שתף קטע נבחר

אושר החוק למניעת דואר זבל

ברוב של 27 חברי כנסת וללא מתנגדים או נמנעים, עברה הצעת החוק האוסרת על פרסום ישיר באמצעות הטלפון הפקס או הדואר האלקטרוני ללא הסכמת הנמען

החוק האוסר של שליחת דואר זבל עבר היום (ג') בכנסת בקריאה שניה ושלישית ברוב של 27 חברי כנסת שתמכו בו, וללא מתנגדים או נמנעים. כשיכנס החוק לתוקף בעוד חצי שנה, אסור יהיה לשלוח דואר אלקטרוני פרסומי לגולשים ללא הסכמתם - תחת סייגים.

 

"לא ישגר מפרסם דבר פרסומת באמצעות פקסימיליה, מערכת חיוג אוטומטי, הודעה אלקטרונית או הודעת מסר קצר", נכתב בחוק, "בלא קבלת הסכמה מפורשת מראש של הנמען, בכתב, לרבות בהודעה אלקטרונית או בשיחה מוקלטת בעד". בהמשך נכתב כי פניה חד פעמית לבית עסק מותרת.

 

כמו כן, החוק מתיר למפרסמים לשלוח הודעות דואר זבל, במידה והצרכנים נתנו את הסכמתם לכך במסגרת רכישת מוצר או שירות כלשהם, בתנאי שהפרסומות יהיו רלבנטיות לאותם מוצרים או שירותים.

 

 

הצעת ההסתייגות של חבר הכנסת בני אילון נדחתה, ברוב של 17 חברי כנסת מול 8 שתמכו בה. על פי ההסתייגות של אילון להצעת החוק (תיקון מספר 40 לחוק התקשורת), יהיו מגבלות מרוככות יותר על שיווק ישיר באמצעות הטלפון. לדבריו, מדובר באמצעי שיווק לגיטימי המשרת עסקים קטנים שאין להם אמצעים להגיע לפרסום באמצעי התקשורת הגדולים כמו רדיו וטלוויזיה.

 

לדבריו, משרד התקשורת סירב לאמץ בעניין זה את המודל האמריקני, בו מופעל מנגון "אל תתקשר אלי" (Do not call list) - אליו יכול כל אזרח להירשם באופן חד פעמי על מנת להימנע מטלפונים כאלה. "רוכל שמסתובב עם מזוודתו ומוכר מוצרים - גם אותו תחסמו?" תהה אילון, והתייחס גם לעלוני הפרסום המודפסים שמגיעים בדואר הרגיל - וגם אותם בלתי אפשרי לחסום - לדבריו. יחד עם זאת, הביע אילון תמיכה בחוק, בחלקים שנוגעים לפקס ולדואר אלקטרוני.

 

רקע

המודל שנבחר ליישום החוק הוא מודל פוזיטיבי (Opt In), כלומר שחברות הפרסום יוכלו לשלוח הודעות דואר זבל רק למי שנתן את הסכמתו לכך במפורש מבעוד מועד. זאת, בניגוד לעמדתם של המפרסמים שביקשו להפעיל מודל נגטיבי (Opt Out), לפיו דואר הזבל יפסיק להישלח רק למי שביקש להסיר את עצמו מרשימות התפוצה לאחר שכבר קיבל דואר זבל.

 

בדיונים הקודמים על החוק, אישרה ועדת הכלכלה כי החוק יחול על הודעות דואר זבל שנשלחות בדואר האלקטרוני וכן באמצעות פקסים, הודעות טקסט בטלפונים הסלולריים וכן באמצעות הודעות טלפוניות מוקלטות. שר התקשורת, באישור ועדת הכלכלה, יוכל להוסיף בהמשך באמצעות תקנות אמצעים נוספים ייאסר להעביר דואר זבל.

 

בנוסף, בית המשפט יוכל לקבוע פיצויים למי שקיבלו דואר זבל, ללא צורך בהוכחת נזק, בסכום של עד 1,000 שקלים לכל הודעה, וכן לקנוס את מי ששולח דואר זבל על פי חוק העונשין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
הסוף לדואר הזבל?
צילום: סי די בנק
צילום: חיים צח
להפעיל רשימת "אל תתקשרו אלי". אילון
צילום: חיים צח
מומלצים