שתף קטע נבחר

שר החוץ הטורקי: ישראל וסוריה מרוצות מהשיחות

אחרי סיום סבב השיחות הבלתי-ישירות השני, עלי בבג'אן סיפר על "דיונים מוצלחים מאוד וקביעת לוח זמנים להמשך". עם זאת, לדבריו "הסכם שלום יהיה מאוד מסובך". יועציו של אולמרט נמצאים בפריז, לדיוני הכנה לוועידה- שבמהלכה תיתכן פגישה בין מנהיגי המדינות

טורקיה אופטימית - אך מסויגת. שר החוץ הטורקי, עלי בבג'אן, אישר היום (ג') כי ישראל וסוריה קבעו את לוח הזמנים להמשך המפגשים הבלתי ישירים ביניהן, אולם הדגיש את הקשיים הרבים הכרוכים בדרך להסכם שלום.

 

במסגרת כינוס האיחוד האירופי בלוקסמבורג, אמר בבג'אן שסבב השיחות שהסתיים השבוע היה מסובך, אולם הוא הביע תקווה שהוא יוכל להוביל לפריצת דרך. "הדיונים עברו באופן מוצלח מאוד, וחשוב מכך - נקבע לוח הזמנים לשני המפגשים הבאים, שייערכו ביולי".

 

נציגי ישראל - ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, יורם טורבוביץ', והיועץ המדיני של אהוד אולמרט, שלום תורג'מן, סיימו אמש את סבב השיחות השני במגעים ומסרו ללשכת ראש הממשלה, כי השיחות "התקיימו באווירה חיובית ובונה". שני היועצים הבכירים נמצאים בפריז בפגישות הכנה לוועידת מדינות היום התיכון, שבמהלכה נעשים מאמצים להפגיש בין אולמרט ואסד.

 

בניגוד לסבב הראשון שנערך בחודש שעבר, הפעם דנו הנציגים לא רק בנושאי הליך השיחות אלא כנראה גם בתוכן ממשי. עם זאת, לא נמסר מהם הנושאים שבהם דנו הצדדים והיכן נערכו השיחות. יצויין כי הסוגיות שעומדות על הפרק הן עתיד רמת הגולן, ההתיישבות הישראלית שם, סידורי הביטחון ופירוז הגולן מכוחות צבא, מים, הסדרים אזרחיים ועוד.

 

לדברי שר החוץ הטורקי, שני הצדדים "מרוצים מאוד" מהדיונים עד כה.

לדבריו, הסכם שלום בר קיימא בין ישראל לסוריה הוא עניין מאוד מסובך "מאחר שהנושאים שעל הפרק הם רגישים מאוד".

 

בבג'אן לא פירט לגבי ההתקדמות שהושגה, אבל הדגיש שטורקיה תמשיך לפעול כמתווכת. "כל עוד נראה תקווה לשלום, אנו נחושים להמשיך בתהליך. כמובן שרצון שני הצדדים חשוב מאוד אף הוא".

 

המגעים העקיפים עם הסורים החלו בפברואר 2007, עת ביקר ראש הממשלה אולמרט באנקרה, ונחשפו בחודש שעבר בהודעה משותפת מטעם שלושת הצדדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בבג'אן. אופטימי ומסויג
צילום: איי אף פי
הדרך ארוכה
צילום: רויטרס
מומלצים