שתף קטע נבחר

13 שנים אחרי הפיגוע; יש אנדרטה בבית-ליד

לאחר שנים של מאבק ובירוקרטיה בלתי פוסקת, חונכים הערב בני משפחות 22 הנרצחים בפיגוע בבית ליד ב-1995 את האנדרטה לזכרם. ההורים, שממשיכים בגיוס תרומות לבניית חדר זיכרון, אמרו: "אנחנו רוצים להנציח את זכר ילדינו וזה מה שנותן לנו כוח להמשיך"

13 שנים וחצי לאחר הפיגוע הכפול בצומת בית-ליד, בו נהרגו 21 חיילים ואזרח, תיחנך הערב (יום ג') אנדרטה לזכרם של הנרצחים.

 

ב-22 בינואר 1995 פוצצו את עצמם שני מחבלים מתאבדים בצומת. המחבל הראשון התפוצץ בין החיילים, והשני פוצץ עצמו בזמן שחיילים ואזרחים הגיעו לסייע לנפגעים.

 

לאחר הפיגוע הקימו הורי החללים עמותה להנציח את זכר ילדיהם. השטח שהוקצב לעמותה נמצא כ-500 מטרים מזרחית לצומת בית ליד. את האנדרטה עיצבה האמנית שרה קונפרטי, שבנתה סולם גבוה לעבר השמים - ועליו פוסעות 22 דמויות. עלות הקמת אתר ההנצחה הסתכמה בכשלושה מיליון שקלים.

האנדרטה בצומת בית ליד (צילום: חן ליאופולד)

 

אבל בבניית האנדרטה, עברו בני המשפחות מסע תלאות. לאחר שהוקצה להם מגרש התברר שהוא קרוב מדי לכביש - במקום שבו אסור לבנות. במשך חמש שנים נערכו דיונים ופגישות כדי למצוא מקום חלופי. "היינו צריכים לגלות תעצומות נפש גדולות", אמר יו"ר העמותה, עופר רוזן, אביה של עדי ז"ל.

 

הביורוקרטיה עם מינהל מקרקעי ישראל נגמרה רק לאחר שראש הממשלה דאז, אריאל שרון, התערב. אז נמצא מגרש אחר שעליו שילמה מועצת כפר יונה דמי חכירה. במהלך השנים לאחר הקצאת המגרש, התברר כי יש מי שמתנגד לבניית האתר במגרש הזה. רק לאחר התערבות בית המשפט, נפתרה הבעיה הזאת. במהלך בניית האתר התגלע סכסוך גם בין האמנית שעיצבה האנדרטה לבין המשפחות. במהלך אותן שנים, חברי העמותה עסקו גם בגיוס כספים לבניית אתר, אך עד כה לא נאסף הסכום הדרוש לבניית אתר ההנצחה.

 

"היום אנחנו חונכים את המעטפת החיצונית של האתר. חדרי ההנצחה הנמצאים במקום וכן חדר האינטרנט עדין לא הושלמו מחוסר בכסף", אמר מרדכי לוי, אביו של סגן אייל משה לוי שנהרג בפיגוע. "אנחנו מקווים להמשיך את העבודות ולסיים את בניית האתר לזכר ילדינו. אף גוף לא לקח על עצמו את בניית האתר ואנחנו עשינו המון על מנת להשיג את התרומות. אנחנו רוצים להנציח את זכר ילדינו וזה מה שנותן לנו כוח להמשיך".

 

בין חברי העמותה היו מרתה ומריו רוזובסקי הוריו של דמיאן שנהרג בפיגוע. לפני כשנה נפטר מריו ולא זכה להגיע ליום שבו האנדרטה תיחנך. ראש מועצת כפר יונה אפי דרעי, שבשטחה המוניציפלי אירע הפיגוע, סייע למשפחות להגיע לרגע הזה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרתה רוזובסקי. שכלה את בנה דמיאן ז"ל בפיגוע
צילום: נמרוד גליקמן
מומלצים