שתף קטע נבחר

הצעת חוק: הפסקת שירותים תכלל בשעות העבודה

על שולחן הכנסת הונחה הצעת חוק חדשה, שעל פיה יחושבו הפסקות השירותים בעבודה כחלק משעות העבודה; ח"כ שלי יחימוביץ', ממגישות החוק: "אין מי שיחליף את הקופאיות ואת הזבניות לצורך יציאה לשירותים, וכך הן נמנעות מלשתות כדי שלא ייאלצו להתאפק"

הבוס מונע מכם לצאת לשירותים? בקרוב מאוד ייתכן שהחוק יאסור עליו לעשות זאת. הצעת חוק חדשה שהונחה היום (ב') על שולחן הכנסת מציעה לעגן בחוק את זכותו של עובד לצאת להפסקת שירותים במהלך יום עבודתו בהתאם לצרכיו.

 

על פי הצעת החוק: "הפסקה בעבודה לצורך הליכה לשירותים תחשב כחלק משעות העבודה". עוד קובעת הצעת החוק כי על המעביד לוודא כי "קיים מבנה שירותים תקין וראוי במקום העבודה או בסמוך לו", למעט למעבידים שיקבלו לשם כך היתר מיוחד.

 

את הצעת החוק הגישו חברי הכנסת שלי יחימוביץ', דוד טל ויעקב מרגי. בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "הוראות חוק שעות עבודה ומנוחה אינן עוסקות בהפסקות הניתנות לעובד לצורך הליכה לשירותים. המחוקק הניח אז ככל הנראה כי אין צורך לקבע בחקיקה זכות כזאת שהיא מובנת מאליה. לצערנו הולך וגדל מספר מקומות העבודה בענפי המסחר והשירותים, המתעלמים מזכותו הבסיסית של העובד ללכת לשירותים על פי צרכיו. עובדים מועסקים מהלך שעות ארוכות (9-8), ללא כל אפשרות לעשות את צרכיהם".

 

עוד נכתב: "מצב זה מביא לפרקים את העובדים לנקוט באמצעים 'יצירתיים' שיש בהם סיכון חיים של ממש, כגון הימנעות משתייה של נוזלים במהלך שעות העבודה. לא יעלה על הדעת קיומו של מצב כזה במדינת ישראל בשנת 2008, ואין לאפשר למקומות עבודה לשלול זכויות בסיסיות של עובדים כבני אדם. התיקון המוצע בא לחייב את המעסיק להעמיד לרשות העובדים בכל תחום עבודה מתקן שירותים ראוי לשימושם במקום. בנוסף מוצע לאפשר לעובד הפסקת שירותים במקום עבודתו על פי צרכיו ואילוציו".

 

תופעה אכזרית

הצעת החוק קובעת כי בית הדין לעבודה יהיה רשאי לפסוק פיצויים כנגד מי שיפר את החוק. המציעים כותבים: "כדי להרתיע מעבידים ולעודד עובדים לעמוד על זכויותיהם לפי החוק המוצע, יהיה בית הדין לעבודה רשאי לחייב מעביד גם בתשלום פיצויי עונשין, אף אם לא נגרם כל נזק, בשל הפרת הוראות החוק. פיצויים כאמור, אינם משקפים הערכה של הנזק שנגרם לעובד, אלא על בסיס עונשי והרתעתי".

 

ח"כ יחימוביץ אמרה ל-ynet: "ביותר ויותר מקומות עבודה, בעיקר ברשתות שיווק, אין מי שיחליף את הקופאיות ואת הזבניות לצורך יציאה לשירותים, וכך הן נמנעות מלשתות כדי שלא ייאלצו להתאפק. מדובר בתופעה אכזרית שהולכת ומתרחבת, ובלית ברירה - כמו בזכות לעבודה בישיבה - אין ברירה אלא לחוקק חוק שיחייב את המעסיקים לעשות את מה שעל פניו נראה מובן מאליו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
לא צריך להתאפק יותר
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים