אני נתבקשתי לבוא לעבודה ע"י ראש ממשלת ישראל, לא חיפשתי שום עבודה. הגיעו יהודים אחרי סבל של עשרות בשנים מחבר העמים שחזרו הביתה וכתוצאה מהדיכוי שהיה שם היו נישואי תערובת, לא התבוללות כמו בארצות המערב. ואני מוכרח לומר שראש הממשלה שרון באמת רצה שתיעשה פעולה חשובה בנידון ואני בטוח בימיו זה לא היה קורה.

 

"את המכתב קיבלתי מהש"ג. זה היה כנראה מתוכנן כבר חודשים כי גונב לאזני מפי הראשון לציון שלפני חודשיים היו אצלו נציגי שירות המדינה עם אנשי משרד ראש-הממשלה? זה סיכול ממוקד. לבי דואב, איך אפשר לפסול גיור אחרי 15 שנה".

 

באומ"ץ מאיימים: נפנה לבג"ץ 

בתוך כך פנתה הבוקר עמותת אומ"ץ באמצעות עו"ד גלעד קורינאלדי לראש הממשלה אולמרט ולנציב שירות המדינה שמואל הולנדר, בדרישה לחדש את העסקתו של דרוקמן. הם איימו לפנות לבג"ץ בעניין אם לא תמולא בקשתם.

 

לטענת אומ"ץ, מונה הרב דרוקמן לתפקיד על ידי ראש הממשלה לשעבר שרון לאחר שעבר את גיל 70, והדבר לא היווה מחסום בפניו. בעמותה מזכירים עוד כי שופטים עמיתים ממשיכים לכהן בתפקידי שיפוט במערכת המשפט אף לאחר הגיעם לגיל פרישה, וטוענים כי "בעניין זה יש להשוות מעמד מערך בתי הדין לגיור, ואת תפקידו של הרב דרוקמן גם כדיין".

 

בנוסף נטען במכתב כי במשרד ראש הממשלה לא ערכו לראש מערך הגיור שימוע לפני שהתבשר על סיום כהונתו, וכי "ריח רע של שיקולים זרים ופסולים" נודף מהמכתב הקצר שנשלח אליו בעניין. גם את עיתוי ההודעה מציינים באומ"ץ כבעייתי – בעיצומה של התקפה חריפה נגד הרב דרוקמן ומדיניות הגיור שהנהיג.

 

מירוץ נגד ההדחה

בעקבות הדחת הרב דרוקמן, הודיע ח"כ מנחם בן ששון על כינוסה של ועדת חוקה, בראשה הוא עומד על מנת לדון בהתפתחויות האחרונות. יושב ראש ועדת החוקה של הכנסת, חבר הכנסת מנחם בן-ששון, פנה הבוקר (יום ה') למשרד ראש הממשלה בבקשה להשאיר בתפקידו את ראש מערך הגיור, הרב חיים דרוקמן, שהודח מהתפקיד. "זו שעה זו של משבר בעניין הגיור", אמר בן-ששון, וציין כי בדיון דחוף שהתקיים בוועדה בנושא הביעו מרבית המשתתפים אמון מלא בפעילותו של הרב דרוקמן. במשרד ראש הממשלה הסבירו אתמול כי דרוקמן סיים את תפקידו על פי הוראה של נציבות שירות המדינה.

 

חבר הכנסת יולי אדשלטיין (ליכוד) ביקר את ההחלטה להדיח את ראש מערך הגיור, הרב חיים דרוקמן: "ההדחה תפגע קשות במעט האמון שעוד נותר בקרב העולים, ששוקלים להתחיל בהליך גיור", אמר. לדבריו, "הדבר יתפרש בקרבם ככניעה של הממשלה לנוכח ההתקפה החרדית על מערך הגיור והמתגיירים. על ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לבטל את הפיטורים לאלתר".

 

בתגובה לפיטורי הרב דרוקמן מסר ח"כ הרב מיכאל מלכיאור כי: "דרושה התערבות מיידית של הממשלה. במצב הנוכחי, כאשר כל הגיור בסכנה, יש לוודא כי לא יתווסף למשבר נושא פיטוריו של הרב דרוקמן".

  

חבר הכנסת ניסן סלומיאנסקי (מפד"ל) אמר כי "חמש שנים שנציבות המדינה יודעת שהרב דרוקמן עבר את גיל 70, ובדיוק היום, כשהפלג הכפוף לרב יוסף-שלום אלישיב מוציא דיבתו של הרב דרוקמן בעניין פסילת הגיורים, נזכרו בגילו של הרב". לדבריו, "נראה כאילו הנציבות משתפת פעולה בעלילה שרקמו אנשי הרב אלישיב נגד הרב דרוקמן ובית דינו".

 

ראשי ארגון רבני צהר נועדו אמש עם מזכיר הממשלה והביעו דאגה נוכח המגמה החמורה ביותר של כניעה לעסקנות חרדית המובילה לקריסת מערך הגיור.

 

ארגון רבני צהר מבקש מראש הממשלה להתערב ישירות ובדחיפות כדי לעשות כל מאמץ למנוע את קריסת מערך הגיור ולמצוא כל דרך להמשיך ולהפעיל את מערך הגיור בהובלת הרב חיים דרוקמן. בארגון רבני צהר מזכירים כי ראש הממשלה לשעבר אריק שרון פנה בזמנו לרב דרוקמן בבקשה שיתגייס למען הגיור אותו ראה כמשימה לאומית ומצפים מאולמרט כי "יעשה כל מאמץ להמשיך במפעל לאומי זה".

 

ואילו מ"קולך", פורום נשים דתיות, נמסר בתגובה: "בית הדין הרבני, אשר מפנה את גבו לעגונות ומסורבות גט וגוזר שמד רוחני על מתגיירות, מתגיירים וילדיהם, מביא בימים אלה לפירוקו של מערך הגיור. ממשלת ישראל, באצטלת גילו של הרב דרוקמן, מסייעת בפיטוריו המיידיים (והרי הנשיא שלנו בן 85...). בעקיפין – מסייעת ממשלת ישראל בביסוסה של פסיקתו הקשה והמפלה של בית הדין כנגד יהודים כשרים, שאי שם בעברם עברו גיור. כל עוד אנשי בתי הדין הרבניים אינם מקיימים את החזון שלשמו הוקמו ואינם נאמנים לרוחה של הרבנות הראשית המקורית, יש לפעול להקמתם של בתי דין אלטרנטיביים לגיור וגיטין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן מרסיאנו
הרב חיים דרוקמן
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: פייר תורג'מן
סלומיאנסקי. עלילה של אנשי אלישיב
צילום: פייר תורג'מן
בן ששון. פנייה לאולמרט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים