שתף קטע נבחר

נסראללה: בקרוב יהיו סמיר קונטאר ואחיו בלבנון

מנהיג חיזבאללה דיבר מעל מסכי וידאו בעצרת המרכזית לציון שמונה שנים לנסיגת צה"ל מדרום לבנון. "אסטרטגיית השחרור הוכיחה את עצמה, היא השיבה את האדמה", אמר נסראללה ושיגר אזהרה: "ישראל נמצאת לפני היעלמות"

האם ניתן רמז מצפון לקראת עסקה לשחרור החיילים השבויים? מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, ערך עצרת לציון שמונה שנים לנסיגת צה"ל מדרום לבנון ובה הצהיר: "האסירים הם המחויבות שלנו ובקרוב יהיו סמיר קונטאר ואחיו בלבנון". אלפים משתתפים הערב (ב') בעצרת ברובע דאחיה - מעוז הארגון בדרום ביירות. נסראללה נושא דברים מעל גבי מסך וידאו ואינו נוכח בשטח העצרת.

  

נסראללה הקדיש פרק מדבריו להשלכות של מלחמת לבנון השנייה. "המלחמה שינתה משוואות רבות וצימצמה את הסיכויים למלחמה. עמידתכם בלבנון, דם השהידים שלכם, שהכשילו את המלחמה והתוקפנות של ישראל בלבנון צימצמו את הסכנה למלחמה באזור". הוא הבטיח לשומעיו: "אנו, שנלחמנו במערכת יולי, נלחם גם במלחמה הבאה". 


הדאחיה נצבעה בצהוב. המונים צופים בנאום נסראללה (צילום: AFP)

 

נסראללה פתח את דבריו בסקירה אסטרטגית של הנעשה באזור. הוא ציין כי "ההתנגדות הציגה דוגמה ואסטרטגיה בשני תחומים: ישנה אסטרטגיה לשחרור וגירוש הכיבוש וישנה אסטרטגיית הגנה על המולדת והעם מול תוקפנות, איום ופלישה". לדבריו, זהו המסר שמעבירים הלבנונים, הפלסטינים והעיראקים לכל האומה המוסלמית.

 

"העריץ ג'ורג' בוש, שהגיע לאחרונה לישראל, ונתן את סיועו המוחלט לישראל, אמר כי לפי חזונו ישראל תחגוג 120 שנה. אולם בוש, דע לך כי ישראל נמצאת לפני היעלמות. אני אומר לבוש ולקונדוליזה רייס, שדיברה על תבוסת חיזבאללה - כל עוד חיזבאללה יסתמך על אללה ועל עמו, אתם אלה שתובסו", הצהיר.

 

המזכ"ל נסראללה התייחס למשבר האחרון שהוביל ארגונו בלבנון ואשר הסתיים בהסכם הכניעה של הממשלה ומינוי נשיא חדש למדינה. "אני אומר לכם שוב:

איננו רוצים לשלוט בלבנון. איננו רוצים לכפות את התכנית שלנו על העם הלבנוני משום שאנו מאמינים שלבנון היא מדינה מיוחדת, רבת גוונים שאין לה ערך אלא בשיתופם של כולם, בשיתוף פעולה של כולם וזה מה שאנחנו מבקשים", הצהיר.

 

 "לאחר שהממשלה הבלתי חוקית חזרה בה משתי ההחלטות המקפחות שלה התברר שלא היתה הפיכה ושאיננו רוצים שלטון", אמר נסראללה. "אני שב על הקריאה לשותפות פוליטית אמיתית שבה איש לא יופרד מאיש ותינתן ההזדמנות ללבנונים לבנות מדינה צודקת ואמיתית, שבה שולטים נציגי העם הנבחרים בשקיפות".

 

עוד אמר בקשר למשבר הפוליטי: "נשק ההתנגדות נועד לאוייב, לשחרור אסירים ולשחרר את האדמה אך לא למימוש מטרות פוליטיות".

 

"בחירתו של מישל סולימאן כנשיא מחדש את התקווה בקרב בלבנונים לתקופה חדשה. נאום ההשבעה ששמענו אתמול מעיד על רוח של הסכמה שהבטיח הנשיא וזה מה שזקוקה לו לבנון", אמר.

 

דיווח בלבנון: התקדמות לקראת עסקה

כמה שעות לפני נאומו של נסראללה דיווחו גורמים במערכת הפוליטית בלבנון על התקדמות משמעותית בשיחות בין ישראל לבין חיזבאללה, בתיווך האו"ם, בעניין החיילים החטופים, אלדד רגב ואהוד גולדווסר. המקורות הלבנונים דיווחו כי המתווך הגרמני קיים פגישות עם חיזבאללה וכי עושה רושם שפריצת דרך בשיחות קרובה.

 

בסוף השבוע מסר האחראי מטעם חיזבאללה על אזור דרום לבנון, השייח נביל קאוק, כי למרות המתיחות בלבנון, נמשכים המגעים לשחרורם של החיילים הישראלים.

"המשא ומתן נמשך ולא פסק וזאת למרות כל האירועים הפנימיים. כל זאת, כדי לקדם את מועד שובם של האסירים", אמר.

 

מידע עדכני על התעצמותו של חיזבאללה ניתן היה למצוא בדברים שאמר היום ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תת אלוף יוסי ביידץ, שסיפר לחברי ועדת החוץ והביטחון כי סוריה שוקדת על העצמת יכולותיו של ארגון הטרור. "היא ממשיכה להעביר נשק משמעותי לחיזבאללה. חלק מהנשק הולך גם לדרום לבנון. הארגון ממשיך לבנות כוח רקטי גם מדרום לליטני וגם מצפון לו. חלק מהטילים מגיעים מסוריה וחלק מאיראן", אמר.

 

אלדד רגב ואודי גולדווסר נחטפו ללבנון לפני 684 ימים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נאום נסראללה, הערב
צילום: AFP
צילום: AP
עריץ. בוש
צילום: AP
מומלצים