שתף קטע נבחר

דיווח: השיחות עם סוריה יתחדשו השבוע

המגעים הלא-ישירים בין ישראל לסוריה צפויים להתחדש השבוע בטורקיה, כך אמרו גורמים ישראלים לסוכנות רויטרס. בלשכת ראש הממשלה אמרו ל-ynet כי אינם יכולים לנקוב בלוח זמנים, אך השיחות יתחדשו בקרוב

מגעים לשלום: גורמים ישראלים אמרו בצהריים (יום ב') לסוכנות רויטרס כי המגעים הלא-ישירים בין ישראל לסוריה צפויים להתחדש השבוע בטורקיה. בלשכת ראש הממשלה אמרו ל-ynet כי אינם יכולים להתחייב על מועד, אך השיחות יתחדשו בקרוב.

  

דובר ראש הממשלה, מארק רגב, אמר: "אנו מצפים שהצוות הישראלי יגיע לטורקיה בקרוב", אך סירב לפרט את לוח הזמנים לשיחות, אך גורמים רשמיים אמרו לרויטרס שהשיחות יתחדשו השבוע. לדברי רגב, "כאשר השיחות יעברו להיות ישירות, זה יהיה סימן להתקדמות משמעותית בתהליך".

 

המגעים העקיפים עם הסורים החלו בפברואר 2007, עת ביקר ראש הממשלה אולמרט באנקרה. בשיחה בארבע עיניים עם עמיתו הטורקי ארדואן, סוכם שטורקיה תתווך בין המדינות, במטרה להגיע להסכם שלום. את ניהול המסלול הטורקי הפקיד ראש הממשלה בידי ראש הסגל במשרדו, טורבוביץ', והיועץ המדיני תורג'מן. השניים נסעו בתקופה האחרונה מספר רב של פעמים לטורקיה וניהלו מגעים שוטפים מול השלטונות.

 

במהלך הדיונים שנערכו במשך שלושה שבועות, תבעו הסורים שהשיחות יתקיימו בחסות אמריקנית, בפומבי, תוך ויתור ישראלי מראש על רמת הגולן. הישראלים מצידם תבעו משא ומתן ישיר, הימנעות מתנאים מוקדמים ושיחות חשאיות. בסופו של דבר, במשא ומתן העקיף באמצעות הטורקים, נמצאה הפשרה: יתקיימו שיחות עקיפות בחסות טורקיה, כשהאמריקנים מודעים מראש לתהליך ולא יוצבו תנאים מוקדמים כמו הודעה של ישראל על ויתור על רמת הגולן.  

 

אולמרט: ייתכן שינוי דרמטי במזה"ת

ב-21 במאי פרסמו ישראל, סוריה וטורקיה הודעה על פתיחת המשא ומתן לשלום, שבה נאמר: "ישראל וסוריה החלו בשיחות שלום לא ישירות בחסות טורקיה. הצדדים הצהירו על כוונתם לנהל את השיחות בתום לב ובפתיחות, ולקיים דיאלוג רציני ורציף, על מנת להגיע לשלום מקיף בהתאם למסגרת שנקבעה בוועידת מדריד".  

 

ראש הממשלה אמר בשבוע שעבר בנאום בפני כינוס השדולה היהודית בוושינגטון, איפא"ק, כי אם סוריה תבחר לעשות שלום עם ישראל ולהתנתק מחברותיה ל'ציר הרשע' - יהיה זה צעד שיוביל לשינוי דרמטי ואסטרטגי בכל המזרח התיכון. "סוריה של היום מהווה איום ליציבות האזורית, אך אם תבחר לעשות שלום עם ישראל ולהתנתק מחברותיה ל'ציר הרשע' - יהיה זה צעד שיוביל לשינוי דרמטי ואסטרטגי בכל המזרח התיכון.

  

"שלום עם סוריה הוא אינטרס ישראלי אך גם אינטרס סורי. אינני מקל ראש בביקורת ובחשדות העוטפים את המשא ומתן, אני רק יכול להבטיח שכל הסכם עתידי, אם וכאשר נגיע אליו, יגובה בערבויות הביטחוניות הדרושות. לא אתפשר על דברים שיפגעו באינטרסים החיוניים של ישראל או בביטחונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אהוד אולמרט
צילום: AFP
צילום: AFP
בשאר אסד
צילום: AFP
מומלצים