שתף קטע נבחר

קבלנים מזהירים מפני עלייה של 5% במחירי דירות

על פי מנכ"ל התאחדות הקבלנים החדשה, שלמה אורן, תיתכן עלייה של 5% במחירי דירות חדשות, זאת אם תתקבל הצעה חדשה לתיקון חוק המכר; בין היתר תשלש ההצעה את תקופת האחריות של הקבלן במקרה של אי התאמות יסודיות שהתגלו בדירה

קבלנים מזהירים מעלייה של 5% במחירי הדירות החדשות אם תתקבל בכנסת הצעת הממשלה לתיקון (מס' 5) חוק המכר (דירות). זאת בנוסף לעלייה התלולה האחרונה במחירי השוק.

 

מנכ"ל התאחדות הקבלנים החדשה, שלמה אורן, טוען כי הכיסוי הביטוחי הנוסף כתוצאה מהדרישות החדשות שבחוק המוצע יתבטא לבדו בעלות של 4,000-5,000 דולר לדירה. על הסכום יתווספו עלויות נלוות כתוצאה מהעסקת בעלי מקצוע נוספים, והרחבת הפיקוח המתבקשת מדרישות החוק. "המדינה מפריטה למעשה את אחריותה ומאלצת את הקבלנים לגלגל את המחיר על רוכשי הדירות", אמר אורן.

 

אורן מתריע על השלכות החוק החדש לקראת הכנתו לקריאה שנייה ושלישית בוועדת הכלכלה שמתחילה מחר (ג'). הוא ציין במיוחד את ההצעה לשלש את תקופת האחריות של הקבלן על אי התאמות יסודיות שהתגלו בדירה למשך 30 שנה, במקום התקופה המקובלת היום שנעה בין 10-7 שנים. החוק הקיים איננו מגדיר תקופת אחריות והתקופה המקובלת נקבעה בפסיקת בתי המשפט.

 

האחריות חלה על מקרים שבהם יתגלו ליקויים כתוצאה מכשל מבני שנבע מרשלנותם של מתכנן הבניין ורשויות הפיקוח, או מאי התאמת הבניין מיסודו לתנאים הסביבתיים (יציבות הקרקע, רגישות לרעידות אדמה, תנאי האקלים וכו'). לטענת אורן, תקופת האחריות המוצעת "תלושה מהמציאות ואיננה ניתנת ליישום. המדינה מתנערת מתפקידה ומאחריותה בתור הגורם שאמור לפקח על התכנון והבניה. זו הבעת אי אמון ביכולת הפיקוח של הוועדות המקומיות והמחוזיות והתעלמות מאחריותם של גורמים אחרים".

 

אורן תוקף גם את ההצעה להטיל על הקבלן את האחריות לרישום בטאבו את הזכויות של רוכשי הדירות, כאילו הסחבת ברישום הזכויות היא באשמת הקבלנים. הוא טוען כי העיכובים ברישום נגרמים לא מעט כתוצאה מהתנהלות לשכות רישום המקרקעין, מהביורוקרטיה של הרשויות המקומיות המתנות את מתן האישורים לרישום בתשלומים שונים ומשונים, ומהתנהלות של עורכי דין בעלי עניין לסחוב את הליכי הרישום בטענות של שינויי בעלות ואחרות כעילה לגביית דמי טרחה נוספים.

 

"מהצעת החוק מתקבל הרושם שהממשלה מבקשת להטיל על שכמו של הקבלן את האחריות להתנהלותה של כל מדינת ישראל", מסכם מנכ"ל התאחדות הקבלנים החדשה שהתפלגה לפני כשנה מההתאחדות הוותיקה בטענת קיפוח של הקבלנים הקטנים והבינוניים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים