שתף קטע נבחר

זירת הקניות

אושרה הקמת תחנת כוח פחמית נוספת באשקלון

חרף מאבקם של ארגוני הסביבה, תושבי אשקלון ומועצות האזור, הוועדה לתשתיות לאומיות אישרה היום (ב') את התוכנית להקים תחנת כוח פחמית נוספת בעיר. "ממשלת ישראל מקריבה את חייהם ובריאותם של תושבי הדרום", אומר ראש עיריית אשקלון. משרד הבריאות: שיעור התחלואה באזור יעלה ב-10%; משרד התשתיות: הקמת התחנה הרת גורל עבור המשק הישראלי

עכשיו זה סופי: הוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) אישרה היום (ב') את התוכנית להקים תחנת כוח פחמית נוספת באשקלון. עוד החליטה הוועדה כי התנאי לקבלת היתר ההקמה הוא הקטנת פליטות הגזים הרעילים בתחנות בעיר בשנים הקרובות. התוכנית אושרה למרות מחאת התושבים, עיריית אשקלון, מועצות האזור וארגוני הסביבה, שבחמש השנים האחרונות נאבקו בכוונה להקים את תחנת הכוח - ובניגוד לעמדתם הרשמית של משרדי הבריאות וההגנה על הסביבה. 

 

חמש שנות מאבק סביבתי - והחלטה אחת:

 

 

החלטת הוועדה מגבה את עמדת משרד התשתיות וחברת החשמל, המצדדים בהקמת תחנת הכוח. לדבריהם, היא תגדיל את יכולת ייצור החשמל בישראל ותמנע משבר אנרגיה עתידי. על-פי המשרד, יכולת הייצור מתקרבת לביקושי השיא, מצב המותיר את המדינה ללא רזרבות חשמל. במשרד צופים כי בשנים הקרובות צריכת החשמל תעלה ולכן אין מנוס מבניית התחנה באשקלון (הנקראת גם "תוכנית D"), שתחל לפעול עד שנת 2015 לכל המאוחר. 


"לקדם חלופות סביבתיות". ההפגנה הבוקר (צילום: באדיבות "גרינפיס")

 

 

משרד הבריאות: שיעור התחלואה יעלה ב-10%

הבוקר, טרם החלו דיוני הוועדה, הפגינו עשרות אנשים כנגד התוכנית. פעילי ארגון "גרינפיס" התחפשו ל'מלאכי מוות', חברי "מגמה ירוקה" ענדו 'טבעות חנק' מפחם על כתפיהם, ואילו תושבי אשקלון נשאו שלטים הקוראים שלא לפגוע בבריאותם. "בקרוב ישראל תידרש להפחית את שיעור פליטות גזי החממה בשטחה", מחו המפגינים. "צריך לקדם חלופות סביבתיות ולא תחנה מזהמת". 

 

להפגנה הצטרף יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, חבר הכנסת דב חנין, והיא נערכה בתמיכת ראשי הערים ומועצות באשקלון וסביבותיה. "ממשלת ישראל מקריבה את חייהם ובריאותם של תושבי הדרום", אמר ל-ynet ראש עיריית אשקלון, רוני מהצרי, עם קבלת ההחלטה. "הממשלה, אשר נכשלה כישלון חרוץ בהגנה על תושבי הדרום מפני הגראדים והקסאמים, החליטה לזהם את האזור.

הארגונים הירוקים וראשי המועצות ימשיכו את המאבק עד לביטול ההחלטה האומללה", הוא מכריז. "מצד אחד, ממשלת ישראל מקדמת עוד ועוד תחנות מזהמות לייצור חשמל, ומצד שני בולמת מהלכים של התייעלות", מוסיף חנין.

 

את המתנגדים מגבים משרדי הבריאות והגנת הסביבה. לאחרונה, במהלך דיון שהתקיים בכנסת, הציג האחראי על בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר איתמר גרוטו, את התנגדותו הרשמית של המשרד להקמת התחנה. "על בסיס מחקר ראשוני, ניתן להעריך כי הזיהום לו תגרום התחנה באשקלון יעלה את שיעור התחלואה במחלות דרכי הנשימה באזור בכ-10%", הוא העיד.

 

במקביל, עמותת "אדם טבע ודין" הודיעה כי תעתור לבג"ץ כנגד ההחלטה. "התוכנית אושרה מבלי שהונחה בפניה חברי הוועדה תשתית עובדתית מלאה, המפרטת את ההשפעות הבריאותיות והסביבתיות הנובעות מהקמת התחנה הפחמית", מפרטת עו"ד ציפי איסר-איציק, מנכ"לית העמותה. ואילו סיעת מרץ הגישה הצעת אי-אמון בממשלה. "הממשלה מקימה ביודעין תחנת כוח פחמית שתפגע בציבור", הודיע יו"ר הסיעה חבר הכנסת יוסי ביילין

 

 

תוכנית ההתייעלות של פואד

מנכ"ל משרד התשתיות, חזי קוגלר, מברך על הקמת התחנה. "ישנה חשיבות רבה לאחריות הלאומית שגילו חברי הוועדה, אשר הכירו בחשיבות ובהכרח הבלתי נמנע של הקמת הפרויקט לתפקוד משק האנרגיה בישראל", הוא אומר. בתוך כך הודיע היום שר התשתיות הלאומיות, בנימין (פואד) בן אליעזר, על כוונתו להביא לאישור הממשלה הצעה להתייעלות אנרגטית של המשק.

 

על-פי המלצות הוועדה שגיבשה את התוכנית, משנת 2009 צריכת החשמל בישראל תצומצם באופן הדרגתי לפי יעדי הממשלה. במשרד התשתיות מציינים כי התוכנית תביא לחיסכון של כ-20% מצפי צריכת החשמל בשנת 2020. עם זאת, נמסר כי "גם אם התוכנית תיושם במלואה, היא לא תוכל למנוע את הקמת תחנת הכוח באשקלון. אם כלל משרדי הממשלה יירתמו לנושא, ייתכן והתוכנית תוכל לדחות בזמן מה את הקמת תחנות הכוח הפחמיות הבאות".

 

במסמך פנימי שהופץ במשרד התשתיות נכתב כי "המשמעות של אי-אישור הקמת התחנה הרת גורל עבור משק האנרגיה בפרט והמשק הישראלי בכלל. במידה והפרויקט לא יאושר, אזי מדינת ישראל תעמוד בסכנה אסטרטגית בתחום האנרגיה". עם זאת, המסמך מציין כי "אין חולק כי ייצור חשמל באמצעות תחנות פחמיות הינו הליך מזהם, אשר אינו תורם לאיכות הסביבה. הוא משחרר לאוויר מזהמים וגזים שמאיצים את ההתחממות הגלובלית המאיימת על האנושות כולה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"החלטה אומללה". תחנה באשקלון
צילום: אמיר כהן
"הממשלה בולמת". חנין
"קיימות חלופות". המפגינים
מומלצים