שתף קטע נבחר

ברק: אולמרט לא יכול לנהל את הממשלה

במסיבת עיתונאים דרמטית קרא שר הביטחון לראש הממשלה "לנתק עצמו מהניהול השוטף של הממשלה". ברק אמנם לא קצב זמן לאולמרט, אך הבהיר כי אם דרישות העבודה לא ייענו - תפעל מפלגתו להקדמת הבחירות. הוא הוסיף שאם אולמרט יוחלף - העבודה תשקול "שילוב ידיים"

הפסקת הכהונה כראש ממשלה או בחירות. זוהי הדילמה שהציב בצהריים (יום ד') יושב ראש העבודה, אהוד ברק, בפני ראש הממשלה אהוד אולמרט ובפני מפלגת קדימה.

 

"אני לא חושב שראש הממשלה יכול לנהל במקביל את הממשלה ולנהל את הנושא האישי שלו", אמר במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס בהתייחס לעדותו של משה טלנסקי אתמול - בה סיפר המליונר האמריקני שהעביר לאולמרט מאות אלפי דולרים במעטפות, שלדבריו מימנו גם טיסות, חופשות וסיגרים.

 

"ראש הממשלה חייב לנתק את עצמו מהניהול השוטף של הממשלה", הכריז ברק. "הוא יכול לעשות זאת בכל אחת מן הדרכים הפתוחות בפניו - השעיה, חופשה, התפטרות או נבצרות. לא אנחנו נקבע. מפלגת קדימה תצטרך לעשות חשבון נפש ולבחור את דרכה ואת ראשה, ואם מישהו יחליפו שם, נהיה מוכנים לשקול שילוב ידיים".

 

על השאלה מה יעשה אם אולמרט לא יקבל את עמדתו, ענה ברק: "ראש הממשלה חייב לפעול. מפלגת העבודה לא תעמוד מול קדימה עם סטופר, אבל הדברים צריכים לקרות בהקדם". שר הביטחון הבהיר כי אם דרישות העבודה לא ייענו, תפעל מפלגתו לקביעת מועד מוקדם ומוסכם לבחירות. הוא הוסיף כי אינו חושש ממהלך שכזה, ומאמין שמפלגת העבודה תנצח.

 

יושב ראש העבודה נדרש להבדלים בין הכרזתו היום - לקריאתו לאולמרט להתפטר לפני כשנה בשדות ים. "לא צריך זכוכית מגדלת לראות את ההבדלים בין מה הביא אותי אז לומר, ומה שקורה היום", טען. "המסקנה שהגעתי אליה היא הנכונה לעת הזאת, לטובת המדינה וכדי שנכונן נורמות נכונות לחיים הציבוריים שלנו.

  

פרשת מעטפות הכסף - התפתחויות אחרונות:

 

שר הביטחון ציין כי הצהרתו היום ניתנה "משיקולים של טובת המדינה ושל הנורמה הראויה". הוא טען כי "אולמרט אינו יכול לטפל באתגרים שבפני ישראל, כמו חמאס, חיזבאללה, סוריה, איראן והחיילים השבויים, ובמקביל לכך לנהל את הממשלה".

 

ברק התייחס גם לטענותיו של יועץ ראש הממשלה, טל זילברשטיין, שרמז כלפי שר הביטחון שהיה מעורב בדברים דומים לאלו המיוחסים לאולמרט. "לא אתייחס לכל קשקוש", אמר ברק. "אם יש ראיות - יש לקחת את החומר למשטרה". 

 

"שברק יסתכל בראי"

קודם למסיבת העיתונאים נועדו אולמרט וברק בארבע עיניים. שר הביטחון אמר לראש הממשלה בשיחה כי נוכח עדותו של טלנסקי, לא יוכל להמשיך ולכהן בתפקידו. בלשכת ראש הממשלה טענו כי ברק הוא שיזם את הפגישה בין

השניים. ראש הממשלה, כך אנשיו, גיחך ואמר בסרקזם: "את הדברים האלה יכולתי ללמוד מהתקשורת, זאת לא דרך לעדכן ראש ממשלה". 

 

יועץ התקשורת של אולמרט, טל זילברשטיין, ששימש בעבר כיועצו של ברק בתקופת "פרשת העמותות", שיגר היום חצי ביקורת לעבר שר הביטחון ואמר כי הוא "אחד האחרונים שיכול לדבר על מזומנים ועל מעטפות".

 

הוא הוסיף: "כשאני שומע הבוקר שהוא מביע שאט נפש מעדות טלנסקי, אני אומר שיש גבול לציניות. פוליטקיאים צריכים קודם כל להביט במראה. יש פוליטיקאים רבים בישראל שיש להם הטלנסקי שלהם".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. "לטובת המדינה"
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. "להתנתק מהתפקיד"
צילום: AP
מומלצים