שתף קטע נבחר

הרב אליעזר מלמד: "רונצקי – צדיק וחסיד"

רב היישוב הרב ברכה, המרבה לפסוק בהלכות צבא, מגבה את הרב הצבאי הראשי שיצא לפעילות מבצעית בשבת, ומסביר: "כיוון שמדובר באדם טוב וצדיק – מצווה לדון לכף זכות, למרות חילוקי הדעות עמו בנושאים אחרים"

אחרי הביקורת החרדית החריפה שהוטחה בו בעקבות יציאתו לפעילות מבצעית בשבת שלפני חג הפסח, זוכה הרב הצבאי הראשי תא"ל אביחי רונצקי לכתב סנגוריה דווקא מאחד הרבנים הבולטים בציבור החרד"לי. רב היישוב הר ברכה, הרב אליעזר מלמד, המרבה לפסוק בהלכות צבא, יוצא להגנת הרבצ"ר שהואשם בחילול שבת בפרהסיה, וקובע: "הוא ידוע לכל מכיריו כצדיק וחסיד הנאמן באופן מוחלט לתורה ומצוותיה". הרב מלמד מסביר כי חובה לדון אדם כזה לכף זכות, אך נמנע מהתמודדות עניינית עם הטענות משום ש"לא כאן המקום להרחיב בזה".

 

בשו"ת שפורסם בשבועון הימין "בשבע" נשאל הרב מלמד: "כיצד לא הגיב אף רב למעשה חילול השבת בפרהסיה של הרב הראשי לצה"ל? מה ניתן ללמוד מחוסר התגובה, שמותר לחייל דתי לנסוע בשבת שלא לצורך? ההגינות מחייבת התייחסות הרב". קורא נוסף כתב: "אני רוצה לקוות שיהיה לכבוד הרב האומץ, היושר והיכולת להתמודד עם התופעה החדשה והחמורה ביותר שהמציא הרבצ"ר בחללו את השבת לעיני כל ישראל בתירוצים קלושים, ובעודו דורש לראותם דוגמה אישית לרבנים הצבאיים. להיכן הגענו?! מה יעשה כעת החייל במחלקה או בגדוד אשר יקבל פקודה לחלל שבת שאינה הכרחית? האם הוא יוכל לסרב כאשר הרב הצבאי הראשי בכבודו ובעצמו עושה זאת ללא שום היתר הלכתי?". 

 

בתשובתו מזכיר הרב מלמד כי יש מצווה מן התורה לדון כל אחד מישראל לכף זכות, וכשמדובר באדם שהוא "ירא שמים ומדקדק במעשיו" – יש לנהוג כך אף אם עשה מעשה שנראה על פניו כמעשה רע שרק בהסבר דחוק ניתן לפרשו כחיובי. "ככל שאדם צדיק יותר כך צריך יותר להתאמץ לדון אותו לכף זכות", קובע הרב. 

 

בהתייחסו לחילול השבת המיוחס לרונצקי כתב הרב מלמד כי אף אם מדובר היה באדם "בינוני" הייתה חובה לדון אותו לכף זכות, משום ש"אין צורך להידחק לשם כך בפירוש לא הגיוני, ולא כאן המקום להרחיב". מכאן לומד הכותב כי "קל וחומר כשמדובר ברב אביחי רונצקי, הרבצ"ר, שידוע לכל מכיריו, ואף אני בכללם, כצדיק וחסיד, הנאמן באופן מוחלט לתורה ומצוותיה". 

 

"נכון שלפעמים יש עמו חילוקי דעות, ועל כך כתבתי בהזדמנויות אחרות, ומן הסתם עוד אכתוב... מכל מקום, אין לצרף לוויכוח על דרך תיקונו של הצבא האשמות אישיות שמטיפות דופי בתלמיד חכם, מיוחד בצדקותו וחסידותו", כתב הרב מלמד בתשובתו בתשובה. 

 

בהמשך הוא משבח את רונצקי על ההקרבה למען חיילי צה"ל: "הוא יכול היה לחזור לביתו בכל לילה, אבל הוא בחר לכתת רגליו בין היחידות השונות, לישון בשטח ובמחנות, וכמעט שלא לחזור לביתו שבאיתמר. גם את רוב השבתות הוא עושה במחנות. וכל זאת כדי להיות עם החיילים העומדים על משמר עמנו וארצנו, להאיר להם מאורה של תורה, לבאר להם את גודל עניינם ושליחותם הקדושה, להפיח בהם רוח גבורה ממקור הקודש, לומר להם שמלחמת מצווה הם נלחמים, ולהדריכם בהלכה". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הלל לדרמן
הרב אליעזר מלמד
צילום: הלל לדרמן
צילום: צביקה טישלר
הרב הצבאי, אביחי רונצקי
צילום: צביקה טישלר
מומלצים