שתף קטע נבחר

נשיא איראן באירופה: ישראל גרמה לכם נזק

שעה קלה לאחר שנשיא איראן נחת בבירת איטליה כדי להשתתף בפסגת המזון של האו"ם, מיהר לטעון כי ישראל הסבה לאירופה נזק פוליטי וכלכלי. הוא טען כי אין בהתבטאויותיו כל פסול, משום שהן מאפשרות לציבור "להגן על עצמו מן העול של המשטר הציוני". לארוחת הערב החגיגית עם מזכ"ל האו"ם וראש ממשלת איטליה לא הוזמן

ביקור ראשון של נשיא איראן באירופה מאז שנכנס לתפקידו: מחמוד אחמדי-נג'אד, הגיע היום (ג') לרומא, בירת איטליה, כדי להשתתף בוועידת הפסגה שמקיים ארגון המזון והחקלאות של האו"ם - ושב וכינה את ישראל "משטר שקרי של ציונים".

 

בדברים שאמר באמצעות מתורגמן, טען הנשיא האיראני כי הוא לא סבור שהתבטאויותיו בגנות ישראל "יוצרות בעיות". "אנשים אוהבים את התבטאויותי משום שכך יכול הציבור להגן על עצמו מן העול של הציונים. הציונים הסבו לאירופים הכי הרבה נזק. האירופים הם אלה שצריכים לשאת במחיר הכלכלי והפוליטי של המשטר השקרי הזה", אמר ברומא.

  

ערוץ הטלוויזיה הציבורי באיטליה, RAI דיווח כי שמו של אחמדי-נג'אד (וכן שמו של נשיא זימבבווה, רוברט מוגאבה, שגם השתתפותו בכינוס מעוררת מחאה) אינו מופיע ברשימת האורחים המוזמנים לארוחת הערב שעורך מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, יחד עם המארח, ראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני.


נשיא איראן יורד ממטוסו לאחר הנחיתה ברומא (צילום: רויטרס)

 

מבוכה בממשלת איטליה

ביקורו של אחמדי-נג'אד עורר מבוכה רבה במערכת הפוליטית האיטלקית. שר החוץ האיטלקי, פרנקו פרטיני, הבהיר שאין לו ולראש ממשלתו ברלוסקוני כל כוונה להיפגש עם מנהיגי איראן וחמאס, משום שאלה אינם מכירים בישראל.

 

באתר האינטרנט של העיתון רב התפוצה "קוריירה דה לה סרה" נערך סקר בו נשאלו הגולשים "האם נכון להידבר עם מנהיגים שנויים במחלוקת כמו מוגאבה ואחמדי-נג'אד?". נכון לשעה 12:00 בצהריים שעון ישראל, השיבו 64.6 אחוזים מהנשאלים בשלילה. עיתון פוליטי קטן באיטליה, "איל רפורמיסטה" קרא היום לקוראיו להגיע להפגנה " למען איראן חופשית" בכיכר קמפידוליו, הנמצאת מול עיריית רומא. נכתב כי ההפגנה זוכה לתמיכתו של ראש עיריית רומא הימני, ג'אני אלמאנו.

 

העיתון, הנוטה לעמדות פרו ישראליות, הדגיש בפני קוראיו שלוש סיבות להשתתף בעצרת. העיתון ציין את תמיכתה של איראן בחיזבאללה ובחמאס, "בפעילות ארגונים חמושים שהורסים את הסיכויים לשלום, במיוחד בלבנון, ומתערבים בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים ופוגעים בעיקרון של שתי מדינות לשני עמים". שנית, הזכיר העיתון את תוכנית הגרעין האיראנית והדגיש את "הצורך להכשיל כל פיתוח נשק גרעיני שייצור מירוץ חימוש במזרח התיכון". לסיכום, ציין העיתון כי יש למחות נגד איראן כ"התנגדות נחרצת לכל ניסיון לשלול את קיום השואה ואת זכותה של ישראל להתקיים".

 

באתר האינטרנט של העיתון נקראו הגולשים לגזור את הכותרת "free Iran" ולהשתמש בה ככרזה בהפגנה שתיערך הערב, בתמיכת 25 ארגונים לזכויות אדם. באתר נכתב כי "נאמר לעולם שרומא ואיטליה מחשיבות את אחמדי-נג'אד כאורח לא רצוי, ועוד יותר לא רצוי לאחר שרק אתמול חזר על מטרתו למחוק את ישראל מהמפה". אתמול אמר נשיא איראן כי ישראל "תיעלם" בקרוב מהמפה ו"המעצמה השטנית" ארצות-הברית ניצבת אף היא בפני השמדה.

 

בפסגת ארגון המזון והחקלאות של האו"ם ישתתפו יותר מ-30 ראשי מדינות, בהן צרפת, ברזיל, ונצואלה, מצרים ואלג'יריה. טרם צאתו מטהרן אמר אחמדי-נג'אד לעיתונאים בשדה התעופה בטהרן כי הוא מתכוון להיפגש בשולי הוועידה עם כמה ממנהיגי המדינות שישתתפו בה.


פורסם לראשונה 03/06/2008 12:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדי-נג'אד ברומא. לא הוזמן לארוחת הערב
צילום: רויטרס
מומלצים