שתף קטע נבחר

זירת הקניות

ירושלים: הצבאים ניצחו את תוכניות הנדל"ן

הוועדה המחוזית לתיכנון ובנייה בירושלים אישרה ברוב גורף את תכנית שימור פארק "עמק הצבאים". מוקדם יותר הודיעה עיריית ירושלים כי תתמוך בעמדת התושבים, שביקשו לשמר את אי הטבע המבודד בלב העיר, ותמליץ לוועדה לבטל תוכנית להקים בשטח אלפי יחידות דיור ואזור תעשייה ומסחר

ניצחון משמעותי נרשם היום (ג') לשוחרי הסביבה הירושלמים. הוועדה המחוזית לתיכנון ובנייה אישרה ברוב גורף להפקדה את תכנית שימור פארק "עמק הצבאים". עוד קודם לכן הודיעה עיריית ירושלים כי תתמוך בתוכנית שימור "עמק הצבאים", ותמליץ לוועדה לבטל תוכניות לבניית אלפי יחידות דיור בשטח. 

 

"עמק הצבאים" הוא שטח פתוח שגודלו כ-220 דונם הממוקם בין שכונת הקטמונים לכביש בגין בעיר. מדובר שטח פתוח המוקף באזור בנייה צפופה, המשמש כביתם של כ-30 צבאים וחיות בר נוספות. בעבר חיו הצבאים בשטחים הפתוחים הרבים סביב ירושלים אולם תנופת הבנייה באזור דחקה אותם עם השנים לשטח המצומצם שבין הכביש המהיר לשכונת המגורים.  


ניצחו את הנדל"ן. צבאים בעמק (צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע)   

 

בשנים האחרונות חששו תושבי האזור כי גורלם של הצבאים ייחרץ סופית בשל תוכניות לבנייתן של 1,400 יחידות דיור יוקרתיות, שטחי מסחר ואזור תעשייה בשטח המדובר. מול יוזמות הנדל"ן התייצבו התושבים, שהתארגנו בוועד פעולה מקומי שנתמך על ידי ארגוני הסביבה. הוועד הגיש התנגדויות לתוכניות הבנייה, וביקש לשמר את עמק הצבאים כשטח טבעי פתוח לטובת תושבי העיר וחיות הבר.

 

האישור בוועדה מבטיח למעשה כי השטח יישמר כאזור טבעי פתוח, ללא פיתוח ובנייה. הודעת הוועדה, ועוד קודם לכן - הודעת העירייה - סימנו את סיומו של מאבק ארוך שנים סביב גורלו של האי הטבעי המבודד בלב העיר הצפופה.

 

טל פרי, תושבת האזור וממובילות המאבק, בירכה בשיחה עם ynet את החלטת העירייה, אך אמרה כי "עד שלא נראה שההחלטה מיושמת, לא ננוח. הכנתי את עצמי למאבק ארוך ומייגע ולא אהיה בטוחה שזה נגמר עד שלא אראה שהמקום מוגן. אנחנו נמשיך לפקוח עין".

 

רק לאחרונה קיבלו התושבים - והצבאים - תמיכה מכיוון בלתי צפוי. הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, סייר באזור עם נציגי החברה להגנת הטבע ולאחר הסיור שיגר מכתב ליושב ראש ועדת התכנון והבנייה. "בשבוע האחרון הזדמן לי לסייר ברחבי העמק. נפעמתי לגלות כי בלב העיר שוכן לו אזור טבע קסום המהווה מקום מפלט הן לחיות בר והן לתושבי השכונות הסמוכות", כתב מצגר. את מכתבו חתם בבקשה לשמר את השטח: "כאוהב ירושלים ותושביה, אודה ואברך על שמירת מקום זה כשמורת טבע רשמית של בירת ישראל".  

  

וגם: "בירושלים תוקם 'טבעת ירוקה' של טבע"

במקביל לביטול תוכניות הבנייה באזור הודיעה העירייה על יוזמה תחרותית, שבמסגרתה יהפוך העמק למרכז בילוי ופנאי בסגנון הסנטרל פארק בניו יורק, שישמור ויטפח את החי והצומח במקום. בעירייה הבהירו כי "כל הפעולות יעשו בתאום עם החברה להגנת הטבע", אשר פעלה רבות למען שימור האזור. 

 

בעירייה אמרו כי במקביל צפוייה הוועדה המחוזית לאשר תוכנית של לופוליאנסקי להקמת "טבעת ירוקה" - מכלול של שטחים ירוקים ופארקים שתקיף את מרכזי השלטון וסביבות העיר ירושלים. "משמעות הטבעת הירוקה היא כי השטחים הירוקים סביב העיר ובליבה יהיו גדולים יותר מהעיר תל אביב", אמרו בעירייה.

 

הטבעת תכלול שלושה פארקים מטרופולינים גדולים - בהם פארק עמק הארזים בצפון מערב העיר, פארק מוצא במערבה ופארק באזור נחל רפאים. "משמעות ההחלטה היא שמירה על צביונם הירוק של הפארקים ואיסור בנייה במקום. על פי התוכנית, המרכזים במקום יהפכו למרכזי נופש ופנאי עם שבילי הליכה, נטיעות, אטרקציות תיירותיות ופעילויות לילדים", נמסר. 


פורסם לראשונה 27/05/2008 11:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניצחו את הבטון. צבאים בירושלים
צילום: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע
טבעת ירוקה סביב העיר. לופוליאנסקי
צילום: חיים צח
מומלצים