שתף קטע נבחר

אומ"ץ: "ניגוד עניינים במינוי ימימה מזוז בתנובה"

היועצת המשפטית של משרד האוצר עומדת להתמנות ליועצת המשפטית של תנובה. עמותת אומ"ץ פנתה למבקר המדינה ודרשה לבדוק אם יש במינוי ניגוד עניינים, כיוון שמזוז הייתה מעורבת במו"מ בין משרד האוצר לבין הקיבוצים על הלאמת חלק ממניות תנובה

מבקר המדינה נדרש הבוקר (יום ג') לבדוק אם יש ניגוד עניינים במינוי עו"ד ימימה מזוז לתפקיד היועצת המשפטית של תנובה. מזוז התפטרה לאחרונה מתפקיד היועצת המשפטית של משרד האוצר. המחלקה המשפטית של האוצר היתה מעורבת לא מכבר במכירת מניות המדינה בתנובה לחברת איפקס.

 

התערבות המבקר נדרשת בעקבות פנייתה של עמותת אומ"ץ למען מנהל תקין וצדק חברתי ומשפטי. אומ"ץ מזכירה למיכה לינדנשטראוס כי מניות תנובה עברו לידי המדינה בעקבות התערבותה של העמותה אצל שר האוצר בנימין נתניהו, לפני התפטרותו בקיץ 2005.

 

אומ"ץ לחצה על נתניהו לקבוע כי המדינה תדרוש לעצמה חלק מקיבוצים בתנובה, על פי הסדר חובות הקיבוצים שנעשה בערבות המדינה. בפנייתה למבקר מציינת העמותה כי האוצר החל לטפל בקבלת המניות בעקבות פנייתה והטיפול נמשך אחרי התפטרות נתניהו, עד שסוכם כי המדינה והבנקים יקבלו כל אחת 12.5% ממניות תנובה שבבעלות הקיבוצים, ובסך הכל 12.5% מכלל מניות תנובה.

 

אומ"ץ מציינת כי החשב הכללי דאז, ירון זליכה, עמד על כך שהמדינה תקבל עבור המניות את הערך המירבי בעת מכירת הבעלות על תנובה לחברת ההשקעות איפקס. "אחרי פרישת זליכה נמכרו המניות במחיר מופחת בהרבה שלעניות דעתנו הסב נזק לקופת המדינה", טוענת אומ"ץ. אומ"ץ מציינת כי הלשכה המשפטית שעמדה בראשה הייתה מעורבת בתהליך, למרות שמזוז לא הייתה מעורבת בעניין באופן אישי.

 

גורמים במערכת הממשלתית מציינים כי בעקבות מעורבותה של הלשכה המשפטית בפרשת מכירת מניות תנובה ביקשה מזוז מוועדת ההיתרים לאשר לה את מינויה ליועצת משפטית בתנובה, אך אישור הוועדה טרם ניתן.

 

פניית העמותה מתייחסת לפרסומים שלפיהם המדינה קבלה את תמורת המניות על פי הערכת שווי החברה שעמדה על כ-1 מיליארד דולר, כלומר כ-125 מיליון דולר. זאת, בשעה שלפי הערכה אחרת השווי היה אמור לעמוד על כ-1.5 מיליארד דולר. נוכח המעורבות של האוצר בעסקה, נראה לאומ"ץ, על פי פנייתה למבקר המדינה, כי המינוי של מזוז בתנובה "הינו בעייתי לטעון בדיקה".

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "מזוז לא טיפלה באופן אישי במכירת תנובה, אבל פנתה לוועדת ההיתרים שליד בית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה לאשר לה את קבלת המינוי בתנובה בעקבות מעורבות הלשכה המשפטית במכירת המניות. החלטת הוועדה טרם ניתנה".

 

מתגובת האוצר עולה כי מזוז טרם קיבלה את המינוי בתנובה ולא תיכנס לתפקיד לפני קבלת האישור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ימימה מזוז: ניגוד עניינים?
צילום: אייל טואג, "הארץ"
מומלצים