שתף קטע נבחר

עדיין לא מזרח גרמניה: סמים בספורט הישראלי

מפרשת האפדרין ועד ואדים בביקין - אודי גל הוא לא הספורטאי הראשון בארץ שנתפס על שימוש בחומר אסור. עד כה מרבית המושעים היו אתלטים ומשקולנים עולי חבר העמים, וגם כדורגלן אחד, כפיר אדרי

המרחק בין ישראל למזרח גרמניה הוא כמרחק בין מערב למזרח, אבל למרות זאת, גם בארצנו הקטנה כבר נתפסו לא מעט ספורטאים על שימוש בחומרים אסורים. סדרי הגודל ביחס למדינות מזרח אירופה, ובעיקר ביחס למדינה המזרח גרמנית שכבר לא קיימת הם כמובן שונים לחלוטין, אבל גם בתחום עגום ישראל לא נשארה נקייה לחלוטין.

 

העולים מחבר העמים, שפיתחו את התרבות הספורטיבית בישראל והעשירו אותה עם מאמנים וספורטאים במגוון רב של ענפים, היו גם במידה רבה הראשונים שגרמו להתפשטות הנגע. אולי גם בגלל שלפני כן כמעט ולא היו בארץ ספורטאים ברמה גבוהה בענפי האתלטיקה, השחייה, האופניים והרמת המשקולות, ש'אחראים' לחלק גדול ממשתמשי הסמים הספורטיביים בעולם.


גל (משמאל) עם קליגר. מקווה לא להצטרף לרשימה השחורה (צילום: AP)

 

אודי גל, ש"ידיעות אחרונות" חשף כי בדיקת השתן הראשונה שלו נמצאה חיובית, הוא ככל הנראה השייט הראשון שנתפס בישראל על חומר אסור (לטענתו, תרופת המרשם נגד התקרחות 'פרופסיה)', אבל כאמור הוא לא הספורטאי הראשון.

 

לפני תשע שנים התגלה בגופו של קופץ הגובה איתי מרגלית עקבותיו של הסטרואיד האנבולי ננדרולון. מרגלית נשבע שלא לקח אף חומר אסור, ואכן, לאחר בדיקה ממושכת שארכה מספר שנים, התברר כי תוספי המזון המותרים שנטל התפרקו בגופו והפכו לסטרואיד אנבולי. הוא זוכה, אבל זה כבר אירע לאחר שפרש מאתלטיקה קלה.

 

גל יכול אולי להתעודד ממקרה זה, ובכל מקרה יש לזכור כי אם הבדיקה השנייה תהיה שלילית הרי שהוא יזוכה מיידית. אבל ממקרים אחרים אין לו ולנו סיבה לאופטימיות. מטיל הכידון ואדים בביקין, שיאן ישראל ב-400 מ' משוכות אלכסיי בזארוב ושיאני ישראל ב-400 מ' אנה טקאץ', כולם אתלטים שעלו ממדינות ברית המועצות לשעבר, נתפסו על שימוש בסטרואידים והושעו לתקופות מסוימות.

 

בנוסף אליהם, גם המשקולנים איגור ויורי דנדיק, מהצמרת העולמית בשנות ה-90', ירדו בבושת פנים מהבמה, לאחר שבאליפות אירופה התגלו כי לקחו סמים. מקרה לא פחות חמור אירע בשחייה הישראלית, שבהרבה מזל הסתיים יחסית טוב.

 

הסלובני דימיטרי מנסביץ', שאימן את נבחרת ישראל בשחייה עד סוף שנת 2006, נתן לחניכיו בנבחרת תוספים תזונתיים שלא אושרו על ידי הוועד האולימפי הישראלי, דבר שהיה יכול להביא להשעייתם ולסיום הקריירה שלהם. אחרי שהדבר התגלה, מנסביץ' פוטר.

 

אבל הנתפס המפורסם ביותר בישראל עד כה הוא כנראה כפיר אדרי, גיבור 'פרשת האפדרין'. ב-1999, במהלך בדיקת סמים שגרתית שנערכה לכדורגלן מכבי תל אביב דאז, נתגלה בגופו הסם הממריץ אפדרין. אדרי הורחק לששה משחקים, מאמן הכושר גיא עזורי, שנטען כי סיפק לו את התרופה האסורה, הושעה לשנתיים והקבוצה נענשה בקנס ובהפחתת נקודות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן שוורץ
ואדים בביקין. אחד מהמושעים
צילום: ראובן שוורץ
מומלצים