שתף קטע נבחר

הפגנות באיטליה: "אחמדי-נג'אד, אינך רצוי כאן"

שעות לפני הפגנה מתוכננת מול עיריית רומא נגד ביקורו בעיר של נשיא איראן מחמוד אחמדי-נג'אד, יצאו יהודים משכונת הגטו ברומא בצעדת מחאה ספונטנית כשהם נושאים בדגלי ישראל. "אחרי ההצהרות האחרונות של הרודן נגד ישראל, החלטנו להגיע ולהביע את אי הנחת שלנו מנוכחותו"

הקהילה היהודית ברומא ערכה היום (ג') אחר הצהריים צעדה ספונטנית במחאה על רקע ביקורו של נשיא איראן מחמוד אחמדי-נג'אד בבירה האיטלקית לרגל פסגת ארגון המזון והחקלאות של האו"ם. אתר העיתון "קוריירה דלה סרה" דיווח שצעירים, נשים וילדים יהודיים צעדו משכונת הגטו היהודי לעבר הארמון במרכז העיר שבו כונסה הוועידה.

 

המפגינים נשאו דגלי ישראל וקראו קריאות "ישראל, ישראל", במחאה על ביקורו בעיר של המנהיג שרק אתמול עוד הצהיר כי ישראל "תיעלם בקרוב" מהמפה וגם עם נחיתתו באירופה טען ש"ישראל גרמה נזק לאירופה". "אחרי ההצהרות האחרונות של הרודן נגד ישראל החלטנו להגיע לכאן ולהביע את אי הנחת שלנו מנוכחותו של אחמדי-נג'אד בוועידה", אמר דובר מארגני ההפגנה לאתר האיטלקי.


איטלקים יהודים נשאו דגלי ישראל וצעדו לוועידה, היום (צילום: רויטרס)

 

"אנו רוצים להודות לשלטונות איטליה, החל מראש הממשלה סילביו ברלוסקוני, על שלא קיבל את פניו וכן את יושב ראש בית הנבחרים ג'נפרנקו פיני על שהחליט לא להפגש עם השגריר האיראני", אמר דובר הקהילה היהודית. הוא שיבח גם את עמדת הוותיקן, "שהחליט למנוע פגישה בין הנשיא האיראני לאפיפיור".

 

מוקדם יותר פיזרו צעירים יהודיים בקולוסיאום אלפי עלונים בגנות הנשיא האיראני. על העלונים הופיעה תמונתו של הנשיא האיראני ומעליה סימן האיסור, מלווים בכיתוב "אין כניסה" ו"אינך רצוי". ארגוני זכויות אדם וגולים איראנים הקהלו למרגלות המדרגות הספרדיות במרכז העיר, פרשו עליהן שטיחים שחורים ונשאו שלטי "אנו לא רוצים אותך" ו"איראן רעבה לחירות".


שלטים בגנות אחמדי-נג'אד על המדרגות הספרדיות, היום  (צילום: AFP)

 

פוליטיקאים איטלקים הביעו כעס רב על איומיו האחרונים של אחמדי-נג'אד בהשמדת ישראל ובהכחשת השואה מצדו. שר ההגנה איגנציו לה רוסה אמר שהרטוריקה של אחמדי-נג'אד "מנוגדת להיסטוריה ולהיגיון הבריא". בערב נערכה הפגנה נוספת בעיר, מול בניין העירייה, אותה

אירגן עיתון קטן הנוטה לעמדות פרו-ישראליות בשם "איל ריפורמיסטה".

 

העיתון קרא לקוראיו להגיע להפגנה, הזוכה לתמיכתו של ראש העיר החדש ג'אני אלמאנו, למען "איראן חופשית". באתר העיתון נכתב כי 25 ארגונים למען זכויות אדם תומכים בהפגנה, וקרא לקוראים "לומר לעולם שרומא ואיטליה מחשיבות את אחמדי-נג'אד כאורח לא רצוי, ועוד יותר לא רצוי לאחר שרק אתמול חזר על מטרתו למחוק את ישראל מהמפה".


פורסם לראשונה 03/06/2008 17:45

 

בהכנת הידיעה השתתף ניר מגל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אחת המפגינות ברומא, היום
צילום: רויטרס
גולה איראנית מפגינה ברומא
צילום: AFP
הנשיא האיראני בוועידת האו"ם, היום
צילום: רויטרס
מומלצים