שתף קטע נבחר

השרים בן אליעזר ואילון: שאולמרט יסיק מסקנות

שר התשתיות הלאומיות אמר כי אי אפשר להתעלם מפרשת המעטפות, "אבל הבעיה היא קודם כל של קדימה. היא צריכה להתקדם עם אחת השאלות המורכבות - ולקבל החלטות". השר אילון איים כי העבודה עלולה להקדים את הבחירות. שר הביטחון עשוי לדרוש מאולמרט להכריז על נבצרות

"קדימה צריכה לקחת אחריות ולקבל החלטות קשות. אני לא שולל מערכת בחירות. הבעיה היא של אדם שאני מאחל לו שיוכיח את חפותו ויזכה, הבעיה היא של קדימה ושל אולמרט". כך אמר הבוקר (יום ד') שר התשתיות הלאומיות, בנימין בן אליעזר, על רקע ההתפתחויות בפרשת טלנסקי.

 

פרשת מעטפות הכסף - התפתחויות אחרונות:

 

שר הביטחון, אהוד ברק, צפוי לערוך בצהריים מסיבת עיתונאים ולהציג את עמדתו, אחרי עדותו המביכה של טלנסקי אתמול. "אני מציע להמתין כדי לשמוע את דבריו של ברק, ואני משוכנע שהוא יאמר דברים ברורים", אמר בן אליעזר. "מבחינה משפטית, כל עוד לא הייתה חקירה נגדית, אי אפשר לפסוק את דינו של ראש הממשלה. אני מקווה שמערכת המשפט תעשה הכל לסיים את העניין".

 

השר עמי איילון הביע עמדה חריפה עוד יותר מעמיתו. בשיחה עם ynet אמר אילון כי "ראש הממשלה אינו יכול להמשיך ולכהן בתפקידו. עליו לסיים את תפקידו". לדבריו, זכותם שלאזרחי מדינת ישראל לקבל ראש ממשלה שיש לו יכולת למשול.

 

"אני מאמין שהמתח בין הזכות של ראש הממשלה להגן על עצמו ועל חפותו, לבין הזכות של אזרחי מדינת ישראל לקבל ראש ממשלה שיש לו יכולת למשול, במתח הזה השיקול השני גובר". אמר אילון.

 

זמן קצר קודם לכן קרא שר ותיק ב"עבודה" לחבריו להציג עמדה נחרצת בנושא. "אנו צריכים ללכת למהלך של נבצרות זמנית של ראש הממשלה, כדי לאפשר למדינה לתפקד", אמר ל-ynet.

 

השר בן אליעזר הוסיף: "במציאות הציבורית של היום ראש הממשלה חייב לקום ולתת הסברים לעם. זאת מציאות שאי אפשר להתעלם ממנה. מפלגת קדימה צריכה להתקדם עם אחת השאלות המורכבות והקשות ולקבל החלטות.

 

"אנחנו לא חוששים מבחירות גם מחר בבוקר, אבל המצב הביטחוני היום והמציאות המדינית מחייבת חשיבות לאומית רחבה מאוד. האחריות היא קודם כל של קדימה שתעשה חשבון נפש, שתחליט מה היא עושה".

 

בינתיים, גם ב"קדימה" מתחילים להישמע קולות דרמטיים. ח"כ עמירה דותן שלחה מכתב לראש הממשלה ובו כתבה לו: "העדות של מר טלנסקי עדיין מהדהדת באוזניי ומחייבת אמירה מנהיגותית ציבורית. עלינו לשמש דוגמא לערכים ונורמות שבשמם קיבלנו את אמון הציבור. קשה להמשיך בדרך זו ועל כן יש למצוא לקדימה הנהגה חלופית שתקדם את ענייני המדינה".

 

"אף מפלגה לא תשב בשקט"

שר התשתיות ניסה להעריך את מצבה של המערכת הפוליטית, נוכח ההתפתחויות ואמר: "בכל המערכת הפוליטית תהיינה התפתחויות, אף מפלגה לא תשב בשקט. נפל פה דבר, אם נרצה או לא נרצה. בין אם אולמרט יאמר זאת במפורש או לא,

קדימה תצטרך להחליט על גורלה ועל גורל ראש הממשלה. בחירות הן הדבר האחרון שהייתי מייחל לא כרגע מבחינה ביטחונית, אך איננו חוששים".

   

מקורבו של ראש הממשלה, ח"כ עתניאל שנלר (קדימה), אמר הבוקר כי "ביום שיחליטו להעמיד לדין את אולמרט הוא לא יוכל להיות ראש ממשלה שלנו - אבל עד אז הוא חייב להמשיך לכהן, לפחות עד לחקירה הנגדית ולהחלטת היועץ המשפטי שתהיה בסמוך לה.

 

"אסור לנו להעביר את החקירה למגרש הפוליטי. מחר זה יכול לקרות גם לראש ממשלה אחר. הנורמה לפרישה צריכה להיות על פי הציבור, ולא על פי התקשורת והאופוזיציה. אני מציע לכולם להירגע".


פורסם לראשונה 28/05/2008 10:38

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן אליעזר. לא חושש מבחירות
צילום: אלכס קולומויסקי
הסקת מסקנות. אילון
צילום: דודי ועקנין
צילום: רויטרס
"צריך להסביר"
צילום: רויטרס
מומלצים