שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  יום שישי ה-13

  מה מקור האמונה שיום שישי ה-13 הוא יום של מזל רע? האם עליתם פעם במעלית שלא היה בה כפתור לקומה ה-13? מקומות רבים בוחרים שלא להתעלם מהמיתוס, שהונצח באינספור סרטים וספרים, ומתחשבים באלו שחיים בפחד מהתאריך הזה. מאמינים? גם אם לא, אולי כדאי לבדוק את העניין לקראת יום שישי ה-13 ביוני

  מחקר מדעי אשר התפרסם במגזין British Medical Journal תחת הכותרת "האם יום שישי ה-13 לחודש רע לבריאות שלך?" ביקש לבדוק את היחס בין בריאות, התנהגות והאמונה הטפלה בנוגע ליום שישי ה-13 לחודש בקרב אזרחי אנגליה. חלק מהמחקר עסק בהשוואה של נפח התנועה למספר תאונות הדרכים ובמהלך כמה שנים נבחן מספר התאונות ביום שישי ה-6 לחודש וביום שישי ה-13 לחודש.

   

  באופן בלתי ייאמן, התברר שלמרות שפחות אנשים נסעו ברכבם ביום שישי ה-13 ומספר האנשים אשר הגיעו לחדרי המיון בגלל פגיעה בתאונות דרכים, היה גדול יותר לעומת ימי שישי אחרים. המסקנה הייתה די פשוטה: "יום ששי ה- 13 לחודש הוא יום חסר מזל עבור חלק מהאנשים. הסיכון להגיע לבית חולים כתוצאה מתאונת דרכים גבוה ב-52%. ההמלצה היא להישאר בבית".

   

  על פי ד"ר דונאלד דוסי, פסיכותרפיסט המטפל בפחדים, כ-8% מהאמריקאים מאמינים באמונה הטפלה בנוגע ליום שישי ה-13 לחודש, יתכן וזו האמונה הטפלה הנפוצה ביותר בקרב האמריקאים. כ-21 מליון אנשים אוחזים באמונה אשר מונעת מהם ללכת לעבודה באותו היום, חלקם לא יצאו כלל מהבית ובטוח שלא יקבעו לעצמם אירועים חשובים, לא יחתמו על חוזים וכפי שכבר הוכח, גם תנועת המסחר תרד בצורה משמעותית. בתקופה המודרנית, האמונה ביום שישי ה-13 לחודש ממשיכה לפרוח, ומקבלת מימד תרבותי כדוגמת סרטי אימה שעוסקים בנושא, מה גם שישנם כמה וירוסים אשר מתפרצים ביום זה ברחבי רשת האינטרנט.

   


  פחות מכוניות על הכביש, יותר תאונות דרכים (צילום: חגי אהרון)

   

  ריצ'רד וייסמן, פסיכולוג מאוניברסיטת הרטפורדשייר, מצא שאנשים המאמינים שהם חסרי מזל נוטים יותר להאמין באמונות תפלות. לדבריו, סביר שאנשים אלה יסבלו מרמת חרדה גבוהה יותר ביום שישי ה-13, מה שיגרום להם להיות חשופים יותר לתאונות. זהו למעשה "אפקט פיגמליון" – נבואה אשר מגשימה את עצמה.

   

  מקור האמונה

  כשיום שישי נופל על השלושה עשר בחודש, הדבר נחשב עבור רבים לסימן מבשר רעות ונחשב ליום של מזל רע. פחד מיום שישי ה-13 נקרא "פראסקבדלטריאפוביה" (paraskevidekatriaphobia) להבדיל מה"טריסקאידקאפוביה" (triskaidekaphobia) שהוא הפחד מפני המספר 13.

   

  האמונה בכך שהמספר 13 מביא איתו מזל ביש ושיום שישי הוא יום מועד לפורענות, היא אמונה בת אלפי שנים, כך שהשילוב בין שני אלו יוצר עבור חלק מהאנשים את הדבר הנורא מכל. יש המאמינים שאם 13 אנשים יושבים לארוחת ערב ביחד, כולם ימותו תוך השנה; בערים רבות אין רחוב או שדרה 13; אם שמו של אדם מורכב מ-13 אותיות, הוא יזכה במזל שטני, ולראיה השמות Jack the Ripper ,Charles Manson ,Jeffrey Dahmer ,Theodore Bundy ,Albert De Salvo- כולם רוצחים סדרתיים עם 13 אותיות בשמם. במפגשי מכשפות משתתפות, כמובן, 13 מכשפות; במלונות רבים אין חדר מספר 13, בגורדי שחקים אין קומה 13 ובשדות תעופה שער היציאה מספר 13 נחשב חסר מזל.

   

  מכיוון שהפחד מהמספר 13 לא היה משותף לכל התרבויות העתיקות, קשה לקבוע את מקור האמונה הטפלה, וכל ניסיון שכזה הוא למעשה ניחוש, אבל הנה חלק מהתיאוריות והאפשרויות.

   


  איספו שלושה עשרה מכשפות ויש לכם כנס מיוחד (צילום: liquidlibrary)

   

  יש הקושרים את האמונה הזו ליום נפילתו של אחד המסדרים המפוארים של אירופה בימי הביניים. ביום שישי ה-13 באוקטובר 1307, פשט מלך צרפת פיליפ היפה על כל מעוזי מסדר אבירי היכל שלמה (ה"טמפלרים") ועצר את רוב אבירי ובכירי המסדר. האבירים שנעצרו עונו קשות עד שהודו שעסקו בכפירה, מיניות, הומוסקסואליות ועבודת השטן.

   

  יש התולים את הפחד מהמספר 13 בנסיבות קדומות עוד יותר: ההינדואים והויקינגים האמינו, שאין לאסוף 13 איש יחד, גם במסורות הפגאניות הצפוניות העתיקות יש הסבר לחוסר המזל הכרוך ב-13 ומקורו בסיפור על 12 אלים אשר הוזמנו לסעודה חגיגית בגן העדן של האלים. אל התחבולות לוקי לא הוזמן, אבל הגיע בכל זאת וכך העלה את מניין המוזמנים ל-13. במריבה שפרצה במקום הוא גרם למותו של "בלדור", אל האור, השמחה והפיוס ובכך גרם לחושך על פני הארץ.

   

  סיפור מוכר יותר הקשור במפגש של 13 אנשים אפשר למצוא בברית החדשה. ישו הזמין ל"סעודה האחרונה" את 12 השליחים, ויחד עימו הם היו 13. אחד הנוכחים היה יהודה איש קריות, שהסגיר את ישו לרומאים. ישו נצלב ביום שישי.

  בצרפת קם ארגון מיוחד, שמטרתו לספק אורחים של הרגע האחרון לסעודות בהן יש 13 אורחים, כך שאף מארח לא יסבול מקללת "הסעודה האחרונה" של ישו.

   

  מיתוסים

  המצרים הקדמונים בתקופת הפרעונים התייחסו אל החיים כאל מסע התקדמות רוחני אשר כלל בתוכו 12 רמות התפתחות. המספר 13 סימל את המוות, לא במשמעות של סוף וריקבון, אלא התעלות וטרנספורמציה, השלב של מעבר לחיים - החיים הנצחיים. הסמליות של המספר 13 המשיכה לשרוד בתרבויות אחרות, אך במקום לכבד את המוות, החל פחד ממנו.

   


  הסיפרה 13 כמובילה להתעלות ומעבר לחיים נצחיים (צילום: AP)

   

  הרומאים שייכו את המספר 13 למוות. הם האמינו, שהמספר 12, המהווה את מספר חודשי השנה ואת 12 שעות היום, מציע מחזור טבעי של החיים. מה שמעבר לזה, כלומר, המספר 13 מסמל כבר את המעבר אל מעבר למגבלות האנושיות. עבורם המספר 13 היה מושג לא ברור, משהו שמעבר להבנה וכמובן שחוסר הבהירות תרם לתחושת הסכנה והפחד. באיטליה נהגו להשמיט את המס' 13 מהגרלות הפיס הלאומיות, בהנחה שאף אחד לא יסמן אותו וגם ככה אין סיכוי בעולם שהמספר 13 יביא למשהו אי פעם מזל.

   

  במאה ה-18, האמונה במזל הרע שיוצר השילוב של יום שישי והמספר 13 אף התחזקה. אוניית קרב של צי הוד מלכותה בשם "Friday" (יום שישי), שבנייתה החלה ביום שישי, יצאה להפלגת הבכורה שלה ביום שישי ה- 13 לחודש ומאז לא נראתה עוד. מאז אוניות אינן מפליגות יותר בימי שישי. עוד בבריטניה, ההוצאות להורג היו נערכות ביום שישי, ומספר המדרגות לעלייה לגרדום היה 13.

   

  אפולו 13 אומנם שוגרה בתאריך 11.04 אך להבדיל מאפולו 11 ו-12 שעברו מסע מוצלח בחלל, האפולו כמעט נעלמה, ורק בנס ובעבודת צוות מאומצת היא ניצלה לאחר התפוצצות מסתורית במיכלי החמצן שלה.

   

  טוב או רע?

  אצל העמים הגרמנים, שלפני הספירה, יום שישי נחשב כיום בר מזל בעיקר כדי להתחתן בו, בגלל הקשר שלו עם אהבה ופוריות. יום שישי משויך לספרה"שש" והוא נחשב ליומה של "וונוס" אלת היופי והאהבה ומעבר לזה, הרי ביום השישי ברא הקדוש ברוך הוא את האדם – שיא היצירה האלוהית והסמל ליופי ולאהבה.

   

  ביהדות, יום שישי נחשב ליום מבורך: "וירא אלוהים את כל אשר עשה והנה טוב מאד ויהי ערב ויהי בוקר יום שישי". על פי היהדות נאמר גם שמי שנפטר ביום שישי היה איש צדיק.

   

  המספר 13 אף היא נחשבת למבורכת:

  • בגיל 13 נערים נכנסים למצוות בטקס בר המצווה.
  • 13 חודשים קיימים בלוח השנה העברי (שנה מעוברת).
  • בגימטריה סך האותיות של המילה "אהבה", הינן 13, כך גם המילה "אחד".
  • שלושה עשר עיקרים שחיבר הרמב"ם הם עיקרי האמונה היהודית.
  • 13 הוא המספר האחרון בשיר אחד מי יודע, והוא מוקדש לשלוש עשרה מידות. המידות, לפי הפרשנים, הן שלוש עשרה מידות הרחמים שבהן מתגלה האלוהים, או שלוש עשרה מידות שהתורה נדרשת בהן.

   


  ויש גם דברים טובים, אהבה בגימטריה היא 13 (צילום: סי.די. בנק)

   

  מבחינה נומרולוגית המספר 13 מורכבת מהמספרים 1 המתקשר לשמש ו-3 המתקשר לכוכב צדק. שתי ספרות זכריות ובעלות כוח יוצר, הקשורות לביטוי עצמי ואמביציה המרכזות בתוכן אנרגיה רבה. סכום הספרות (1+3) יוצר את הספרה 4 אשר מייצגת את הכוכב אורנוס, המסמל שינויים, מהפכות, התרחשויות בלתי צפויות. אוראנוס מסמל גם את הצורך במרחב אישי, מימוש עצמי וחופש ביטוי.

   

  בקלפי הטארוט קלף מספר 13 מסמל את קלף ה"מוות" (דמות של שלד עם חרמש) - הקלף מתאר את סיומם של דברים שעבר זמנם, אולם גם את לידתם של דברים שהגיע שעתם. הקלף אינו סמל סוף, אלא שינוי, התחדשות וטרנספורמציה. הקלף יכול לתאר סיומה של תקופה ותחילתה של תקופה חדשה או שינוי חד ופתאומי שאחריו תבוא התחלה בכיוון חדש.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים