שתף קטע נבחר

העליון: שוחד לא ייחשב כהוצאה מוכרת

בית המשפט קבע, כי אומנם פקודת מס הכנסה אינה אוסרת מפורשות על התרתן בניכוי של הוצאות בלתי חוקיות, אולם מתוך שיקולי ערכיות החוק, במרבית המקרים אין מקום להתיר הוצאות אלו בניכוי

בית המשפט העליון קבע היום (יום ג') בהרכב של שלושה שופטים, כי הוצאות בעלות אופי בלתי חוקי - כמו תשלומי שוחד, אינן מותרות בניכוי.

 

בית המשפט העליון נתן את החלטתו במסגרת פסיקתו בערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי, אותו הגישה חברת הידרולה, נגד פקיד שומה ת"א 1. המחוזי קבע, כי הוצאות בגין שוחד לא יותרו בניכוי, ואילו החברה ביקשה לערער על קביעה זו.

 

בפסק הדין נדונה טענת חברת הידרולה - שבתחילת שנות ה-90 עסקה בשיווק ציוד רפואי ומוצרי מזון במדינות ברית המועצות לשעבר - כי על פקיד השומה להתיר לה בניכוי גם תשלומים אשר שילמה לעובדי ציבור מקומיים (תשלומי שוחד) על מנת שיסיעו לה במכירת הסחורה למוסדות שלטון באותן מדינות. לטענת החברה, מדובר בהוצאות לצורך ייצור הכנסה אשר מותרות בניכוי בהתאם לפקודת מס הכנסה.

 

בית המשפט העליון קבע, כי אומנם פקודת מס הכנסה אינה אוסרת מפורשות על התרתן בניכוי של הוצאות בלתי חוקיות, אולם מתוך שיקולי ערכיות החוק ומתוך רצון לשמור על הרשות הממשלתית כנקייה גם ממראית עין של מתן הכשר לפעילות בלתי חוקית, במרבית המקרים אין מקום להתיר הוצאות אלו בניכוי.

 

השופטים, עליהם נמנו אליקים רובינשטיין, אסתר חיות ויוסף אלון, קבעו בפסק בדין, כי: "בנושא שוחד שניתן בחו"ל, קובע פסק הדין, כי הכרה בו כהוצאה חותרת תחת עקרונות היסוד של מדינת ישראל וסותרת את מחויבותה למגילת האו"ם וכן את תקנות הציבור".

 

מנהל רשות המסים, יהודה נסרדישי, ציין כי פסק הדין משקף את עמדתה העקבית של רשות המסים, אשר כרשות שלטונית אינה יכולה להתיר לנישומים הוצאות שהוצאו תוך עבירה על החוק, זאת גם במקרים בהם העבירה נעשתה בחו"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית המשפט העליון: אינו מכיר בשוחד
צילום: index open
מומלצים