שתף קטע נבחר

אושר טרומית: חופשת הלידה תוארך בשבועיים

רק לפני שנה החליטה הכנסת להאריך את חופשת הלידה מ-12 שבועות ל-14. כעת מבקשים חברי הכנסת להאריך את החופשה בשבועיים נוספים. יוזמי ההצעה, גדעון סער ושלי יחימוביץ', אמרו: "זה צעד נוסף להפיכת ישראל למדינה מתוקנת"

מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית הצעת חוק שנועדה להאריך את חופשת הלידה בשכר בשבועיים. את הצעת החוק יזמו יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, וח"כ שלי יחימוביץ' מהעבודה. במקביל, אושרו שתי הצעות זהות שהגישו הח"כים דב חנין ומשה גפני.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק, שקבעה להאריך את חופשת הלידה מ-14 ל-16 שבועות, הסבירו יחימוביץ' וסער כי מחקרים הוכיחו את חשיבות טיפוח הקשר בין האם לתינוק דווקא בחודשים הראשונים לחיי הוולד, לרבות חשיבות ההנקה. השניים הוסיפו כי חופשות הלידה במדינות אירופה ארוכות יותר מ-14 שבועות.

 

"הארכת חופשת הלידה אמורה לצמצם את מספר הנשים הפורשות מעבודה בשל הקשיים שבמציאת סידור לטיפול בתינוק, שגם לאחר 14 שבועות נזקק לסידור נאות", אמרו.  

 

הבשורה המשמחת ליולדות התקבלה קצת יותר משנה לאחר שהכנסת אישרה חוק המאריך את חופשת הלידה בשבועיים. סער ויחימוביץ' אמרו היום כי "העברת הצעת החוק בקריאה טרומית, לאחר תיקון החוק לפני שנה, היא צעד נוסף להפיכת ישראל למדינה מתוקנת הדואגת לרווחת אזרחיה".

 

אולם בפועל מצבן של הנשים היולדות לא תמיד משתפר. בשנה שעברה דווח על עלייה חדה במספר הנשים המתלוננות על פיטורים בגלל הריון ולידה.

מנתוני ארגון ויצ"ו עולה כי ב-2007 היתה עלייה של 64 אחוז במספר הפניות לעומת 2006.

 

החוק מאפשר לפטר עובדת בהריון בתנאי שהמעסיק מקבל אישור מיוחד ממשרד התמ"ת, אך בויצ"ו טוענים כי מדובר בתלונות של נשים שפוטרו ללא אישור, ולכאורה כל המעסיקים הללו הם עבריינים. ויצ"ו מעניקה לנשים הללו סיוע משפטי, אם הן מעיזות לתבוע את המעסיקים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
מדינה מתוקנת. יחימוביץ'
צילום: ניב קלדרון
טיפוח הקשר לתינוק. סער
צילום: גיל יוחנן
מומלצים