שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  6 סוגי עור ואיך הם מגיבים בשמש. איזה סוג אתה?

  לרעידות אדמה יש את סולם ריכטר, לעור שלך יש את "סולם פיצפטריק". ככל שמספר העור שלך עולה, הסיכונים שלך יורדים (אבל לא נעלמים). רוצים לדעת עוד? בבקשה

  מאכזב, מתסכל, מעציב, אבל אלה החיים - למעשה, שיזוף, עד כמה שהוא יפה, הוא לא יותר מ"פצע". תגובה של העור לנזק שגורמת קרינת השמש. בהשאלה, זה לא יותר מ"פנס כחול" שמתפתח אחרי שחוטפים בוקס בעין, או כמו נפיחות ואדמומיות סביב שריטה או פצע. אגב, אם נשרפים באמת – זו בדיוק התגובה של העור... הוא מאדים ואת או אתה הופכים לעגבניה.

   

  כולנו בסכנה. בסדר, הבנו. אבל עד כמה? איך מתייחסים לזה רופאי העור? אז ככה: הם משתמשים ב"סולם פיצפטריק", שהוא בערך כמו סולם ריכטר של רעידות האדמה, אבל לעור. את הטבלה פיתח אחד מגדולי החוקרים ברפואת העור בעשורים האחרונים, פרופ' תומאס בי. פיצפטריק (Thomas B. Fitzpatrick, 1919-2003) מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד בבוסטון, ארצות-הברית.

   

  הטבלה יכולה לעזור לכם למקם את עצמכם בסולם "עד כמה אני דופק/ת לעצמי את העור", היא יכולה לסייע להעריך את הזמן שמותר לכם להיות בשמש ובאילו תנאים. מעבר לזה, אתם כבר ילדים גדולים. אז תחליטו לבד.


  איזה סוג עור אתם? (צילום: איי.פי)

   

  פיצפטריק חילק את האנושות לשישה סוגים, על-פי סוג העור שלהם. גוון העור לא תמיד תואם את יכולת ההיצרבות שלו בשמש, וסולם פיצפטריק מסווג את סוג העור לפי תגובתו לשמש.  

   

  הכתבה מתייחסת למאפיינים שכיחים. כן, אנחנו יודעים שיש תימנים בלונדיניים ופולנים שחומים... אבל זה יותר בקצוות. נסו למצוא את עצמכם במאבחן. 

   

  סוג עור 1: לבן, תמיד נשרף בשמש, לעולם לא משתזף 

  רגיש בטירוף לחשיפה לשמש? את או אתה ג'ינג'ים או בלונדינים? עיניים כחולות או בהירות? עור לבן לבן, או לבן לבן ומנומש? בינגו.

   

  מוצא עדתי: ג'ינג'ים (מכל העדות), וחוץ מהם: בעיקר ילידי ויוצאי מזרח, מרכז וצפון אירופה (בקיצור - אשכנזים בהירים מאוד עם עיניים בהירות מאוד, והדומים להם).

   

  החדשות הפחות טובות: הסיכון שלך ללקות בסרטן עור, לסבול מהזדקנות מוקדמת של העור וללקות בנגעי שמש עקב חשיפה לא מבוקרת לשמש הוא גבוה ביותר.

   

  איך אני בשמש? תשכחו משמש, היא לא בתפריט שלכם. בקיץ כשאתם בחוץ אתם לבושים. נקודה. סימן קריאה!

   

  מה לא לובשים? לא בגדי שנטי שסחבתם מהודו, לא אריגים דקים ובהירים, כי הם ממש לא חוסמים את הקרינה. גם לא בגדי כותנה לבנה, שמצטלמים טוב על רקע הים. גם הם לא חוסמים את הקרינה הערמומית.

   

  מה כן לובשים? בדים צפופים, כהים, הם המסננים הטובים ביותר והיום יש בגדים שמצוין עליהם שהם מסנני קרינה. אם העבודה שלכם, למשל, מצריכה חשיפה לשמש, ואתם שייכים לקבוצה הזאת, אין לכם ברירה אלא ללכת עם בגדים כאלה, ועם כובע רחב שוליים, מה שנקרא כובע רפו"ל. למה? כי מחקרים שנעשו על בובות ניסוי חבושות קסקט קולי העלו שהוא אולי מעלה מאוד את רמת הסטייל שלך – אבל ממש לא מגן עליך משמש. אולי על המצח שלך הוא מגן (או על העורף אם חובשים אותו הפוך), אבל הוא לא מגן טוב על הפרצוף העדין שלך מפני השמש.

   

  ואם גם העיניים שלי ירוקות, כחולות או אפורות? אז ממש כדאי גם משקפי שמש עם מסנני קרינה UVB ו-UVA.

   

  סוג עור 2: לבן, נשרף בקלות, כמעט לעולם לא משתזף

  את או אתה בעלי עור לבן? עיניים בהירות או כהות, כמעט אף פעם לא משתזפים וכל שהייה בשמש של כמה מיותר דקות מאדימה אתכם? זה אתם!

   

  מוצא עדתי: בעיקר ילידי ויוצאי מזרח, מרכז וצפון אירופה (בקיצור - אשכנזים בלונדינים או שטנים, עם עיניים כהות, והדומים להם).

   

  החדשות הפחות טובות: הסיכון שלך ללקות בסרטן עור, לסבול מהזדקנות מוקדמת של העור וללקות בנגעי שמש עקב חשיפה לא מבוקרת לשמש הוא גבוה ביותר.

   

  יש לי סוג עור 2, איך אני בשמש? כל ההערות של סוג עור 1 לגבי לבוש וחשיפה מבוקרת בלבד לשמש. עד 09:00 בבוקר ורק לאחר 16:00 אחר הצהריים, ועם קרם בעל מסנן קרינה של לפחות 30.

   

  סוג עור 3: לבן או צבעוני-בהיר, נשרף לעתים, משתזף בקלות

  את או אתה נשרפים בתחילת הקיץ עד קילוף (בייחוד אם לא נמרחתם כמו שצריך), אבל אחר כך משתזפים מחדש בקלות ושומרים על הגוון לאורך הקיץ? זה אתם!

   

  מוצא עדתי: בעיקר ילידי ויוצאי צפון אפריקה ואסיה, בהירי עור, בעלי שיער כהה ועיניים כהות (בקיצור: מזרחיים בעלי עור בהיר, והדומים להם). וגם: ילידי ויוצאי מרכז, מזרח וצפון אירופה בעלי נתונים דומים (בקיצור - אשכנזים בעלי שיער כהה ועיניים כהות, עם עיניים כהות, והדומים להם).


  משתזפת בקלות. אז מה את עושה בשמש? (צילום: ויז'ואל-פוטוס)

   

  החדשות הפחות טובות: הסיכון שלך ללקות בסרטן עור, לסבול מהזדקנות מוקדמת של העור וללקות בנגעי שמש עקב חשיפה לא מבוקרת לשמש הוא גבוה, אך אינו גבוה כמו הסיכון של בעלי סוג עור 1 ו-2.

   

  יש לי סוג עור 3, איך אני בשמש? תמיד כדאי ליישם את הצעות הלבוש של סוג עור 1. החשיפה לשמש צריכה להיות מבוקרת. עדיף עד 09:00 בבוקר ולאחר 16:00 אחר הצהריים, ועם קרם בעל מסנן קרינה של לפחות 15.

   

  סוג עור 4: בהיר שאינו לבן, כמעט לעולם לא נשרף, משתזף בקלות

  אם יש לך עור שאינו שחום ואינו בהיר, או שהוא שחום קלות, ואת או אתה לא זוכרים מתי נשרפתם בפעם האחרונה – זה אתם!

   

  מוצא עדתי: בעיקר ילידי ויוצאי אסיה וצפון אפריקה בעלי עור שאינו שחום ואינו בהיר, או שהוא שחום קלות, בעלי שיער כהה ועיניים כהות, ודומים להם (בקיצור: יוצאי אפגניסטן, בוכרה, פרס, כורדיסטן, חלק מיוצאי טורקיה והדומים להם).

   

  החדשות הפחות טובות: הסיכון שלך ללקות בסרטן עור, לסבול מהזדקנות מוקדמת של העור וללקות בנגעי שמש עקב חשיפה לא מבוקרת לשמש הוא בינוני-גבוה, אך אינו גבוה כמו הסיכון של בעלי סוג עור 1, 2 ו-3.

   

  מה זה אומר בתכל'ס? זה אומר שכדאי לא להיות שאננים. אנשים שהם בעלי סוג העור שלך, שנחשפים בצורה לא מבוקרת לשמש, עלולים אף הם ללקות בסרטן עור ולסבול מהזדקנות מוקדמת של העור ומנגעי שמש כמו בעלי בעלי סוג עור 1, 2 ו-3.

   

  יש לי סוג עור 4, איך אני בשמש? תמיד כדאי ליישם את הצעות הלבוש של סוג עור 1. וגם - קחו מסנן קרינה של לפחות 8. עדיף לא לשהות בשמש בין 09:00 בבוקר ל-16:00 אחר הצהריים.

   

  סוג עור 5: שחום בהיר עד כהה, נשרף לעתים רחוקות, משתזף בקלות

  אם יש לך עור שחום, שזוף ואת או אתה לא זוכרים מתי נשרפתם בפעם האחרונה – זה אתם!

   

  מוצא עדתי: בעיקר ילידי ויוצאי אסיה ואפריקה בעלי עור שחום עד שחום כהה, עיניים כהות, והדומים להם (בקיצור: מזרחיים שחומים עד שחומים מאוד, ימאנים שחומים עד שחומים מאוד, הודים שחומים עד שחומים מאוד, יוצאי אתיופיה בעלי עור שחום לא כהה, והדומים להם).

   

  החדשות היותר טובות: הסיכון שלך ללקות בסרטן עור, לסבול מהזדקנות מוקדמת של העור וללקות בנגעי שמש עקב חשיפה לא מבוקרת לשמש הוא בינוני-נמוך, ואת או אתה אינכם באותה קטגוריה כמו בעלי סוג עור 1, 2, 3 ו-4.

   

  מה זה אומר בתכל'ס? זה אומר שכדאי לא להיות שאננים. אנשים שהם בעלי סוג העור שלך, שנחשפים בצורה לא מבוקרת לשמש, עדיין עלולים ללקות בסרטן עור ולסבול מהזדקנות מוקדמת של העור ומנגעי שמש, כמו בעלי בעלי סוג עור 1, 2, 3 ו-4.

   

  יש לי סוג עור 5, איך אני בשמש? תמיד כדאי ליישם את הצעות הלבוש של סוג עור 1 וגם - קחו מסנן קרינה של לפחות 8. עדיין עדיף לא לשהות בשמש בין 09:00 בבוקר ל-16:00 אחר הצהריים. אגב, זה שהסיכוי שלך ללקות בסרטן עור נמוך יותר, זה לא אומר שאין סכנה, רק שם אותה בפרופורציה. אז לא כדאי להיות שאננים.

   

  סוג עור 6: שחור, לעולם לא נשרף, תמיד משתזף בקלות

  מה לא ברור כאן?

   

  מוצא עדתי: בעיקר ילידי ויוצאי אסיה ואפריקה בעלי עור שחום כהה עד שחור, עיניים כהות, והדומים להם (בקיצור: מזרחיים שחומים מאוד, ימאנים שחומים מאוד, הודים שחומים מאוד, יוצאי אתיופיה בעלי עור שחור, והדומים להם).

   

  החדשות היותר טובות: הסיכון שלך ללקות בסרטן עור, לסבול מהזדקנות מוקדמת של העור וללקות בנגעי שמש עקב חשיפה לא מבוקרת לשמש הוא בינוני-נמוך, ואת או אתה אינכם באותה קטגוריה כמו בעלי סוג עור 1, 2, 3, 4 ו-5.

   

  מה זה אומר בתכל'ס? זה אומר שכדאי לא להיות שאננים. אנשים שהם בעלי סוג העור שלך, שנחשפים בצורה לא מבוקרת לשמש, אומנם לא נשרפים, אך

  עדיין עלולים ללקות בסרטן עור ולסבול מהזדקנות מוקדמת של העור ומנגעי שמש, כמו בעלי בעלי סוג עור 1, 2, 3, 4 ו-5.

   

  יש לי סוג עור 6, איך אני בשמש? נכון, רמת הסיכון שלך היא הנמוכה ביותר, אבל זה לא אומר שאין סכנה, רק שם אותה בפרופורציה. אז לא כדאי להיות שאננים. גם כאן - תמיד כדאי ליישם את הצעות הלבוש של סוג עור 1 ורצוי להשתמש במסנן קרינה של לפחות 8. עדיין עדיף לא לשהות בשמש בין 09:00 בבוקר ל-16:00 אחר הצהריים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סוג עור 1, או אולי 2?
  צילום: אלעד גרשגורן
  לאתר הכללית - ליחצו כאן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים