שתף קטע נבחר

מיאנמר: הוארך מעצרה של מנהיגת האופוזיציה

מאז ה-27 בנובמבר 2003 נוהגת החונטה הצבאית השולטת במדינה האסייתית להאריך בחצי שנה את מעצר הבית שבו נתונה מנהיגת האופוזיציה וכלת פרס נובל לשלום אונג סן סו צ'י. היום מלאו חמש שנים למעצרה הרשמי ותומכיה קיוו שסוף סוף תשוחרר, אך התאכזבו

החונטה הצבאית השולטת במיאנמר (לשעבר בורמה) האריכה היום (ג') בשנה את מעצר הבית של מנהיגת האופוזיציה אונג סן סו צ'י, כך אמר גורם ממשלתי. ההודעה שמה קץ לספקולציות מצד תומכיה וציפיה בעולם לשחרורה במלאת חמש שנים למעצר, התקופה המרבית שבה אי פעם הוחזק אדם במעצר במיאנמר מבלי שהועמד למשפט

 

הגורם הממשלתי, שלא זוהה בשמו, מסר כי נציג הממשלה הגיעה לביתה של סו צ'י בפאתי ינגון והקריא לה את צו הארכת המעצר. מוקדם יותר עצרה המשטרה בבירה העסקית של מיאנמר, ינגון,כ-20 מפגינים שביקשו לצעוד לעבר ביתה של מנהיגת האופוזיציה.

 

עדי ראייה וגורמי אופוזיציה מסרו כי קבוצה של צעירים החברים במפלגתה של כלת פרס נובל לשלום סו צ'י, הליגה הלאומית למען דמוקרטיה (NLD) ניסו להגיע לביתה, שהגישה אליו נחסמה בגדרות תיל. צלם של סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווח שראה לפחות שש משאיות של המשטרה, אוטובוס של שירות בתי הסוהר וניידת כיבוי בסמוך למטה מפלגת האופוזיציה בינגון.

 

אנשי תנועתה של סו צ'י קיוו שהחונטה הצבאית השולטת במדינה תחליט לשחררה בהתאם לחוקים שקבעו הגנרלים בעצמם, אך מעטים ציפו לכך. הארכת המעצר צפויה להגביר את המתיחות בין המדינה האסיאתית הענייה למדינות המערב, שרק שלשום התחייבו להעביר לה עשרות מיליוני דולרים, סיוע לנפגעי סופת הציקלון "נארגיס" שהכתה בה לפני שבועיים. הסופה הותירה 134 אלף הרוגים או נעדרים ועוד 2.4 מיליון תושבים הזקוקים לסיוע.

 

אונג סן סו צ'י הייתה נתונה במעצר בית או מאסר בבית כלא במשך יותר מ-12 מתוך 18 השנים האחרונות. תקופת מעצר הבית האחרונה החלה ב-30 במאי 2003, בעקבות עימותים בין תומכיה לבריונים התומכים בחונטה סמוך לעיירה דפאיין. החונטה הסבירה בשעתו כי המעצר נועד "להגן עליה". עם זאת, מעצר הבית שלה החל רשמית בהתאם לחוק ביטחוני חדש רק ב-27 בנובמבר באותה שנה, ומאז הוארך מדי שישה חודשים.

 

עורך דין אמריקני ששכרו בני משפחתה של סו צ'י, ג'ארד גנסר, אמר כי לפי החוק המיאנמרי, יש לשחררה היום. זאת מכיוון שאיש לא הוחזק במדינה במעצר יותר מחמש שנים בלי ששוחרר או הועמד לדין. מפלגתה של סו צ'י זכתה ביותר מ-80 אחוזים ממושבי הפרלמנט בבחירות הכלליות שנערכו ב-1990, אך החונטה השולטת במדינה מאז שהובילה הפיכה צבאית ב-1962, סירבה להכיר בתוצאות הבחירות.


פורסם לראשונה 27/05/2008 11:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אונג סן סו צ'י. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים