שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  קלינטון פורשת מהקמפיין: תומכת באובאמה
  אחרי 17 חודשים של התמודדות הודיעה הילארי קלינטון באופן רשמי על השעיית קמפיין הבחירות שלה. היא הביעה תמיכה בלתי מסוייגת במועמדותו של ברק אובאמה לנשיאות וחזרה על סיסמת הבחירות שלו: "Yes we can". בנימה פמיניסטית אמרה קלינטון: "זה כבר לא יהיה יוצא דופן שאישה תנצח בפריימריז". אובאמה: "מעתה נשים יידעו שאין גבול לחלומותיהן"

  מפנה את הדרך לברק אובאמה: בסופו של מרוץ מרתק בן 17 חודשים, התייצבה אמש (שבת) הילארי קלינטון במוזיאון הלאומי בוושינגטון, והודיעה שהיא משעה את קמפיין הבחירות שלה. היא קראה לתומכיה לעבוד למען בחירתו של ברק אובאמה לנשיא: "אנחנו צריכים לעבוד יחד ולכן אעבוד קשה כדי להבטיח שברק אובאמה ייבחר לנשיא ואני מקווה שאתם תצטרפו למאמצים שלי". אובאמה הגיב באומרו שקלינטון "תעמוד בחזית המאבק על הנשיאות האמריקנית בסתיו ובשנים הבאות".

   

   

  אחרי מחיאות כפיים סוערות, פתחה קלינטון את דבריה: "זאת לא בדיוק המסיבה שתכננתי, אבל אני מרוצה מהאורחים". דבריה הועברו בשידורים חיים בכל ערוצי החדשות בכבלים. קלינטון אמרה כי תידרש עבודה משותפת שלה ושל אובאמה, רמז אולי לכמיהתה לתפקיד הסגנית, וחזרה על סיסמת הבחירות של אובאמה: "Yes we can" (כן, אנחנו יכולים): "הדרך להמשיך את מאבקנו עכשיו ולהשיג את מטרותינו, היא לקחת את האנרגיה שלנו, התשוקה וכוחנו - ולעזור לברק אובאמה להיות הנשיא הבא של ארה"ב. אני היום תומכת בו באופן מלא וניצבת מאחוריו".


  המשפחה, מימין לשמאל: הבת צ'לסי, האם דורותי והבעל ביל (צילום: רויטרס)

   

  לדברי קלינטון, "כולנו רוצים אמריקה הוגנת, בלי אפלייה, ולהפסיק את המלחמה בעיראק. הייתי מעורבת בפוליטיקה ושירות הציבור במשך ארבעה עשורים ובמהלך שנים אלה המדינה שלנו הצביעה 10 פעמים לנשיאות. הדמוקרטים ניצחו רק שלוש פעמים, והאיש שניצח פעמיים בבחירות האלה נמצא עמנו היום (ביל קלינטון)".

   

  הילארי החמיאה להישגיו של בעלה והביעה תקווה כי דרכו תזכה לממשיך: "התקדמנו מאוד בשנות התשעים תחת הנשיא הדמוקרטי. חישבו כמה יכולנו עוד להתקדם אילו היו לנו יותר נשיאים דמוקרטים. חישבו על ההזדמנויות שהוחמצו במהלך שבע השנים האחרונות. שערו לעצמכם כמה היינו מתקדמים אילו היה דמוקרטי בבית הלבן. אסור לנו לאפשר לרגע הזה לחמוק".

     

  "המסע שצפוי לנו לא יהיה פשוט", אמרה קלינטון, "אבל מאז שארה"ב נוסדה, הרחיבה את גבולות האפשר. זו האופטימיות שמשותפת לי ולסנאטור אובאמה. יחד נעבוד". היא דיברה ארוכות בנאומה על הצורך לשפר את מערכת הבריאות בארה"ב: "ניאלץ לעבוד קשה כדי להשיג ביטוח בריאות אוניברסלי, אבל ביום שבו לכולם יהיה ביטוח בריאות - תהיה לנו אמריקה חזקה. לכן צריכים לעבוד קשה כדי לדאוג שברק אובאמה ייבחר".

   

  קלינטון התייחסה למטרות הקמפיין שלה: "נלחמנו עבור האנשים שרצו שיהיו להם ביטוח בריאות, עבור אותה אישה שידה לא משגת, למרות שהיא עובדת בשלוש משרות. עבור אדם שחיכה חודשים עבור טיפול רפואי. נלחמנו עבור אלו שאין להם כסף, לדלק, למצרכים או ביטוח בריאות".


  תומכת של קלינטון אוחזת בסטיקר על מעמד האישה (צילום: רויטרס)

     

  היא הודתה לכל מי שהלך איתה לאורך הדרך, ובנימה פמיניסטית אמרה: "היו גאים בעובדה שמהיום זה כבר לא יהיה יוצא דופן שאישה תנצח בפריימריז... וזה ממש יוצא דופן, חבריי... אם שיגרנו אסטרונאוטית לחלל - נשגר אישה גם לבית הלבן. לא הצלחנו אמנם לנפץ את תקרת הזכוכית אך בזכותכם, יש בה 18 מיליון סדקים והאור מנצנץ דרכם. המסלול יהיה פשוט יותר בפעם הבאה. כך היה תמיד בהיסטוריה של ארה"ב". 

   

  היא התייחסה לחשיבות ההיסטורית שיש להישג של אובאמה: "תחשבו על גיבורי זכויות האדם שהביאו את סוף עידן ההפרדה הבין-גזעית. בזכותם ברק אובאמה ואני יכולנו לנהל קמפיין קשה. בזכותם אישה או אפרו-אמריקני יכולים להתמודד לנשיאות. כשיגיע היום שבו אישה תיכנס למשרד הסגלגל, נהיה גאים - ואתם תדעו שבזכות עבודתכם הקשה, היום הזה התגשם".

   

  אובאמה מגיב: אני נפעם

  היא דרבנה את אנשיה להצטרף לקמפיין של אובאמה ואמרה: "אנחנו אנושיים, ולכן לא מושלמים, לכן אנחנו זקוקים אחד לשני. בעודנו מצטרפים לקמפיין של אובאמה נעשה היסטוריה ביחד ונכתוב את הפרק הבא בהיסטוריה. אין דבר יותר אמריקני מזה. מעולם לא הרגשתי כל כך מבורכת. האתגרים שעמדנו בפניהם הם כאין וכאפס לעומת האתגרים שאמריקנים רבים ניצבים בפניהם... זה הזמן שלנו לעשות הכל כדי להבטיח שבבחירות האלה נוסיף עוד נשיא דמוקרטי לרשימה הקצרה, נכבוש מחדש את המדינה. תודה לכולכם".

   

  אובאמה עצמו פרסם הודעה ובה אמר שהוא נפעם מתמיכתה של קלינטון: "אני מכבד אותה על הקמפיין ההיסטורי והנועז שניהלה. היא הסירה מחיצות עבור בנותיי ועבור נשים בכל מקום, שיידעו מעתה שאין גבולות לחלומות שלהן. היא העניקה השראה למיליונים בכוחה, באומץ שלה ובנחישותה לפעול למען הפועלים האמריקנים".  

   

  הצעד של קלינטון נעשה באיחור של ארבעה ימים, למורת רוחם של ראשי המפלגה הדמוקרטית ובהם תומכיה, שדחקו בה להיות נדיבה יותר כלפי המנצח. ביום שלישי בלילה, גם לאחר שהתברר שאובאמה השיג את מספר הצירים המבטיח את נצחונו, הילארי לא הודתה בהפסד ולא טילפנה לברכו. התחושה היתה שהילארי קלינטון מנסה להפעיל לחץ על אובאמה להציע לה את הסגנות, אבל אובאמה לא התקפל, ומינה ועדה שתבחן שמות של מועמדים לסגנות. היא קיבלה טלפונים ממקורביה, והבינה שעליה לתקן את הרושם ולפעול במהירות ללכד את השורות.

   

  אז מדוע רק להשעות את הקמפיין ולא להודיע על הפסקתו המוחלטת? קלינטון מקווה להמשיך לגייס תרומות לסגירת החוב העצום של 30 מיליון דולר, ובו סכום של כ-10 מיליון דולר שקלינטון הוציאה מכיסה והלוותה למטה הבחירות שלה. השעיית הקמפיין ולא ביטולו גם משאירה לקלינטון את כל הצירים שתומכים בה בוועידת המפלגה ב-25 באוגוסט בדנבר, למקרה של התפתחות דרמטית.


  פורסם לראשונה 07/06/2008 19:56

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פורשת מהמירוץ. קלינטון
  צילום: רויטרס
  ראש בראש עם מקיין. אובאמה
  צילום: AP
  מומלצים