שתף קטע נבחר

ראש מערך הגיור הרב דרוקמן הודח מתפקידו

4 שנים אחרי שהוזעק לתפקיד על ידי ראש-הממשלה דאז, אריאל שרון, ואחרי שהחרדים הטילו ספק בגיוריו, ל-ynet נודע כי הרב חיים דרוקמן נתבשר במפתיע: "תפקידך מסתיים". גורמים המקורבים לנושא: "המכה שקיבל הרב דרוקמן ממשרד ראש-הממשלה גדולה מזו שקיבל מהדיינים החרדים; זו פגיעה אנושה במערך הגיור"

החרדים ניצחו, גיור ה-300 אלף יחכה: ל-ynet נודע כי ראש מערך הגיור, הרב חיים דרוקמן, קיבל בתחילת השבוע מכתב ממחלקת כוח אדם במשרד ראש הממשלה, "על-פי הוראה של סגן נציב שירות המדינה, מוטי אהרוני", בו הוא מתבשר כי תפקידו כראש מערך הגיור מסתיים בסוף חודש יוני הקרוב, בשל גילו.

 

במשרד ראש הממשלה מאשרים את דבר סיום תפקידו של הרב דרוקמן כראש אגף מערך הגיור. זאת לדבריהם, על-פי הוראה של נציבות שירות המדינה, "מאחר שהרב דרוקמן הגיע לגיל 75 ולא ניתן להאריך את חוזה עבודתו". עוד נמסר כי "ראש הממשלה מודה לרב דרוקמן על עבודתו הנפלאה שעשה במערך הגיור ומעריך את תרומתו". יצויין כי הרב דרוקמן הוזעק על ידי ראש הממשלה שרון כדי להקים את מערך הגיור בשנת 2004 ולדחוף בשנים הקרובות את גיורם של 300  אלף הלא יהודים שעלו לישראל.

  

גורמים המלווים את נושא הגיור מפנים אצבע מאשימה, לא כלפי החרדים שיצאו באחרונה במתקפה נגד דרוקמן, אלא דווקא נגד מזכיר הממשלה, עובד יחזקאל, ונציב שירות המדינה, שמואל הולנדר. "המכה שקיבל הרב דרוקמן מיחזקאל והולנדר היא גדולה מהמכה שקיבל בבית הדין הרבני הגדול מאת הדיין הרב שרמן", אומרים הגורמים.

 

"פרס לעולם החרדי"

מכתב הפיטורים של הרב דרוקמן גרם לתדהמה בקרב גורמים המלווים את נושא הגיור. "מדובר באדם שתרם את כל חייו לגיור ונחלץ בכל כולו לנושא. הרב דרוקמן נקרא לתפקיד בזמנו על ידי ראש הממשלה, אריאל שרון, על מנת להביא לפיתרון בעייתם של כ-300 אלף עולים לא יהודים שעלו לישראל וכעת הוא מודח על ידי פקיד", נמסר על ידי גורמים המלווים את נושא הגיור. "מדובר במתן פרס לעולם החרדי ולגורמים עוינים בתוך מערך הגיור", הוסיף אותו גורם.

  

כזכור, באחרונה התגלע משבר חמור בין מערך הגיור אשר בראשו עומד הרב דרוקמן המשתייך לזרם הציוני דתי, ובין גורמים בעולם החרדי. בפסק דין שניתן בבית הדין הרבני הגדול פסק הרכב הדיינים ובראשו הרב שרמן, כי בנוגע לתיק הגירושין שנדון, יהדותה של האישה וילדיה מוטל בספק. פסק הדין אף התייחס באופן גורף לכלל הגיורים שנערכו על ידי הרב דרוקמן מאז ומעולם, היכה גלים בכל מערכת הממסד הדתי והוביל לשורה של דיונים ומאבקים שנערכו מעל גבי העיתונות ובוועדת החוקה בכנסת.

  

עוד הוסיפו הגורמים כי "מדובר במכה אנושה שתוצאותיה הינן קריסת מערך הגיור לחלוטין". גם על הדרך (מכתב שהגיע לרב) בה נעשו הפיטורים הם מותחים ביקורת קשה על אנשי משרד ראש הממשלה. "הם מרסקים את המערכת במסווה של רצון לשכלל אותה", כך נאמר.

 

"הרב עמאר לא יייתן לזה יד"

בימים אלו שוהה הרב הראשי, הרב שלמה עמאר, בחו"ל ואנשיו הופתעו מפניית ynet בנושא. אחד מלשכתו הגיב: "אני מאמין שהרב עמאר לא ייתן לזה לקרות ואם זה יקרה, גם הרב עמאר עצמו ייתן המפתחות".

הרב עמאר הותקף באחרונה ברחוב החרדי על התמיכה שהעניק לגיורי הרב דרוקמן וביום שלישי ביקר הרב עמאר במעונו של הפוסק החרדי, הרב ניסים קרליץ, בבני-ברק, על מנת להזים את השמועות כי ניתן גיבוי מכל סוג שהוא לגיור ללא קבלת עול מצוות.

 

הרב עמאר אף היפנה את מקטרגיו לתשובה שפרסם בספרו "שמע שלמה", שם התייחס לצורך לעמוד על המשמר שלא לקבל גרים שלא שומרים תורה ומצוות. הרב קרליץ הבהיר לרב עמאר בשיחה כי יש לעמוד על המשמר שלא ייכנסו חלילה גרים לישראל שלא על-פי התורה. ביום שישי הקרוב מתעתדת להתפרסם מודעה החתומה על ידי כלל גדולי ישראל האשכנזים בה יבהירו כי אין לגייר אנשים ללא התחייבות לקבלת עול תורה ומצוות.

 

"הדלת ננעלה"

יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, מסר ל-ynet בתגובה לידיעה: "משרד ראש הממשלה תקע סכין בגבו של הרב דרוקמן ובליבה של הציונות הדתית. הדחתו תגרום לקריסה מוחלטת של מערך הגיור הידידותי. זהו ניצחון פירוס של הגישה החרדית המחמירה, הנועלת את הדלת בפני כניסת גרים לעם ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב דרוקמן. נקרא לדגל, והודח
צילום: גיל יוחנן
הרב עמאר. מופתע
צילום: AFP
ראש-הממשלה. "מודה"
צילום: AFP
מומלצים