שתף קטע נבחר

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה כללי

הנהגת ההסתדרות אישרה סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי בעקבות כוונת בר-און לבטל את הפטור ממס על קרנות ההשתלמות במסגרת תוכנית הפחתת המסים. המשמעות: בתוך שבועיים תוכל לפרוץ שביתה כללית במגזר הציבורי

ועדת התיאום והביצוע של ההסתדרות אישרה הבוקר (ה') סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי במשק.  זאת, במחאה על כוונת האוצר לבטל את הפטור ממס על קרנות ההשתלמות, במסגרת תוכנית האוצר לרפורמה במגזר הציבורי, שהתפרסמה אתמול ועברה לאישור הממשלה והכנסת. עיני הציב בפני בר-און אולטימטום עד 30 ביוני שבסופו - אם לא יחזור בו מכוונתו לביטול הפטור ממס על קרנות ההשתלמות - יושבת המשק.

 

אם אכן תפרוץ שביתה במגזר הציבורי, מאיימים בהסתדרות כי היא תהיה ללא הגבלת זמן ותכלול את כל משרדי הממשלה.

 

יו"ר ההסתדרות עופר עיני הודיע כי ממשלות ישראל לדורותיהן התחייבו שלא לפגוע במיסוי של קרנות ההשתלמות והנושא אינו נתון למו"מ. משרד האוצר מתכוון לממן באמצעות ביטול ההטבות את מקצת תכניתו להפחית את המס לחברות וליחדים.

  

מפלגת העבודה תומכת בעיני

עיני קיבל היום תמיכה גם מכיוונה של מפלגת העבודה. שר הרווחה, יצחק הרצוג, אמר בישיבת הסיעה, כי המפלגה מגבה לחלוטין את עיני ותקף את שר האוצר, רוני בר-און, ש"לא יצר דיאלוג פתוח מראש על קרנות ההשתלמות", כדבריו. הרצוג הוסיף כי "בתקופה רגישה של אי-ודאות חייבים לעבוד בשיתוף ההסתדרות ולא להתעלם ממנה".

 

עיני מקבל לצעדיו גיבוי גם מכיוונם של ארגוני המורים, להם כמה מקרנות ההשתלמות הגדולות במשק. יו"ר ארגון המורים, רן ארז, ומזכ"ל הסתדרות המורים, יוסי וסרמן, אמרו אתמול כי כל פגיעה בקרנות ההשתלמות עלולה להביא לפגיעה בפעילות הסדירה של מערכת החינוך.

 

"אני מברך על הורדת המיסוי על חברות ויחידים, גם אם במאוחר זהו צעד נכון. עם זאת, בר-און מנסה לחקות את בנימין נתניהו, בכך שצעדיו הם למעשה אי כיבוד ההסכמים ביחסי העבודה במשק", אמר עיני אתמול במסיבת עיתונאים.לדברי עיני, משמעות צעדיו של שר האוצר היא חזרה לתקופת המאבקים הגדולים שידע המשק בתחילת העשור.

 

 בהסתדרות קיבלו בתדהמה את כוונותיו של שר האוצר, כפי שפרש אותם בצהריים. במיוחד זועם עיני על העובדה שבר-און נקט יחס חד-צדדי ביחסי העבודה, דבר המשול, לדבריו, כמעט למעשה מגונה. לשאלה האם אינו מוכן לוותר על הפטור ממס תמורת הורדת המיסים לטובת השכירים, השיב עיני כי ההסתדרות והמעסיקים הציעו עזרה לשר האוצר בניהול הכלכלה, אך משזה סירב, בר-און הוא זה שנושא באחריות להחלטותיו.

 

מוקדם יותר היום כינה יו"ר ההסתדרות את צעדיו של שר האוצר "חד-צדדיים". הוא הוסיף כי האוצר נוקט דרכי פעולה שהן הבלתי לגיטימיות ביותר ביחסי העבודה במשק.

 

תוכנית האוצר: הורדת מס הכנסה ומס חברות 

בר-און הודיע בצהריים על תוכנית רב-שנתית להפחתה במסים. הוא אמר כי הפחתת המס תמומן באמצעות ביטול הפטור ממס על קרנות השתלמות.

 

התוכנית אמורה להתחיל בשנת 2009 ולהסתיים ב-2015. מס הכנסה המוטל על מי שמרוויחים בין 4,390 ל-7,810 שקל צפוי לרדת בשנת 2009 מ-16% ל-13%; בשנת 2011 ירד מס הכנסה על שכבות הביניים מ-13% ל-12%; בשנת 2014 הוא ירד ל-11%, ובשנת 2015 הוא ירד ל-10% בלבד. מס ההכנסה על מי שמרוויח פחות מ-4,390 שקלים, לעומת זאת, לא ירד, ויישאר בשיעור של 10% גם בשנים הבאות.

 

המס על מי שמרוויחים בין 7,810 ל-11,720 שקל, צפוי לרדת בשנת 2009 מ-26% ל-23%. במהלך השנים הבאות ימשיך המס על בעלי רמות השכר הללו במהירות, ולהגיע עד שנת 2015 ל-17% בלבד.

 

המס על מי שמרוויח בין 11,720 ל-16,480 שקל יופחת ב-2009 מ-33% ל-30%, ובמהלך השנים הבאות, עד 2015, הוא יופחת עוד ועוד עד לרמה של 25%.


פורסם לראשונה 12/06/2008 10:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עופר עיני: סכסוך עבודה כללי במשק
צילום: צביקה טישלר
שר האוצר, רוני בר-און: ימסה את קרנות ההשתלמות?!
צילום: גיל יוחנן
מומלצים