שתף קטע נבחר

ההסתדרות תכריז מחר על סכסוך עבודה במשק

זאת, בעקבות תוכנית הרפורמה במסים של האוצר. יו"ר ההסתדרות כינס מסיבת עיתונאים והכריז: "יש לבר-און שבועיים לחזור בו מתוכניתו". שר האוצר הודיע כי הפחתת המס תמומן באמצעות ביטול הפטור ממס על קרנות השתלמות

ההסתדרות מתכוונת להכריז מחר (ה') על סכסוך עבודה במשק עקב תוכניתו החדשה של שר האוצר, רוני בר-און, לרפורמה במסים. כך הודיע יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, במסיבת עיתונאים שכינס אחר הצהריים בתל-אביב. "יש לבר-און שבועיים לחזור בו", אמר עיני.

 

מסיבת העיתונאים כונסה בהמשך לכוונת האוצר לבטל את הפטור ממס על קרנות ההשתלמות. הכרזה על סכסוך עבודה משמעותה שההסתדרות פותחת פתח לשביתה כללית במשק. עיני הציב כאמור אולטימטום של שבועיים לשר האוצר, שיחזור בו מהכוונה לבטל את הפטור.

 

"אני מברך על הורדת המיסוי על חברות ויחידים, גם אם במאוחר זהו צעד נכון. עם זאת, בר-און מנסה לחקות את בנימין נתניהו, בכך שצעדיו הם למעשה אי כיבוד ההסכמים ביחסי העבודה במשק", אמר עיני.

 

לדברי עיני, משמעות צעדיו של שר האוצר היא חזרה לתקופת המאבקים הגדולים שידע המשק בתחילת העשור.

 

בהסתדרות קיבלו בתדהמה את כוונותיו של שר האוצר, כפי שפרש אותם בצהריים. במיוחד זועם עיני על העובדה שבר-און נקט יחס חד-צדדי ביחסי העבודה, דבר המשול, לדבריו, כמעט למעשה מגונה.

 

לשאלה האם אינו מוכן לוותר על הפטור ממס תמורת הורדת המיסים לטובת השכירים, השיב עיני כי ההסתדרות והמעסיקים הציעו עזרה לשר האוצר בניהול הכלכלה, אך משזה סירב, בר-און הוא זה שנושא באחריות להחלטותיו.

 

 מוקדם יותר היום כינה יו"ר ההסתדרות את צעדיו של שר האוצר "חד-צדדיים". הוא הוסיף כי האוצר נוקט דרכי פעולה שהן הבלתי לגיטימיות ביותר ביחסי העבודה במשק.

 

עיקרי רפורמת האוצר

בר-און הודיע בצהריים על תוכנית רב-שנתית להפחתה במסים. הוא אמר כי הפחתת המס תמומן באמצעות ביטול הפטור ממס על קרנות השתלמות.

 

התוכנית אמורה להתחיל בשנת 2009 ולהסתיים ב-2015. מס הכנסה המוטל על מי שמרוויחים בין 4,390 ל-7,810 שקל צפוי לרדת בשנת 2009 מ-16% ל-13%; בשנת 2011 ירד מס הכנסה על שכבות הביניים מ-13% ל-12%; בשנת 2014 הוא ירד ל-11%, ובשנת 2015 הוא ירד ל-10% בלבד.

 

מס ההכנסה על מי שמרוויח פחות מ-4,390 שקלים, לעומת זאת, לא ירד, ויישאר בשיעור של 10% גם בשנים הבאות.

 

המס על מי שמרוויחים בין 7,810 ל-11,720 שקל, צפוי לרדת בשנת 2009 מ-26% ל-23%. במהלך השנים הבאות ימשיך המס על בעלי רמות השכר הללו במהירות, ולהגיע עד שנת 2015 ל-17% בלבד.

 

המס על מי שמרוויח בין 11,720 ל-16,480 שקל יופחת ב-2009 מ-33% ל-30%, ובמהלך השנים הבאות, עד 2015, הוא יופחת עוד ועוד עד לרמה של 25%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולטימטום לשר האוצר. עיני
צילום: גלעד קוולרציק
מומלצים