שתף קטע נבחר

זירת הקניות

מומחים: יש חלופה להקמת המלון בתמנע

צוות מומחים שניסה לגשר בין מתנגדי הקמת המלון בעמק ססגון ובין היזם בחן את האתר המקורי וחמש חלופות. חלופה אחת נמצאה טובה יותר אך האתר המקורי דורג במקום גבוה. נציג היזם: אנחנו מרוצים. בחינה של שיקולים נוספים - כלכליים והנדסיים - תגלה כי האתר שהצענו טוב מכולם

ניצחון קטן למתנגדי הקמת המלון בעמק ססגון שליד תמנע. דו"ח מומחים שהוכן לבקשת השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, ואשר הוצג היום (ד'), קובע כי ישנן שתי חלופות טובות יותר לבניית המלון.

 

מדוע ניצחון קטן? משום שעיון מעמיק בדו"ח מגלה כי האתר בו רוצה היזם יואב איגרא להקים את המלון דורג במקום השלישי מבין שש חלופות אפשריות, ונמצא טוב יותר מחלופות אחרות.

 

יתרה מזאת: פער הניקוד בין החלופה שדורגה במקום השני לאתר המקורי (שדורג שלישי) עומד על עשירית נקודה, כך שבאופן פרקטי, האתר המקורי של היזם לא רק שלא נפסל על הסף - אלא זכה לדירוג גבוה למדי, חרף המחאה הציבורית העיקשת סביב מיקומו.

 

עוד בנושא:

 

על בחינת החלופות השונות המוצגות בדו"ח עמלו פרופ' אלון טל מאוניברסיטת בן גוריון, וקבוצת מומחים שכללה נציג של רשות הטבע והגנים, נציג של קק"ל, את מהנדס המועצה האזורית חבל אילות ונציג של היזם.

 

במסגרת הכנת הדו"ח סיירו המומחים בשטח ובחנו את חמש החלופות להקמת המלון - כולן בפארק תמנע - כמו גם את האתר שבו מעוניין היזם. המומחים בחנו את החלופות על פי קריטריונים של גודל, ערכי נוף, קיום מפגעים סביבתיים, תשתיות קיימות וקרבתו של האתר למוקדי פיתוח קיימים.


"יתרון קל לחלופת המבואה הדרומית". מפת החלופות שנבחנו 

 

החלופה הטובה ביותר לדעת המומחים ממוקמת כמה מאות מטרים דרומית לחניון הכניסה לפארק תמנע. בין החלופות האחרות שנבחנו היו שתיים בתוך פארק תמנע - האחת ליד האגם והשנייה באזור נסתר בלבו של הפארק, המכונה "גן עדן נופי". החלופה נוספת שנבחנה הייתה חלופת "נחל מנגן", דרומית לאתר המקורי בעמק ססגון.

 

דברי הסיכום של המומחים מעידים על הקושי במציאת פיתרון חד-משמעי למחלוקת. "בחינת החלופות השונות להקמת מלון באזור פארק תמנע מראה כי קיימות אלטרנטיבות... יחד עם זאת קביעה שאתר הוא 'טוב יותר' נגזרת מסדרי העדיפויות של היזם, מהנדס התכנון והקהילה", הם כותבים.  בשולי הדו"ח מותחים הכותבים ביקורת גם על חוסר מעורבותם של משרדי הממשלה בתהליך. 

 

היזם: "הדו"ח מדבר בעד עצמו; אין חלופה רצינית לפרויקט"

בשדולה הסביבתית-חברתית בכנסת מעוניינים להבטיח שהיזם לא יממש את תוכניתו לבנות את המלון באתר המתוכנן בעמק ססגון. לאחר קריאת הדו"ח אמרו ראשי השדולה, חברי הכנסת דב חנין (חד"ש) ומיכאל מלכיאור (עבודה) כי ידרשו מהיזם להקפיא את תוכניות הבנייה עד לבחינה לעומק של החלופות.

 

ומה אומרים אנשי היזם? מיקי חברוני, מנכ"ל חברת איגרא ומי שהיה שותף להליך כתיבת הדו"ח, סבור כי "הדו"ח בא מקלל ויצא מברך". בשיחה עם ynet אמר חברוני: "בפועל הדו"ח מראה כי אין חלופה מובהקת למיקום המלון. החלופה הראשונה זכתה בהפרש קטן וגם אם היא ניצחה בפרמטרים הנופיים - הרי שמהבחינה התיירותית והכלכלית - היא איננה מתאימה כלל".

 

חברוני הודה כי קבוצת איגרא מרוצה מתוצאות הדו"ח, המחזקות לטענתו את בחירת המיקום המקורי, אך מבהיר כי טרם התקבלו החלטות באשר למסקנותיו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האתר המקורי בעמק ססגון
צילום: אריאל אימרמן
מומלצים