שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה: ספרי לימוד לא יוחלפו 5 שנים

על-פי החוק החדש, שאושר במליאה בקריאה שנייה ושלישית, לא ניתן יהיה להחליף את הספרים, אלא אם התקיימו נסיבות מיוחדות המצדיקות זאת. יוזם ההצעה, ח"כ יעקב מרגי: היוזמה היתה של תלמיד שעבד איתי ביום פרלמנטרי. החוק החדש יחסוך מאות שקלים בשנה לכל משפחה

מליאת הכנסת אישרה הערב (יום ג') בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק הקובעת כי ספרי לימוד לא יוחלפו במשך חמש שנים מיום שנכנסו באופן רשמי למערכת החינוך, אלא אם התקיימו נסיבות מיוחדות המצדיקות זאת. הצעת החוק, אותה יזם ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) התקבלה ברוב של 10 חברי כנסת ללא מתנגדים או נמנעים.

 

משך שנים נאלצו הורים לרכוש עבור ילדיהם ספרים חדשים, למרות ששנה או שנתיים קודם לכן קנו עבור ילד בוגר יותר ספר באותו מקצוע. לעתים השינויים בין המהדורות או הספרים היו מזעריים.

 

ח"כ מרגי אמר ל-ynet: "החוק הזה נולד כתוצאה מדרישה של תלמידים. זו יוזמה של תלמיד שעבד איתי ביום פרלמנטרי בכנסת וחשב על הרעיון. החוק הזה ימנע מקרים בהם בתי הספר מחליפים בכל שנה את רשימת הספרים לתלמידים, דבר שיוצר הוצאה כספית רבה למשפחות.

 

"החוק החדש קובע כי ניתן יהיה למכור ספרים ולהעבירם כאשר הם עדיין רלוונטיים. בנוסף, ניתן יהיה להעביר את הספרים בתוך המשפחה לילדים צעירים יותר. זה חוק חשוב שיחסוך לכל משפחה כמה מאות שקלים בשנה", הוסיף מרגי.

 

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ מיכאל מלכיאור (עבודה), אמר כי "מדובר בחוק חשוב מאוד שיסייע רבות בעיקר לשכבות החלשות. ספרים יוכלו להיות מועברים מיד ליד וימנעו הוצאות מיותרות להורים. זהו אחד מסדרה של חוקים שאנו פועלים להעביר כדי להקל על ציבור ההורים בישראל".

 

"רק שלחוק יהיו שיניים"

יו"ר הנהגת ההורים הארצית, אתי בנימין: "אנו שמחים על ההחלטה, אך עם זאת חוששים שמא יהיה זה חוק נוסף שלא מקוים. גם היום ישנן הנחיות בחוזר מנכ"ל משרד החינוך שאוסרות על החלפת ספרים במשך חמש שנים, אך אף אחד לא

אוכף אותן.

 

"עוד בתקופתה של ח"כ לימור לבנת 'התבשרנו' שמשרד החינוך מפסיק את הנוהג של חוברות העבודה, אך לצערי שום דבר לא קרה וההורים עדיין נדרשים לרכוש חוברות רבות שלאחר השימוש בהן אי אפשר להעביר אותן הלאה. בנוסף לכל אלה ישנו מנהג שהולך ומתרחב עם השנים, שמפקחים שפורשים מהמערכת כותבים ספרי לימוד - ובתי הספר עליהם פיקחו רוכשים אותם כמחווה של רצון טוב".

 

ממשרד החינוך נמסר כי הם תומכים בחוק, התואם את רוח הנחיות חוזר מנכ"ל בעניין ספרי לימוד. עוד נמסר: "המשרד מעודד את בתי הספר להשתמש במפעל השאלת ספרי לימוד גם כדי להוזיל את עלויות הרכישה וגם למנוע רכישתם של ספרים שאינם מאושרים על ידי המשרד".

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן זליקוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים זיו
אילוסטרציה
צילום: חיים זיו
צילום: זום 77
מרגי. התלמידים דרשו
צילום: זום 77
מומלצים