שתף קטע נבחר

שר בעבודה: יש לדרוש נבצרות של אולמרט

שרים וחברי כנסת בשותפה הבכירה של "קדימה" לקואליציה קוראים ליו"ר המפלגה להכריז כי על ראש הממשלה לפנות את כסאו, בעקבות עדות טלנסקי. שר ותיק: "הבעיות שלפני ישראל כבדות משקל מכדי להותיר את המצב כפי שהוא". ח"כ כבל: "אנחנו לא יכולים לעמוד מנגד". ברק עשוי לכנס היום מסיבת עיתונאים ולפוגג את הערפל סביב הסוגייה

"אנו צריכים ללכת למהלך של נבצרות זמנית של ראש הממשלה, כדי לאפשר למדינה לתפקד". כך אמר הבוקר (יום ד') ל-ynet שר בכיר ותיק ממפלגת העבודה בהתייחסו לאפשרות שיו"ר המפלגה, השר אהוד ברק, יקרא להתפטרות ראש הממשלה, אהוד אולמרט.

 

יועץ של אולמרט: "שברק יסתכל בראי"

 

"אי אפשר שבעיותיה של אישה חולה או של אדם כזה או אחר יטלטלו מדינה שלמה לאורך חודש וחצי, ומי יודע עוד כמה", אמר השר בהתייחס לעיכוב הצפוי בהליכים בשל רצונו של העד משה טלנסקי לטוס לחו"ל כדי לראות את אשתו החולה. "הפרקליטות צריכה להזדרז במהלכיה. הבעיות שלפני ישראל כבדות משקל מכדי להותיר את המצב כפי שהוא", אמר השר, שלא לייחוס.

 

חלק משרי העבודה, ובראשם יו"ר המפלגה ברק, התכנסו הבוקר במסגרת דיון של הקבינט לביטחון לאומי, באשר לסידורי הביטחון הנדרשים בהסכם עתידי עם

הפלסטינים. דיווחי התקשורת מהלילה, על אפשרות של מהלך מתואם בין ברק וממלאת מקומו של אולמרט לבני ממפלגת קדימה, על מהלך של נבצרות זמנית, העסיקו אותם עוד לפני הדיון. שרי העבודה חוששים בשלב זה מלהתבטא בגלוי, אך מקיימים שיחות תכופות והתייעצויות ביניהם ועם יו"ר המפלגה ברק.

 

אמש קיים ברק שיחות טלפון רבות עם השרים ועם עמיתיו לסיעת העבודה בכנסת, כדי לשמוע את דעתם. עם תום הדיון בקבינט לביטחון לאומי, יחליטו בעבודה אם מכנסים דיון רשמי במציאות שנוצרה אחרי העדות המביכה מאוד לראש הממשלה של מוריס טלנסקי, אתמול בבית המשפט המחוזי בירושלים. ההערכה בסביבת השרים, שעל העבודה לנקוט היום מהלך שיקרא לראש הממשלה לצאת לחופשה, או מה שמכונה בחוק הממשלה, נבצרות זמנית.

 

בינתיים, בכירים בעבודה קוראים הבוקר לברק שלא להיקלע לשיתוק ולייצר אמירה ערכית. גם בקרב חברי הכנסת סוערות הרוחות. ח"כ איתן כבל קר אמר הבוקר: "צריך לעשות מעשה. צריכה לצאת אמירה ממפלגת העבודה, אנחנו לא יכולים לעמוד מנגד. אנחנו צריכים לאור האירועים להכתיב את הפעולות ולא להיות נגררים".

  

ח"כ כבל הוסיף: "עלינו להוביל צעד בציבוריות הישראלית ולומר אמירה שבסופה יכול שנמצא את עצמנו במצב שכנס הקיץ של הכנסת הוא לא יותר מפרוזדור להקמת הבחירות. כבר אחרי וינוגרד אמרתי שצריך לפרוש, והאירועים האחרונים עם הפרשה האחרונה רק מעצימים את הצורך הזה".

 

עמיתו של כבל, ח"כ דני יתום אמר גם הוא כי יש צורך לעשות מעשה. "אין מקום לאמירה ערכית בלבד, יש מקום לפעולה ערכית. או שאולמרט ייצא לנבצרות או שהעבודה חייבת לעזוב את הממשלה".

 

ברק: "קשה לי לשבת ליד שולחן הממשלה"

השר ברק אמר אמש בפורום סגור כי "הישיבה ליד שולחן הממשלה הזאת קשה לי. לא הסתרתי בעבר את ההתלבטויות שלי. התלבטתי לפני פרסום דו"ח וינוגרד. אמרתי את דברי בהכרזה בשדות ים. לא הסתרתי את דעתי". יצוין כי רוב שרי העבודה מקפידים בינתיים לשמור על פרופיל תקשורתי נמוך ואינם מתבטאים בנושא.

 

ח"כ אופיר פינס כינה את העדות של טלנסקי "מחרידה" ואמר כי "המשך הכהונה של אולמרט בנסיבות שנוצרו מזיקה מאוד למדינת ישראל". לדבריו, מפלגת העבודה צריכה לסיים את השותפות עם אולמרט. "מחיר ההמתנה לכתב אישום פורמלי יעלה ביוקר רב למדינה ולמפלגה", אמר.

 

גורמים במערכת הפוליטית טענו שמאחורי המהלך הנוכחי של ברק עומד האסטרטג ראובן אדלר. אדלר, שכנו של ברק במגדלי אקירוב, מסייע לו מאז התפרק פורום החווה של שרון, שבו היה חבר ותיק. אותו אדלר, טוענים יודעי דבר,

משמש כיועץ סתרים גם לממלאת מקום ראש הממשלה, ציפי לבני. המהלך האפשרי של ברק לקרוא לאולמרט לצאת לנבצרות, יועיל לברק וללבני. במקרה שכזה, היא תיכנס לתפקיד ראש הממשלה בפועל במקום אולמרט, והכנסת לא תתפזר ולא תלך לבחירות חדשות שאינן טובות לעבודה.

 

על-פי אותם גורמים פוליטיים, לבני וברק יוכלו להמשיך ולהוביל את ישראל בתקופה סבוכה מדינית וביטחונית, בלי לגרום לזעזועים עמוקים מהנדרש ובלי לגרור את המערכת הפוליטית לטריפת הקלפים. בסביבת ברק דוחים אמנם מכל וכל את הטענה שאדלר משמש כיועצו והוא מעורב במהלך זה. אולם, לדברי גורמים יודעי דבר, המהלך מתואם בין אדלר, ברק ולבני.


פורסם לראשונה 28/05/2008 08:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כבל. לעשות מעשה
צילום: ירון ברנר
ברק. ידבר היום?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים