שתף קטע נבחר

ארה"ב ערב ביקור אולמרט: אין לבנות במזרח י-ם

אחרי ההודעה על בניית 884 יחידות דיור במזרח העיר ובמקביל להצהרתו של ראש הממשלה לרגל יום ירושלים, לפיה "ירושלים היא לב העם היהודי" - הודיע הבית הלבן: "אין לבנות התנחלויות חדשות, הדבר יגביר את המתח במו"מ". גם מזכ"ל האו"ם הודיע כי הוא מודאג מהמהלך

"בנייה בהתנחלויות תגביר את המתח עם הפלסטינים". הבית הלבן שב והודיע הערב (יום ב') כי ארה"ב מתנגדת לתוכנית לבניית 884 יחידות דיור במזרח ירושלים. הדברים נאמרו על רקע הכרזתו של שר השיכון, זאב בוים, שהודיע לקראת יום ירושלים החל היום על תוכנית הבנייה.

 

בתוכנית, שכבר זכתה לאישור הממשלה, מתוכנן מכרז לבניית 121 יחידות דיור

בשכונת הר-חומה ו-763 יחידות דיור בשכונת פסגת-זאב בחמישה מתחמים שונים. שתי השכונות נמצאות מעבר לקו הירוק.

 

"עמדתנו היא שאין לבנות התנחלויות חדשות ואנו יודעים כי הדבר יגביר את המתח במו"מ עם הפלסטינים", אמרה דנה פרינו, דוברת מטעם הבית הלבן. העמדה האמריקנית המסותית בנושא היא כי על פי מפת הדרכים - על ישראל לעצור לחלוטין את הבנייה בהתנחלויות.

 

גם מזכ"ל האו"ם, באן קי מון הודיע כי הוא "מודאג ביותר" מהודעתה של ישראל בנושא מכרזי הבנייה במזרח ירושלים. לדבריו, הדבר סותר את החוק הבין לאומי ומנוגד למפת הדרכים ותהליך אנאפוליס.

 

הודעות הבית הלבן והאו"ם פורסמו במקביל לטקס לציון יום ירושלים שנערך בגבעת התחמושת בעיר. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר בטקס כי "ריבונות ישראל בירושלים ההיסטורית והקדושה תיכון לעד. אין סתירה בין הנאמנות המוחלטת של עם ישראל לירושלים ולאחדותה לבין שאיפתנו להשכין בה שלום. 

 

"ירושלים עיר עמים רבים היא - אנו מכבדים את כל מאמיניה, שומרים את מקומותיהם הקדושים

ומחוייבים לחופש דת פולחן ומצפון. ירושלים לב העם היהודי היא - ציר הזהות האמונה וההיסטוריה של עמנו לדורותיו. שלוש פעמים בכל יום מכוונים יהודים מאמינים כבר אלפי שנים את פניהם לעבר ירושלים והר הבית", אמר.

 

ראש הממשלה הפלסטינית, סלאם פיאד, האשים את ממשלת אולמרט "ברמיסת תהליך השלום" בשל האצת הבנייה בגדה המערבית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ביקורת לפני הנסיעה. אולמרט
צילום: גיל יוחנן
צילום: AFP
מודאג. המזכ"ל באן
צילום: AFP
מומלצים