שתף קטע נבחר

ליצמן לש"ס: בלוק חרדי למען קצבאות הילדים

יו"ר סיעת יהדות התורה מבקש מהשותפה החרדית בקואליציה ליצור חזית משותפת, כדי לדרוש תוספת לקצבאות הילדים. "עקב ההליכה המפוצלת נגרמו נזקים רבים ליהדות החרדית", כתב לאלי ישי, וציין את אכזבתו מאי-העלאת הקצבאות. בכיר בש"ס: "הם סיכלו הליכה משותפת בעבר"

הקרב החרדי על קצבאות הילדים מתחמם: יו"ר סיעת יהדות התורה, חבר הכנסת יעקב ליצמן, מציע ליצור עם ש"ס חזית חרדית מאוחדת לצורך משא ומתן "כדי להרבות כבוד שמיים". זאת, על רקע איומה של ש"ס לפרוש מהקואליציה בשל סירוב משרד האוצר להעלות את גובה הקצבאות.

 

במכתב ששיגר ליצמן בסוף השבוע האחרון ליו"ר ש"ס, סגן ראש הממשלה ושר התמ"ת אלי ישי, הוא מציע לו: "מן הראוי לגבש בלוק לקראת משא ומתן קואליציוני". ההצעה באה לשפר את מערכת היחסים העכורה בין שתי המפלגות החרדיות, שהגיעה לשיאים חדשים בכנסת הנוכחית.

 

גם בזמן המשא ומתן הקואליציוני בתחילת מושב הכנסת ה-17, הציע ליצמן ליצור בלוק של המפלגות החרדיות בכנסת, שיחד ימנה 18 ח"כים - ובתמורה לדרוש את תיק האוצר. כעת חוזר יו"ר סיעת יהדות התורה על ההצעה, ומדגיש את אכזבתו בפני ישי: "בעיני בשר דם אני חש החמצה שלא התמנית לשר האוצר".

 

ליצמן גם מזכיר במכתבו כי "עקב ההליכה המפוצלת נגרמו נזקים רבים ליהדות החרדית. לו היינו באים 18 ח"כים כאחד, כמעט כגודלה של סיעת העבודה, יכולנו לדרוש עוד דברים רבים".

 עוד הוא מתאר את תחושת ההחמצה על כך ששהמפלגות החרדיות לא הצליחו להשיג בכנסת הנוכחית את נושא העלאת קצבאות הילדים ואת חוק החינוך החרדי. יש לציין כי חברי הכנסת מטעם יהדות התורה תקפו באופן עקבי את ש"ס על ישיבתה בקואליציה, מבלי שהצליחו להביא להגדלת הקצבאות. 

 

"גדולי התורה סבורים שבאמצעות האיחוד ניתן להגיע להישגים מרובים, בד בבד עם הרעיון המבורך של אחדות ושלווה שמביאה בכנפיה ברכה עד בלי די. אם הרעיון ייצא מהכוח אל הפועל, תוכל סיעת ש"ס להגיע למטרות גבוהות יותר כשם שסיעת יהדות התורה תוכל לעמוד על דרישותיה הבלתי מתפשרות ביתר נחרצות", כתב ליו"ר ש"ס, וסיים את מכתבו ליו"ר ש"ס במילים: "אני בטוח כי בכוחות משותפים יתרבה כבוד שמיים והאמת והשלום ינצחו".

 

ש"ס ויהדות התורה - מערכת יחסים עכורה

מערכת היחסים בין המפלגות ידעה כאמור ימים רעים במיוחד - לדוגמה, לקראת הצעת התקציב ל-2008 תקף ביטאונה של דגל התורה את ש"ס, על כך שהיא גורמת לטביעתו של עולם הישיבות. בעיתון אף פורסמה קריקטורה אותה הגדירו בש"ס "גזענית ומבטאת שנאת ספרדים". בתגובה הכריז אז יו"ר סיעת ש"ס, יעקב מרגי על החרמת הלובי הדתי. חרם זה נמשך בזמנו כחודש, עד ליישור ההדורים.

 

גם על הצעתו הנוכחית של ליצמן מגיבים בש"ס בחשדנות מסוייגת. שלא לייחוס אמר בכיר במפלגה ל-ynet: "ש"ס לאחר מערכת הבחירות הציעה שילוב כוחות, רק חבל שמי שסיכל זאת אז מציע זאת שוב היום, וכמות הילדים מאז רק גדלה והולכת".

 

ישי אמר בתגובה לדברים: "ש"ס עבדה בשיטת 'סור מרע ועשה טוב'. בלמנו את כל הקיצוצים המתוכננים וכעת אנו עוברים לשלב של עשה טוב ודורשים באופן מיידי את העלאת הקצבאות".

 

סבב התייעצות בש"ס

אתמול ערכו חברי מועצת חכמי התורה של ש"ס, יחד עם ישי, סבב התייעצויות טלפוני בנוגע לעמדת ש"ס על פרישה מהקואליציה. בהתייעצות הוחלט לקבל את המלצת הרב עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של התנועה, לפיה אם לא יימצא בתקופה הקרובה פתרון להעלאת קצבאות הילדים, ש"ס תתמוך בהצעות החוק לפיזור הכנסת.

 

בעבר, עד תוכנית ההבראה של שר האוצר בנימין נתניהו ב-2003, קצבאות הילדים חולקו בצורה מדורגת: החל מן הילד הרביעי זכתה המשפחה בקפיצה משמעותית בשיעור הקצבאות.

 מאז, זוכה עבור כל ילד זוכה המשפחה לקצבה שווה בת 144 שקלים - וש"ס דורשת העלאה של כמה עשרות שקלים, גם לאור עליית מחירי המזון.

 

שר האוצר בר-און מתנגד לדרישה, ואתמול אמר ל"כלכליסט": "לא תהיה תוספת לקצבאות הילדים. לא ניתן יד לנסיגה של שנים אחורה במדיניות הכלכלית שהוכיחה את עצמה". בשבוע שעבר אף נפגש שר האוצר עם הרב עובדה, אך השניים לא הגיעו לעמק השווה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קריאה לש"ס. ליצמן
צילום: גיל יוחנן
בלוק משותף עם יהדות התורה? ישי
צילום: גיל יוחנן
בר-און מתנגד
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים