שתף קטע נבחר

חשש: חומרים אסורים התגלו אצל אודי גל

"ידיעות אחרונות": החומרים נמצאו בדגימות השתן שנלקחו מהשייט הישראלי לפני כחודש. תוצאות הבדיקה הנוספת יכריעו את גורלו של מדליסט הארד האירופי ב-470, שנחשב לתקווה הישראלית הגדולה למדליה אולימפית ביחד עם גידי קליגר

תדהמה בוועד האולימפי הישראלי: "ידיעות אחרונות" חושף הבוקר (ב') כי סימנים לקיומם של חומרים אסורים התגלו בבדיקות שתן ראשוניות שנערכו לשייט אודי גל, מדליסט הארד הטרי מאליפות אירופה ב-470 לצד שותפו גידי קליגר ומהמועמדים המובילים של ישראל לזכייה במדליה באולימפיאדת בייג'ינג.

 

 

גל ממתין בקוצר רוח לתוצאות הבדיקות המשלימות, שאמורות להתקבל בימים הקרובים ובעקבותיהן ייקבע גורלו בידי הוועד האולימפי הבינלאומי, איגוד השייט הבינלאומי והוועד הבינלאומי למניעת סמים בספורט. הבדיקה הראשונית נערכה לפני כחודש. גל הודיע כי הוא משתמש בכדורי 'פרופסיה' למניעת התקרחות, שנמצא ברשימת החומרים האסורים של הוועד למניעת סמים. ספורטאי המעוניין להשתמש בחומר זה, מחויב לקבל לכך אישור מראש.


גל וקליגר. התקווה האולימפית מחוץ לאולימפיאדה? (צילום: דודי ועקנין)

 

החומר האסור התגלה בבקבוקון הראשון שנבדק באותו יום, וכעת ההמתנה היא לתוצאות הבדיקה של הבקבוקון השני. ד"ר ז'ק אשרוב, יו"ר הוועדה למניעת סמים בספורט בישראל, אמר בתגובה: "אני כולי פליאה איך אין סודות במדינת ישראל. אני שומר על הסודיות כי עדיין לא נפתח הבקבוק השני, ואם הוא שלילי - אז הכל שלילי". אביו של השייט, משה גל: "לא ידוע לי על זה".

 

דוברת הוועד האולימפי, מיכל שחף, הגיבה: "עד לא שייפתח הבקבוק השני ונדע את התשובה, מדובר על ספקולציות. עד אז מבחינתנו זה בגדר השלילי. אנחנו לא מקדימים את המאוחר". בשבת השיגו גל וקליגר, שזכו שלוש פעמים ברציפות בארד באליפויות העולם, מדליה שלישית מאליפויות אירופה, בתחרות שנערכה באגם גארדה שבצפון איטליה.

 

גל לא לבד: הטיפול בנשירת שיער סיבך גם ספורטאים אחרים

אודי גל אינו הספורטאי הראשון שנתפס על שימוש בחומר אסור בעקבות טיפולים נגד נשירת שיער. בוריה קריאדו, כדורגלן גרנדה מהליגה הספרדית השנייה, טען בינואר השנה, לאחר שנתפס והושעה לשנתיים כי לא היו לו כל כוונות לשפר את יכולתו, אלא רק להילחם בקרחתו, שנבעה לדבריו מלחץ נפשי בגלל לימודי המשפטים.


רומאריו. הושעה לארבעה חודשים (צילום: רויטרס) 

 

"הדרמטולוג המליץ לי לקחת את התרופה 'פרופסיה'", אמר קריאדו לאחר שקיבל את העונש הכבד. "אני מודה באשמה ובלקיחת התרופה, אבל הפכו אותי לשעיר

לעזאזל. לא לקחתי את התרופה כדי לשפר את ביצועיי הספורטיביים, אלא רק כדי להתמודד עם הבעיה שלי".

 

החלוץ הברזילאי הגדול רומאריו הושעה ל-120 יום בעקבות תוצאות בדיקות סמים דומות, וטען אף הוא כי לקח תרופה נגד התקרחות. גם הגרמני נמניה ווצ'יצ'ביץ', האוסטרלי סטאן לזרידיס והטניסאים מריאנו הוד ומרק נילסן הושעו בעוון זאת לתקופות מסוימות. 'פינסטרייד', שמצוי בתרופות נגד נשירת שיער, הוסף לרשימת החומרים האסורים לפני כשנתיים, מכיוון שהוא עשוי גם לשמש כמסווה לנטילת סטרואידים.

 

בהכנת הידיעה השתתף סער הס

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גל וקליגר
צילום: סער ברוקמן
מומלצים