שתף קטע נבחר

תמיר: לא הייתי נותנת לרמון לנהל בית-ספר

בראיון לעיתון של מכללת אריאל מסבירה שרת החינוך מדוע בכל זאת היא יושבת בממשלה שחיים רמון הוא המשנה לראשה, וגם: למה "הישרדות" מדירה שינה מעיניה?

שרת החינוך, יולי תמיר, נאלצת לשבת בממשלה אחת עם חיים רמון - אבל לא הייתה מאפשרת לו לנהל בית-ספר בישראל.

 

בראיון לעיתון "אריאלה" של מכללת אריאל (המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון), מתייחסת תמיר להרשעתו של המשנה לראש הממשלה - הוא שר המשפטים לשעבר - במעשה מגונה, ולתחושותיה שלה כמי שחולקת איתו את שולחן הממשלה. "אני הולכת לפי הקו המשפטי", היא אומרת. "אני לא קובעת את גורלם של אנשים אחרים מבלי להתייעץ במערכת המשפטית. הוחלט שזה מעשה שאין בו קלון". לשאלה, האם הייתה מוכנה שרמון יהיה מנהל בית-ספר בישראל, השיבה חד-משמעית: "לא".    

 

הסטודנטים איתמר פליישמן וחזי דרקסלר הזכירו לתמיר את התבטאותה האחרונה, לפיה הורים מתקשרים אליה ומפעילים עליה לחצים. על כך העירה השרה: "מתקשרים גם למפקד בצבא. כשאני הייתי בצבא, ההורים שלי בכלל לא ידעו איפה אני, ועל אחת כמה וכמה לא העזו להתערב. היום יש איזה טשטוש של גבולות, והוא מאוד בעייתי.

 

"אני צריכה להגן על בתי-הספר מלחצים. אני תמיד אבדוק כל טענה, ולא

תמיד בתי-הספר צודקים, אבל בחלק גדול מהמקרים אני רואה בתפקידי מגן למורים ולמנהלים; לתת להם לבצע את תפקידם. מרביצים למורים, רק השנה יש שתי מנהלות שהגיעו לבית-חולים". מה ההסבר שלה לכל התופעות הללו? "הכל מותר בחברה שלנו. זו תוצאה של היעדר גבולות. הורים חושבים שהם יכולים להיכנס לבית-ספר ולהשליט שם בכוח את עמדתם. זה דבר שצריך לעצור אותו. זה חלק מתרבות המגיע לי".

 

לדעתה של תמיר, גם לחקירות ההולכות ומתרבות בצמרת המדינה יש השפעה שלילית: "בטח שזה משפיע לרעה. היה מאוד רצוי שכל אנשי הציבור יהוו סמל ומופת. יש סוג של מתירנות מוסרית, שבעיניי היא מאוד חמורה, שאומרת שכל דבר אפשרי".

 

פופוליסטי להבטיח אוניברסיטה

הנושא שהטריד את הסטודנטים במיוחד היה עתידו של המוסד האקדמי, שמבחינת הנהלתו - הוא "מרכז אוניברסיטאי", ואילו בעיני השרה והמועצה להשכלה גבוהה הוא "מכללה". האם את יכולה להרגיע אותנו - הם שאלו - שבכל ההחלטות שמתקבלות בנוגע לשם המוסד והפיכתו לאוניברסיטה, אין שיקולים פוליטיים? "לגמרי. אריאל לא הייתה המכללה היחידה שניסתה ליצור לעצמה תיוג ביניים, רק שכל האחרות קיבלו את עמדתנו, שזה בלתי אפשרי. או שאתה מכללה או שאתה אוניברסיטה. רק המועצה להשכלה גבוהה תחליט אם להרחיב את מספר המכללות או את מספר האוניברסיטאות".

 

ומה בנוגע להחלטת הממשלה על הקמת אוניברסיטה באריאל? תמיר: "הייתה החלטת ממשלה גם על הקמת אוניברסיטה בגליל ואוניברסיטאות נוספות בארץ, וישנה חקיקה בכנסת. כל עיר רוצה אוניברסיטה". אז למה, בעצם, מתקבלות כל ההחלטות האלו? "כי זה מאוד פופולרי וקצת אולי פופוליסטי להבטיח אוניברסיטה. אבל אני יודעת שברגע שמשהו משנה את האופי שלו - אני צריכה לתקצב אותו בהתאם". האם רק בתקציב עסקינן? "לא. ההבחנה בין מכללה לאוניברסיטה היא שאלה של אופן ההתייחסות של המועצה להשכלה גבוהה - היא מטפחת תשתית מחקר באוניברסיטאות ותשתית הוראה במכללות. דו"ח שוחט מכבד את התפישה הזו".

 

תמיר נדרשה גם לאישים שמעודדים חרם אקדמי על ישראל, ומתרצים זאת בין השאר בקיומו של המוסד האקדמי באריאל. תשובתה: "החרם האקדמי פסול מעיקרו. האקדמיה נועדה להיות חופשית ופתוחה, והשימוש בחרמות הוא ניגוד מבני לא ראוי. הרבה פעמים, כשאומרים לי על אריאל, אני אומרת: 'תראו, יש שם סטודנטים ערבים, ישם שם דו-קיום ויש שם פתיחות'. נוצר רושם מוטעה שיש ויכוח על עצם קיום המוסד, אך הוויכוח הוא על דבר אחד פשוט: האם המכללה הקיימת יכולה לשדרג את עצמה במושגים שלא קיימים בעולם האקדמי בישראל. אגב, אני חושבת שזו הייתה טעות גדולה של מל"ג, שלא רצתה לטפל במכללה, ואז הקימו את מל"ג-יו"ש".

 

הישרדות חינכה לערכים שליליים

כאחת מראשי "שלום עכשיו" בעבר, תמיר מזכירה שהמצב המשפטי של יהודה ושומרון הוא "בעייתי". ואולם, היא מרגיעה את המודאגים: "אריאל בכל מקרה תהיה בתוך גושי ההתיישבות. תהיה נסיגה מרוב השטחים, אבל גושי ההתיישבות יישארו, ואריאל בוודאי תהיה חלק מהם".

 

בראיון התייחסה תמיר גם לתוכניות הפופולריות שמנפיקה הטלוויזיה, ובראשן 

תוכנית הריאליטי "הישרדות". לדבריה, "הישרדות חינכה את הנוער הישראלי לערכים שליליים בערך פי עשרה מכל מה שהמון מורים בכיתה יגידו לתלמידיהם - בואו נהיה קולקטיב, בואו נעבוד ביחד, בואו נראה את עצמנו ככיתה, כקהילה, כעם. בסוף הילד הזה רץ הביתה ושוכח את מה שהמורה אמר לו, יושב מול הטלוויזיה וחושב שלתחמן זה הכל".

 

לסיום, בנימה אישית, נשאלה השרה היכן היא רואה את עצמה בעוד כמה שנים. היא השיבה אינסטינקטיבית, אולי בצל האירועים הפוליטיים האחרונים: "עוד כמה שנים? אני לא יודעת איפה אני אהיה בעוד שבועיים". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מתנבאת לשבועיים: תמיר
צילום: ירון ברנר
צילום: עופר עמרם
כן שר, לא מנהל: רמון
צילום: עופר עמרם
שיעור בתחמנות: דן מנו מ"הישרדות"
צילום: אייל נבו
מומלצים