שתף קטע נבחר

המילואימניקים נשלחו למטבח - והאימון הופסק

חיילי המילואים מחטיבת הראל זומנו לאימון בן מספר ימים במתקן אדם, במהלכו התבקשו על-ידי מפקד הבסיס לבצע תורנויות מטבח. לאחר שבאחת התורניות נאלצו המילואימניקים לנקות פחים, הגיב מפקדם הישיר בזעם ושלח אותם הביתה

לא על הלוף לבדו. בצה"ל ישנו כלל לא כתוב, לפיו אנשי מילואים זוכים ליחס טוב יותר מאשר חיילים המשרתים בסדיר - אבל מה קורה כאשר הכלל הזה מופר? בשבוע שעבר הופסק במפתיע אימון של חטיבת הראל, לאחר שהמילואימיניקם התבקשו להשתתף בתורנות מטבח.

 

עשרות מפקדים וחיילים במילואים זומנו בשבוע שעבר למספר ימי תרגול ירי ורענון מקצועות, במתקן אדם. הבעיות החלו לאחר שמפקדי הבסיס ביקשו שאנשי המילואים ישלחו תורני מטבח. מפקדי המילואים לא אהבו את ההחלטה, משום שבבסיס משרתים גם חיילים הנמצאים בשירות סדיר. לטענת המפקדים אין זה ראוי שחיילי המילואים יבצעו תורנויות במקום להתאמן.

 

למרות המחאה, נשלחו מקרב המילואימניקים ארבעה תורני מטבח שסיפרו אחר כך, כי נאלצו לנקות פחי אשפה לצד חיילים בשירות חובה. מפקד האימון, קצין מילואים בדרגת רב-סרן, ששוחח עם הארבעה, לאחר שהשלימו את המטלה, הודיע להם כי הם האחרונים שיבצעו את התורנות.

 

התגובה של מפקדי מתקן אדם לא אחרה לבוא, למחרת הם סירבו להכניס את חיילי המילואים לחדר האוכל, בטענה שלא שלחו תורנים. רק לאחר שעה של דין ודברים הורשו המילואמיניקים לאכול.

 

"באו אלי עם דמעות בעיניים"

מפקד המילואים, זעם ולאחר הארוחה כינס את אנשיו והודיע להם כי האימון מופסק והם יכולים לשוב לביתם. הקצין הסביר לחיילים כי ישנם מספיק תורנים מקרב חיילי החובה. "הם מאכילים פה אלף אנשים, אנחנו פסיק בשבילם", אמר הקצין, "מה עשו התורנים ששלחנו אתמול? רס"רים ותיקים במילואים? ניקו פחי אשפה? הם באו אלי אלי עם דמעות בעיניים". 

 

אחד החיילים שהיו במקום תיאר את האירוע: "היו כמה חיילים שהגיעו באותו בוקר לאימון דו יומי, חתמו על ציוד ולא הספיקו אפילו להתחיל להתאמן. לא היה כאן מרד, אבל התחושה הקשה של מפקד הייתה מובנת, הוא לא רצה שישפילו אותנו".

 

לאחר ההחלטה על הפסקת האימון ניסו מפקדי הבסיס להחזיר את המילואימניקם והבהירו כי הדרישה למינוי תורנים תבוטל. למרות זאת, אנשי המילואים לא שבו לבסיס.

 

"לא יתכן שבצה"ל לא הפנימו עדיין שזמנם של חיילי המילואים יקר וכל כולו חייב להיות מושקע בהעלאת כשירותם", נמסר בתגובה מפורום החפ"שים למען החיילים המשרתים במילואים, "אנו מגנים בתוקף את התנהגות מפקד מתקן אדם אשר במקום לדאוג שהיחידה תמצה עד תום את האימון ותקבל את כל השירותים הנחוצים לה, העדיף להעביד אותם בעבודות מטבח. אם זה המסר של זרוע היבשה לחיילי המילואים, נראה שבאמת לא למדו שם כלום".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "אכן הופסק אימון של הכוח המדובר יום לפני סיומו המתוכנן בעקבות מחלוקת לגבי תורנים במטבח. יצוין כי אי היענותם של אנשי המילואים למלא את חובתם במטלות הבסיס אינה מתקבלת בצה"ל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא הספיקו להתאמן. ארכיון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים