שתף קטע נבחר

בית שמש: דחפור חילץ גורי חתולים לכודים

שני גורי חתולים בני יומם נפלו לצינור חשמל וייללותיהם לא נתנו מנוח לתושבי רחוב יעקב דורי בבית שמש. רק עבודה מאומצת של מחלץ בעלי חיים, דחפור של העירייה שחפר מתחת לכביש והתגייסות של עובדי חברת החשמל השיבו אותם לאימם

הדחפור, הפועלים והבור הגדול שנפער בכביש ברחוב יעקב דורי בבית שמש בשבוע שעבר, נראו לכאורה כמו עבודות תשתית שגרתיות. אך למעשה מדובר היה במבצע חילוץ מורכב של שני גורי חתולים בני יומם, שנפלו לצנרת החשמל ונתקעו שם. הודות לליבם הרחום של התושבים, מאמציו של מחלץ חיות נחוש והתגייסותם של עובדי חברת החשמל, חולצו הגורים והושבו לאימם בשלום.

  

הכל החל בחתולת רחוב שהמליטה שני גורים בחצר אחד הבתים ברחוב. המשפחה שדאגה לחתולה, ארגנה עבורה מקום שקט לטפל בגוריה, אך בשל החום הכבד, היא העדיפה כנראה ארון חשמל סמוך.

 

"לרוע מזלה, שני גורים נפלו אל תוך פיר צנרת פתוח שהיה בארון החשמל", סיפר מאוחר יותר אבי קוזי, מחלץ בעלי חיים שהוזעק מאוחר יותר למקום. "מדובר בצינור חשמל מפותל שיורד מתוך לחצר הבית אל תוך האדמה ומתחת לכביש. החתולים ייללו בחוסר אונים אך היה קושי רב לאתרם", אמר קוזי.

 

לפני שאמרו נואש פנו דיירי הרחוב לחברת החשמל לעזרה. ב-2 וחצי בלילה קיבל אילן ארז, מנהל אזור בית שמש בחברת החשמל, את הקריאה. "שלחתי למקום שני עובדים שניסו לחלץ את הגורים שייללו ללא הרף, אך הם לא הצליחו כי הצינור היה עמוק מדי, והגורים הספיקו לזחול אל מתחת לכביש", סיפר ארז. 

 

צילום: אבי קוזי

 

 

ניסיון החילוץ לא עלה יפה, ומקץ כמה שעות החליטו עובדי חברת החשמל, אילן ארז, אריה וינגרטן ואורן פטורי, להזעיק למקום את אבי קוזי. "הדבר שהיה הכי חשוב לנו הוא לחלץ את הגורים באופן מקצועי מבלי לפגוע בהם", הסביר קוזי. אמנם הוא היה מצוייד בציוד רב, שמתאים לחילוצים מורכבים, "אבל הם היו כמו כדורים קטנים שלא מסוגלים לאחוז בדבר, וגם חלשים מבחינה פיזית".

 

עוד שלוש שעות חלפו והסתמן שהפיתרון היחיד לחילוץ החתולים יהיה חפירה של הכביש כדי להגיע לצנרת החשמל. "זו פעם ראשונה שאנחנו נתקלים במקרה כה טראגי של גורי חתולים שזקוקים לעזרה", סיפר ארז. "החלטנו להציל אותם בכל מחיר. בתור אדם שמגדל שני כלבים וחתול, כשאתה שומע את היללות שלהם אתה מרגיש מחויבות אישית לנושא".

 

הדחפורים מגיעים

נציגי חברת החשמל פנו לעיריית בית שמש וביקשו לבצע חפירה דחופה ברחוב. אלי פינטו, מנהל מחלקת החשמל בעירייה הגיע לזירת האירוע תוך מספר דקות, ואישר את הפעולה.

 

"הזמן היה קריטי והחלטתי לזרז את הטיפול בנושא על ידי הבאת טרקטור חפירה של העירייה. בתור חובב חתולים, זה לא קל לשמוע אותם סובלים מתחת לאדמה ", אמר.

 

כעת היה קושי לאתר את הצנרת, משום שכבלי החשמל הוטמנו במקום לפני שנים רבות, ולא ניתן היה להשיג במהירות את התרשימים המדוייקים. "חששנו שניצור מעין 'תעלת בלאומליך' במקום, אבל החלטנו לקחת הימור מחושב", אמר ארז. "חפרנו בור גדול אך לא מצאנו את הכבלים, ולכן החלטנו להתחיל 'לנגוס' בכביש עד שהגענו לצנרת".

 

החום הכבד לא הניא את חבורת המחלצים מלדבוק במשימה. קוזי ירד אל הבור הגדול, הבחין באחד הגורים בתוך הצינור והוציא אותו. "הגור הראשון חולץ בקלות, אך השני היה תקוע באמצע הצנרת, ורק לאחר שעתיים של עבודה קבוצתית עדינה - כדי שלא למעוך אותו - גם הוא חולץ בשלום".

 


אבי קוזי ואחד הגורים שחולץ בשלום (צילום: באדיבות אבי קוזי)

 

מבצע החילוץ הסתיים בצהריים, מקץ 12 שעות. המשתתפים היו מותשים אך מלאי סיפוק, אך לקוזי נותרה משימה אחת אחרונה – להשיב את הגורים לאימם. בזמן שפועלי העירייה סתמו את הבור בכביש, הוא איתר את החתולה והכיר לה מחדש את גוריה. לדברי קוזי, ברחוב ישנם תושבים הדואגים לטפל בחתולי הרחוב והמשפחה המאוחדת נמצאת כעת בבית זמני וזוכה לטיפול צמוד.

 

"הרצינות והמסירות של העירייה וחברת החשמל לסייע לשני הגורים ראויה לשבח", סיכום קוזי. "מבצעים שכאלו זוכים מעת לעת למימון של המשרד להגנת הסביבה, אך הפעם חברת החשמל הסכימה לשאת בכל העלויות. עכשיו נותר לטבע לעשות את שלו, ואני מקווה שהגורים, שנמצאים כעת במקום בטוח, יצליחו לשרוד".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קוזי ואחד הגורים לאחר החילוץ
באדיבות אבי קוזי
צילום: אבי קוזי
הגורים נפלו לתוך פתח הצינור
צילום: אבי קוזי
מומלצים