שתף קטע נבחר

"מחלל שבת בפרהסיה"

"אנשי המזרחי הירבו כל-כך להרוס את התורה ואת מצוותיה, עד שדברים ברורים ופשוטים לכל ילד אינם מובנים עוד כלל אפילו לרבניהם". ynet פירסם את איגרת הרב רונצקי, שהסביר את יציאתו לפעילות מבצעית בשבת. אבישי חבר מ"יום חדש" החרדי לא השתכנע וקובע: "הוא חילל שבת בפרהסיה ודינו כגוי גמור לכל דבר"

הרב הצבאי הראשי אביחי רונצקי הצטרף לחיילים לסיבוב נסיעות מבצעיות וביקורים בערב פסח שחל להיות בשבת. מאחר שהרב אינו לוחם ואין בנוכחותו שום צורך הכרחי המתקרב למושג 'פיקוח-נפש', עלתה תמיהה רבתי בחוגי הרבנות הצבאית על חילול השבת בפרהסיה, לכאורה, שנעשה על-ידו, והרב רונצקי נדרש להבהיר את מעשיו.

 

וכה כתב: "עוד בימי קדם אנו פוגשים את הרב הצבאי בדמותו של 'כהן משוח מלחמה'. אותו רב – הכהן – ניצב בפני הלוחמים טרם יציאתם לקרב ונוסך בהם רוח לחימה, ובהמשך אף יוצא עימם לשדה הקרב. משימתו העיקרית של רב היחידה היא חיזוקם של הלוחמים. חיזוק זה הינו הכרחי ונחוץ ביותר לניצחון בקרב, מפני שכידוע, ההסתערות אל מול פני האויב וחירוף הנפש אינם טבעיים לאדם, ובוודאי לא לחיילינו הצעירים. ממילא, רב המעורה היטב ביחידותיו והמשתתף עימן באימונים ובתעסוקות המבצעיות, יכול לסייע להם מאוד להתגבר על מצוקות נפש ועל משברים המאפיינים עת שכזו". הוא הוסיף עוד מלל רב של גיבובי שטויות ועירובי מושגים בהלכה שהוצאו מהקשרם, כדי להצדיק כביכול את מעשיו הבזויים, כדרכם של 'רבנים מטעם'.

 

מכירים אנו כבר "רבנים" שלמען העבודה-זרה שלהם, מדינת ישראל, יעברו על כל התורה כולה בריש-גלי ללא בושת-פנים. הם אינם חשים כל צורך להצדיק או להסביר את מעשיהם. על כן יש לתמוה: על מה ראה אותו רב צורך לשגר איגרת לרבנות הצבאית כדי להצדיק את פשעו בחילול שבת בפרהסיה? מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות? הרי כל העבירות שבתורה הותרו למען קדושת הצבא ולמען כבוד המדינה, כידוע. מה קרה הפעם? על-פי מכתב הבהרתו מסתבר כי מדובר בעם-הארץ, שאף מה שמובן לילד בן חמש שנים, הוא אינו מבין: 'כהן משוח מלחמה' הוא מפקד המלחמה ולא רב יחידה, כהבנתו המוגבלת.

 

יש לחוש בושה ממש על כי דברים פשוטים כאלה צריכים להיכתב. נראה שאנשי המזרחי הרבו כל-כך להרוס את התורה ואת מצוותיה, עד שדברים ברורים ופשוטים לכל ילד אינם מובנים עוד כלל אפילו לרבניהם. ופועל יוצא, רחמנא ליצלן, כי הדברים הגיעו עד כדי חילול-שבת בפרהסיה, שדין עושהו כגוי גמור לכל דבר: יינו יין נסך, פיתו פת עכו"ם ואסור לאכול משחיטתו. והכול בגלל טירוף שכלם וטמטום דעותיהם להכשיר ולהתיר כל דבר איסור למען המדינה. אוי לנו שכך עלתה בימינו. למען האמת, במקרה דידן נפשו של הרב הצבאי חשקה פשוט בטיול בג'יפ צבאי עם החבר'ה. ממש במקרה הטיול יצא בשבת הגדול, וזה כל הסיפור. כל השאר לא רלוונטי.

 

אמנם שבת שחל בה ערב פסח הוא יום לחוץ קצת מבחינת סדרי הלכותיו – קמים מוקדם בבוקר, מתפללים ואוכלים סעודה קצרה, יוצאים להפסקה ושבים לסעודה שלישית קצרה, קוראים את סדר קרבן-פסח ומתכוונים נפשית לליל הסדר. כל אלו ועוד ייתכן שמלחיצים קצת את כבוד הרב הצבאי עד כדי פיקוח-נפש, המצריך טיול והירגעות. אך מכאן ועד לשנות ולסלף ביודעין את חוקי התורה ואת מצוותיה, רחוקה הדרך מאוד עדיין.

 

יידע הרב הצבאי כי לא השתכנענו מגיבובי דבריו. עדיין אנו דבקים בעמדתנו כי הוא חילל שבת בפרהסיה, ודינו כגוי גמור לכל דבר. ייתכן כי הדברים התרחשו דווקא בימים אלה כדי להזהיר אותנו במשנה זהירות על חילול שבת שאנו עלולים להיכשל בו, חס ושלום, בל"ג בעומר המתקרב, שיחול השנה בערב שבת-קודש. הדרכים בחזקת סכנה, וההתעכבות בהן, כמו השהייה מחוץ למקום יישוב סמוך לכניסת השבת, עלולות לגרום חילול שבת.

 

המאמר המלא מפורסם ביומון החרדי "יום חדש" 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
הרב רונצקי. תחת מתקפה
צילום: צביקה טישלר
מומלצים