שתף קטע נבחר

ח"כ אלדד: ישראל יכולה להסתדר בלי דן חלוץ

בימין ובשמאל הגיבו לדבריו של הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ לפיהם ישראל יכולה להסתדר בלי רמת הגולן. ח"כ רן כהן: "אם אפילו נץ כמו דן חלוץ הגיע למסקנה שעדיף להגיע לשלום, סימן שיש שכל גם בימין". אסתרינה טרטמן: "צר לי שמי שהוכיח את רמת תפקודו במלחמת לבנון השנייה, מתייחס להחזרת רמת הגולן כמו אל עוד מכה קלה בכנף"

התבטאות במחלוקת. דבריו של דן חלוץ היום (שבת), לפיהם ישראל יכולה להסתדר בלי רמת הגולן, החזירו את הרמטכ"ל לשעבר הישר למרכז הבמה הפוליטית, שממנה נחלץ בעור שיניו. חברי כנסת מימין תקפו אותו ואת כשלונותיו במלחמת לבנון השנייה ואילו בשמאל אימצו את חלוץ, שהוכיח כי שלום עם סוריה מצוי בקונסנזוס.

 

חלוץ הגיב למשא ומתן עם סוריה במסגרת אירוע "שבתרבות", בבאר-שבע ואמר: "כשמשוחחים עם סוריה, יודעים על מה מדובר. עבור שלום אמיתי צריך להיות מוכנים לשלם את המחיר האמיתי. יש לי כאבי בטן מהמחשבה שרמת הגולן תוחזר, אבל ברמה התיאורטית ישראל יכולה להסתדר בלי הרמה".

 

ח"כ אריה אלדד תקף את חלוץ על דבריו ועל כשלונו כרמטכ"ל: "גם תיאורטית וגם מעשית, ישראל יכולה להסתדר בלי דן חלוץ ורצוי שתקפיד לעשות כך אם היא לא רוצה לחזור על הכישלונות של מלחמת לבנון השנייה שחלוץ הוא אחד מאבותיהם החוקיים. במלחמה זו, התגלה חלוץ כמי שאינו מבין דבר בעקרונות המלחמה הבסיסיים ביותר ולפיכך ראוי לה לישראל שלא להזדקק לעצותיו".

 

"נזק נוסף לביטחון המדינה"

ח"כ אפי איתם, קרא לחלוץ לא לחזור לפעילות ציבורית: "התבטאותו של חלוץ מוכיחה כי לא הפיק את הלקחים של המלחמה האחרונה ומוטב שימשיך לעשות לביתו ולא יחזור לפעילות ציבורית, שרק עלולה לגרום נזק נוסף לביטחונה של מדינת ישראל".

  

ח"כ אסתרינה טרטמן הוסיפה: "מה הפלא? חלוץ דבק בעמדותיו, הרי לא בכדי בחרו בו להיות רמטכ"ל ההתנתקות. צר לי שמי שהוכיח את רמת תפקודו במלחמת לבנון השנייה ממשיך ומתייחס להחזרת רמת הגולן כמו אל עוד מכה קלה בכנף, וכל מילה נוספת מיותרת".

 

מנגד - בשמאל בירכו על ההתבטאות. חבר הכנסת רן כהן: "אם אפילו נץ כמו דן חלוץ הגיע למסקנה שעדיף להגיע לשלום ולבודד את איראן וחיזבאללה, סימן שיש שכל גם בימין וששלום עם סוריה הוא כבר קונצנזוס".

 

חברו של כהן למרצ, ח"כ יוסי ביילין, מאמין כי דבריו של חלוץ מעידים על החשיבות בשלום עם סוריה: "זה סוד גלוי שרוב הגורמים הבכירים במערכת הבטחון סבורים שהתרומה האסטרטגית בהסכם שלום עם סוריה והמשמעות שיש להסכם כזה בהקשר החמאסי, החיזבאללי והאיראני עולים לאין שיעור על הוויתור על רמת הגולן. אני שמח שהרמטכ"ל הקודם חושף באופן פומבי את עמדתו בהקשר זה, ויש לכך תרומה גדולה לשכנוע הציבור הרחב בצורך להגיע להסכם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
חזר למרכז הבמה. חלוץ
צילום: אלכס קולומויסקי
"לא למד לקח". איתם
צילום: יותם פרום
"השלום הוא קונסנזוס". כהן
צילום: עופר עמרם
מומלצים