שתף קטע נבחר

וילנאי לתושבי עוטף עזה: בפיגועים נהרגו מאות

סגן שר הביטחון השיב להצעות האי-אמון שהוגשו נגד הממשלה בכנסת ואמר בהתייחסו לטענות תושבי עוטף עזה כי "אנחנו כאן בירושלים, ספגנו מאות הרוגים באוטובוסים מתפוצצים. אמרנו שהפקירו אותנו?"

סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, הפתיע אחר הצהריים (יום ב') בנאומו בכנסת, כאשר הדף את טענות תושבי עוטף עזה על חוסר החלטיות בטיפול באיום, "אני מציע לגבי התושבים שם - אנחנו כאן בירושלים, ספגנו מאות הרוגים, מאות. אתם יודעים את זה היטב. באוטובוסים מתפוצצים ומטורפים אחרים שניסו לפגוע במדינת ישראל כאן בלבה, בירושלים שלנו. אז אמרנו שאנחנו לא יכולים לישון בלילה? אמרנו שאין לנו מה לעשות? אמרנו שהפקירו אותנו? אני פעם אחת כירושלמי העזתי להעלות דבר כזה על דעתי?".  

 

וילנאי, שהשיב להצעות האי-אמון, המשיך: "מ-67 סבלנו פה את הפיצוצים, החל מכיכר ציון ומחנה יהודה, והירושלמים פה זוכרים את זה היטב, לרגע חשבנו דבר כזה? מישהו בבניין הזה, במליאה הזו, דיבר בצורה הזו? אז אני מציע לכולנו לזכור את זה. ואני רוצה להגיד בעדינות - לא להתלהם, אלא להבין שזה מצב מורכב... אני מנחש

מה יקרה כאשר ניאלץ להפעיל את הכוח, איזה סוג דיבורים יהיו אז.... ואני מציע לזכור את זה כבר עכשיו".

 

וילנאי אמר כי בדרום הארץ מתנהלת מלחמה. עם זאת, תקף את חברי האופוזיציה המבקרים את הממשלה. "המצב בלתי נסבל וצריך להיפסק. אין ספק בזה בכלל, וממשלת ישראל מבינה זאת היטב. היא לא צריכה עצות. לרוב הדוברים כאן אין אחריות עליהם. כשיש עלייך אחריות - מה שרואים מכאן לא רואים משם", אמר וילנאי במהלך דיון במליאת הכנסת להצעות האי-אמון שהגישו סיעות האופוזיציה.

 

"אנחנו לא עושים שום דבר?"

"אל תטיפו לי", הכריז וילנאי. "אי אפשר להגיד לנו שלא נעשה כלום. אני מציע שתגשו לחיילים שהלילה עומדים לצאת לעוד פעילות, ותגידו להם 'אתם לא עושים שום דבר'. או שתגשו למטוסים של חיל האוויר או לבנות שיושבים שעות מול המכשירים ברצועת עזה. הם לא עושים שום דבר? אנחנו לא עושים שום דבר?

  

עוד אמר: "המצב יותר מורכב מכפי שהוצג פה. כל מי שעיניו בראשו מבין שעומדות בפנינו שתי אפשרויות: הפעלת כוח צבאי, שבסופו של דבר, תהיה הפסקת אש ברמה כזו או אחרת. האפשרות השנייה היא הפסקת אש".

 

סגן השר הדגיש בנאומו במליאה: "אנחנו 'מואשמים' בכך שאנחנו שוקלים... אבל השיקולים הם רק טובתה של מדינת ישראל וביטחון המדינה. אני רגוע

לחלוטין. ברור לנו לחלוטין שצריך למצות את האפשרות מול המצרים וזה נעשה בימים אלה. יחד עם זאת, ואי אפשר לפסול זאת, שבסופו של דבר זה ייגמר בהפעלת כוח. אני רוצה להיות שלם שנדע שלא הייתה לנו אפשרות אחרת.

 

"צה"ל מוכן, מאומן, מצויד, מופעל כראוי. בזה אני רגוע, אבל אני צריך להיות שלם שאכן אין ברירה. רק אז מפעילים את הצבא. בתור ילד בצנחנים גדלתי על זה, שמפעילים אותך רק כשאין ברירה אחרת", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
אל תטיפו. וילנאי
צילום: מיכאל קרמר
צילום: גיל יוחנן
הירושלמים לא התלהמו (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן
מומלצים