שתף קטע נבחר

לבנון: הפרלמנט התכנס ובחר בסולימאן כנשיא

הפרלמנט הלבנוני התכנס לראשונה זה 18 חודשים ובחר בגנרל מישל סולימאן כנשיא - שישה חודשים לאחר תום כהונתו של הנשיא הקודם, אמיל לחוד. בהצבעה, שנדחתה כבר 19 פעמים, נכחו האמיר הקטארי וראש ממשלתו, שהובילו את המגעים להסכם, ומכובדים נוספים

הפרלמנט בלבנון בחר היום (א') בגנרל מישל סולימאן כנשיאהּ ה-12 של הרפובליקה הלבנונית, לאחר שישה חודשים שכיסא הנשיא עמד ריק. ההצבעה שמה קץ למשבר-ארוך ימים שכמעט דירדר את המדינה למלחמת אזרחים שנייה.

   

לראשונה זה 18 חודשים, התכנסו חברי הפרלמנט הלבנוני בביירות - כדי לבחור בסולימאן לנשיאות, כפי שסוכם בהסכם שנחתם בקטאר. ההצבעה לנשיאות נדחתה 19 פעמים בשל המשבר, והיא נפתחה אחר הצהריים בדקת דומייה לזכר "הקורבנות הלבנוניים".

 

בישיבה החגיגית הצביעו 118 חברי פרלמנט מתוך 127 עבור מינויו של סולימאן, ובכך נתנו את האות ליישום הסכם דוחא שהושג בשבוע שעבר לסיום הפרק הנוכחי של המשבר הפוליטי בלבנון. הנוכחים קיבלו את תוצאות ההצבעה במחיאות כפיים. סולימאן, בן 59, מונה לתפקיד רמטכ"ל צבא לבנון ב-1998 כאשר סוריה עוד שלטה בלבנון, ויש לו קשרים טובים עם חיזבאללה - וגם עם הגוש האנטי-סורי. 

 

"הדיאלוג הוא הבסיס לפתרון"

בהצבעה היום נכחו האמיר הקטארי שייח' חמד אבן חליפא וראש ממשלתו, חמד בן חליפה אל ת'אני - אשר הובילו את המגעים לסיום המשבר - וכן אישים רבים נוספים בהם מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, שרי החוץ של סעודיה, סוריה, איראן וצרפת, שגרירים ונציגים נוספים.

 

"מי ייתן כי בחירתו היום - במלאת שמונה שנים לנצחון ההתנגדות ולהבסת הכיבוש, וניצחון הצבא שלנו על הטרור והפשע המאורגן - מי ייתן והיום הזה יהפוך לניצחון על הפחד והכאוס וחזרה לאחדות הלאומית", אמר יושב ראש הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, בנאום חגיגי לרגל בחירתו של סולימאן. "בדרום הארץ הוכיחו לוחמי ההתנגדות גבורה נעלה נגד ישראל. ואילו בצפון הוכיחו בני צבאנו גבורה של ממש במלחמה נגד הטרור והפשע המאורגן (הכוונה לקרבות במחנה הפליטים נהר אל-בארד - ר"נ)". הוא הודה למנהיגי קטאר ומדינות נוספות, שבזכות התערבותם הושג ההסכם.

 

"אני קורא לכם היום, כוחות פוליטיים ואזרחים להתחיל בשלב חדש", אמר הנשיא הנכנס בנאום השבעתו. "הדיאלוג בין הקבוצות הפוליטיות השונות הוא הבסיס לפתרון הבעיות - ולא הבסיס לסכסוך". בנאומו, פנה סולימאן לשני המחנות הפוליטיים במדינה. הוא הבטיח כי לבנון תחת נשיאותו "תשתתף בבית המשפט הבינלאומי לשפיטת הנאשמים ברצח חרירי" - ובמקביל פנה למחנה חיזבאללה, ואמר: "כל עוד חוות שבעא נמצאות תחת הכיבוש הישראלי נצטרך לנקוט אסטרטגיה של הגנה על המולדת. יש לשמור על ההתנגדות כדי להפיק ממנה תועלת וזאת במסגרת של אסטרטגיה הגנתית". "הרובה יופנה רק לעבר האויב. לא נרשה שיופנה לעברו של מישהו אחר", סיכם.


שמחה ברחובות ביירות לאחר בחירת סולימאן לנשיא (צילום: AFP)

 

המשבר הסלים וגבה קורבנות

רובם המוחץ של חברי הפרלמנט בחרו בסולימאן, המועמד המוסכם על שני המחנות הנצים בלבנון, אולם מקצת חברי הפרלמנט בחרו בכל זאת בהצבעת מחאה. מקצתם בחרו לשים פתק לבן בתיבה השקופה בה נערמו פתקיות ההצבעה ואחד מהם אף בחר בראש ממשלת לבנון המנוח, רפיק אל-חרירי, שכונה בפתק ההצבעה "נציג החללים". יצויין כי סולימאן נבחר מבלי שתתוקן החוקה המאפשרת בחירת מפקד הצבא למשרה באופן ישיר ובלא צינון - צעד שזכה למחאה מצד מקצת חברי הפרלמנט.

 

המשבר הפוליטי בלבנון הוביל בחודש האחרון למהומות אלימות במהלכן נהרגו עשרות אנשים. המהומות, שפרצו תחילה בבירה ביירות, התפשטו מאוחר יותר אל חלקים נרחבים במדינה והסתיימו רק לאחר כניעת ממשלת לבנון לדרישות חיזבאללה.

 

בשבוע שעבר הודיעו נציגי הממשלה והאופוזיציה כי הגיעו להסכם לסיום המשבר, ובמסגרתו תוקם בביירות ממשלת אחדות לאומית, כאשר 11 מ-30 חבריה יהיו אנשי חיזבאללה. מדובר בצעד שיאפשר לנסראללה ליהנות מזכות וטו בכל ההחלטות -

דרישה עקרונית, שאותה הציב בראש תביעותיו במשבר האחרון.

 

מינויו של סולימאן הוא יישומו של השלב הראשון בהסכם דוחא. בשלב הבא תתפטר ממשלתו של פואד סניורה ותוקם ממשלה חדשה בת שלושים חברים. 16 מהם יהיו מזוהים עם מחנו הפוליטי של מנהיג סיעת הרוב, סעד אל-חרירי, שלושה עם הנשיא הנכנס, מישל סולימאן, ו-11 נוספים מטעם חיזבאללה ובני בריתו הפוליטיים. ההסכם היה הישג פוליטי של ממש עבור חיזבאללה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סולימאן. קשרים טובים עם שני המחנות
צילום: רויטרס
הפרלמנט בלבנון. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים