שתף קטע נבחר

מקיין: אשמור על יתרונה האיכותי של ישראל

"האיומים על ישראל גוברים - וכך גם הצורך לחזק את ההגנה עליה", הכריז המועמד הרפובליקני לנשיאות בכנס השדולה למען ישראל. "אני מחויב לשמור על היתרון האיכותי של ישראל. מספר האויבים שלה הוא רב - ומרווח הטעות הוא קטן", אמר - ותקף את אובאמה על כך שהביע נכונות לפתוח בדיאלוג עם איראן

המועמד הרפובליקני לנשיאות ג'ון מקיין, הבטיח היום (ב') כי ארצות הבית תחת הנהגתו לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני.

 

"טהרן ממשיכה לפתח נשק גרעיני - זו סכנה שאותה אסור לנו לאפשר", טען הסנאטור מקיין בנאומו בכינוס השנתי של איפא"ק, השדולה למען ישראל, שנפתח הערב בוושינגטון. "איראן עם נשק גרעיני תוכל לאיים על כל אחד בעולם. העולם יצטרך לחיות עם האפשרות שאיראן תעביר נשק גרעיני לארגון טרור".

 

הסנאטור ג'ון מקיין היה ראשון הנואמים בכינוס איפא"ק השדולה למען ישראל. בשלושת ימי הכינוס צפויים להופיע גם שני הסנאטורים הדמוקרטים ברק אובאמה והילארי קלינטון המתמודדים על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי, בכירי הקונגרס, ומזכירת המדינה קונדוליזה רייס. בין הבכירים הישראלים שינאמו בה - ראש הממשלה אהוד אולמרט וראש האופוזיציה בנימין נתניהו. זהו הכינוס הגדול ביותר של השדולה רבת העוצמה למען ישראל, שבו משתתפים 7500 צירים - בהם 1200 סטודנטים מ-50 מדינות בארה"ב.


מקיין בכינוס אייפא"ק. "אף אומה לא תרשה לאיים על אזרחיה" (צילום: AP)

 

הסנאטור מקיין סיפר על ביקורו האחרון ב"יד ושם" בחודש מרס ואמר כי המילים "לעולם לא עוד" אינן סתם מילים. "זוהי התחייבות של ארה"ב לישראל, נגד כל אויב שהוא. האיומים על ישראל גוברים וכך גם הצורך לחזק את ההגנה עליה. אני מחויב לשמור על היתרון האיכותי של ישראל. מספר האויבים שלה הוא רב - ומרווח הטעות הוא קטן", אמר מקיין.

 

לדברי מקיין, האיומים של נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד, "הקורא למחיקת ישראל מהמפה ולשובם של היהודים לאירופה", הם סכנה לביטחון ישראל - אך גם לביטחונה של אמריקה ולשלום העולם כולו.

 

"הבנה לא נכונה של ההיסטוריה"

מקיין ניצל את הבמה כדי לתקוף את הסנאטור הדמוקרטי ברק אובאמה, על שהכריז כי בכוונתו לנהל משא ומתן ישיר עם איראן. "הרעיון שאיראן תפתח נשק גרעיני רק משום שאנחנו מסרבים לדבר אתה הוא הבנה לא נכונה של ההיסטוריה. ממשל קלינטון ניסה בשנת 1998 במשך שנתיים להתקרב לאיראן ולהגיע לשיחות ישירות. איראן דחתה את הניסיון", אמר.

 

מקיין הבהיר ש"צריך להגביר את הלחץ על איראן לפתור את הסוגייה הגרעינית בדרכי שלום. מועצת הבטחון צריכה להחמיר את הסנקציות. אם מועצת הביטחון תדחה זאת, ארה"ב צריכה להוביל את החרפת הסנקציות מחוץ למועצת הביטחון".

 

מקיין הציע להטיל סנקציות על הבנק המרכזי של איראן ולמנוע קיום כל יחסים פיננסים עם המשטר בטהרן. הוא האשים שאובאמה התנגד להחלטה להטיל סנקציות על משמרות המהפכה, החלטה שעברה בשני בתי הקונגרס, שמקיין היה בין יוזמיה.

 

מקיין סיפר על ביקורו האחרון בארץ, בעיירה שדרות ובבית משפחת פנחס עמר - שאשתו הנכה לא הצליחה לתפוס מחסה כשנחת קסאם על ביתם. "בין שני הביקורים שלי בישראל נחתו על שדרות 1000 רקטות", ציין מקיין והבהיר ש"אף אומה לא תאפשר לאיים על אזרחיה מבלי להגיב. ישראל אינה יוצאת מהכלל. בעוד שאנחנו מעודדים את תהליך השלום, צריך להבטיח שאזרחי ישראל יחיו בשלום עד שהפלסטינים יספקו שלום. תהליך שלום תחת טרור לא יוביל לשלום". מקיין שב וקרא לצלב האדום הבינלאומי לפעול לשחרורם של שלושת החיילים החטופים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקיין. איומי איראן - סכנה לשלום העולם
צילום: רויטרס
מומלצים