שתף קטע נבחר

זירת הקניות

דו"ח: גזים רעילים בבתי ספר באזור נחלת יצחק

בין 2001 ל-2004 נמצאו ריכוזים גבוהים של גזי קרקע רעילים ומסרטנים בקומות קרקע של בתים ובתי ספר בשכונות נחלת יצחק ביצרון ורמת ישראל. בקרבת מקום פעל עד שנת 1997 מפעל תעש מגן, שטיפל בכלי נשק באמצעות חומרים ממיסים שחילחלו כנראה לקרקע ולמי התהום. כעת ייבחנו האם זיהום הקרקע נמשך גם כעת?

דו"ח של המשרד להגנת הסביבה משנת 2004 שהגיע לידי ynet היום (ה'), מצביע על ריכוזים גבוהים של גזי קרקע שהתגלו בבדיקות שבוצעו בשכונות נחלת יצחק, ביצרון ורמת ישראל ובכלל זה במוסדות לימוד באזור. מקור הגזים הוא ככל הנראה מפעל תעש מגן, שפעל בסמוך לשכונות משנת 1948 ועד שנסגר בשנת 1997.

 

הדו"ח בדק את רמת גז הקרקע באזור בין השנים 2001-2004. בין היתר התגלו ממצאים חמורים במיוחד בבית ספר "איילון" שברח' נחלת יצחק 35 בתל אביב. בחלקים שונים של בית הספר, לרבות כיתות לימוד וחדרי המזכירות שבקומת הקרקע, נמצאו ריכוזים גבוהים של גזי קרקע. באולם התת-קרקעי המשמש לשיעורי ספורט ומשחקי כדור נמצאו ריכוזים גבוהים במיוחד של גזים הנחשבים כמסרטנים, כמו ויניל כלוריד ופחמן טטרה-כלורי.

 

במסמך המיועד למהנדסת מחוז תל אביב, ולרי פוהורילס, ולרופאת המחוז, תמי שוחטי, כתב ד"ר אהרון דותן מהמחלקה המדעית בעמותת "אדם טבע ודין": "סביר להניח שמפעלים תעשייתיים הם המקור לזיהום". "ויניל כלוריד, חומר רעיל ויציב בסביבה, מגיע כנראה באופן עקיף כתוצר מפירוק של המזהמים שמקורם תעשייתי".

 

עוד כתב דותן: "המצב בביה"ס 'איילון' הוא חמור במיוחד. המנהלת, המזכירה והשרת אינם יודעים על שום בעיה ועל שום הנחיות, לפי דבריהם. במקום ישנו מתקן איוורור 'ונטה' אולם היא אינה פועלת. המזגן מופעל ככל הנראה ללא הפסקה. יש לכך כנראה השפעה שלילית משום שמתקיים סיחרור של המזהמים בתוך החדר".

  

כאמור, מקור הגזים הרעילים הוא כנראה במפעל תעש שפעל באזור במשך שנים רבות. במפעל בוצעו טיפולים שונים בכלי נשק באמצעות מתכות כבדות, ציאנידים וממיסים אורגניים - כולם חומרים רעילים. עד תחילת שנות ה-80 הוזרמו כל שפכי המפעל לבורות סופגים ללא כל טיפול, ומהם חילחלו לעומק הקרקע. אמנם בשנת 2004 הסתיים הליך ניקוי הקרקע באזור, אולם כבר אז התעורר חשד שמי התהום באזור הזדהמו, והם שפולטים גזים לקרקע - ואלה נפלטים לאוויר באזורים הנמוכים - קומות קרקע ומרתפים.

  

לדברי ראש מפלגת "הירוקים", סגן ראש עיריית תל אביב פאר ויסנר, המשרד להגנת הסביבה מסתיר את ממצאי הבדיקות שבוצעו באזור ולא חושף אותם לתושבים הנמצאים בסיכון. "מסתירים מהציבור נתונים חמורים וקשים על גזים רעילים שנמצאים באזורי מגורים... במשרד להגנת הסביבה יודעים את חומרת המצב, אך ממלאים פיהם במים. היעלה על הדעת שהמצב הזה, שנמשך כבר עשרות שנים, יימשך ואף גורם אחראי לא יפעל לתיקונו?". הוא קרא למשרד ליידע את הורי התלמידים בבית הספר על המצב ולקבל החלטות שיגנו על הילדים.

  

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "ממצאי הדו"ח הועברו לרשות העירונית לאיכות הסביבה, שתבצע בדיקה מטעמה כבר ביום א' הקרוב".

 

מהמשרד להגנת הסביבה טרם התקבלה תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דרור עזרא, מפלגת הירוקים
הגזים נפלטים ממי התהום לקרקע. ארכיון
צילום: דרור עזרא, מפלגת הירוקים
מומלצים