שתף קטע נבחר

לאחר הפרסום ב-ynet: האוטיסט נבחן בבית ספרו

משרד החינוך התעקש בשבועות האחרונים "לגרור" צעיר אוטיסט לבית ספרו הישן בחיפה כדי לגשת לבגרות בפיזיקה שנערכה היום. לאמו היה ברור כי כל שינוי בסביבתו היום-יומית יוביל לכשלון - ובעקבות הפרסום ב-ynet, הוחלט לאשר לו להיבחן בבית ספרו הנוכחי. הביורוקרטיה נכנעה לאנושיות

בדקה ה-90: הודות לפרסום ב-ynet על כך שקשיים ביורוקרטיים מנעו מצעיר אוטיסט להיבחן בבגרות בפיזיקה בבית ספרו - וחיבלו בסיכוייו להצליח, החליט הבוקר (יום ד') משרד החינוך לאשר לו לערוך את הבחינה ב"גאון הירדן", המוסד החינוכי שבו הוא לומד בשלוש השנים האחרונות.

 

הלילה נחשף ב-ynet כי משרד החינוך מונע מאלון אדלר, אוטיסט המוגדר כבעל יכולת תפקוד גבוהה, להיבחן בתיכון "גאון הירדן" ודורש ממנו לגשת לבחינה בבית ספרו הקודם "ליאו-בק" שבחיפה, אותו עזב בשל קשיי הסתגלות וטענות על התעללות.

 

על אף העמדה העיקשת שהציג משרד החינוך בשבועות האחרונים, עם תחילת הבחינה הבוקר הוחלט באגף הבחינות לשגר הבוקר לאלדר טופס מבחן ל"גאון הירדן" - שם נבחן. לאחר תום הבחינה, טופס התשובות שלו יועבר באמצעות שליח לבית ספר ליאו-בק, שם ממתין בוחן מטעם המשרד.  

 

אמו של אלון, רוני אלדר, נשמעה נרגשת הבוקר, ואמרה ל-ynet: "אנו מרגישים שהצלחנו לנצח את הביורוקרטיה ולהגמיש את המערכת, ואולי להבין שיש גם אנשים עם צרכים שונים מהנורמה. בעקבות הפנייה ל-ynet התחילו להקשיב לצרכים שלנו, אנשים שהיו קשוחים פתאום מחייכים. חבל שצריך להגיע לתקשורת במקום שיגלו רגישות מלכתחילה ויעזרו".

 

היא הוסיפה והעירה כי "בניגוד לתגובה שהעניק משרד החינוך אתמול, יש לציין שפניית בית הספר בעניין נעשתה כבר לפני כחודש".

 

מאז פרסום הכתבה ב-ynet פנו גורמים שונים לשרת החינוך יולי תמיר בבקשה למצוא פתרון לאדלר. בין הפונים היתה

אגודת אלו"ט (האגודה לילדים אוטיסטים) וחברי כנסת. 

 

במשרד החינוך אמרו היום: "מנהלת אגף הבחינות אישרה לתלמיד להיבחן בבית הספר 'גאון הירדן' אם תתקבל התחייבות

של מנהל בית הספר שהוא יהיה אחראי להעביר את הבחינה בסיומה ל'ליאו בק' ולשמור על טוהר הבחינות". 

 

ח"כ עמירה דותן, שהתערבה אף היא בפרשה, אמרה: "מול שפע הביקורות על אטימות המערכת אנו רואים שישנה נכונות לעזור במקרים מיוחדים, ואת האנושיות מבעד לביורוקרטיה. אנו כחברה צריכים לחבק את אלון ולעודד כל אחד, ובוודאי ילדים אוטיסטים, למצות את הפוטנציאל שלהם". 

 

יועצת ראש הממשלה לענייני חברה ורווחה, ורד סוויד, פנתה ל-ynet בעקבות פרסום הכתבה והתחייבה כי משרדה יפעל לשינוי גורף של מבנה הבחינות, כך שבעיות מסוג זה לא יישנו בעתיד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
המאמץ השתלם
צילום: שאול גולן
מומלצים