שתף קטע נבחר

משרד החוץ בקהיר: הרגיעה תתחיל ביום חמישי

גורמים רשמיים בעזה ובקהיר מסרו כי ישראל והפלסטינים הסכימו שהרגיעה תתחיל ביום חמישי בשעה 6:00 בבוקר. דובר משרד החוץ המצרי, חוסאם זאקי, אמר כי "שני הצדדים הסכימו להפסיק את כל הפעולות הצבאיות נגד הצד האחר". ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, יצא במפתיע לפגישה עם ראש המודיעין המצרי. דובר חמאס: קרובים להכרזה רשמית

ישראל והפלסטינים הסכימו שהרגיעה תתחיל ביום חמישי בשעה 6:00 בבוקר - כך הודיעו אחר הצהריים (יום ג') גורמים בכירים רשמיים בעזה ובמצרים. דובר משרד החוץ המצרי, חוסאם זאקי, אמר כי "הפעולות הצבאיות ייפסקו ביום חמישי ב-6:00 בבוקר. שני הצדדים הסכימו להפסיק את כל הפעולות הצבאיות נגד הצד האחר". לדבריו, "מה שחשוב איננו מה שהצדדים אומרים, כי אם היישום".

 

הוא נשאל האם הוא מאמין ששני הצדדים יכבדו את מחויבויותיהם, והשיב: "אנחנו מקווים". מוקדם יותר אישרו בחמאס כי הפסקת האש עם ישראל תיכנס לתוקף ביום חמישי, אך הדגישו כי השיחות בתיווך מצרים ממשיכות. "השיחות בקהיר לא הסתיימו, אבל הן חיוביות", אמר דובר התנועה, פאוזי ברהום. "אנחנו קרובים להכרזה רשמית על רגיעה". עם זאת, הדגיש: "אנו שומרים לעצמנו את הזכות להגיב לכל תוקפנות ישראלית לפני הרגיעה".

 

ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף (מיל') עמוס גלעד, יצא במפתיע לפגישה עם ראש המודיעין הכללי המצרי, השר עומר סולימאן. גורמים במערכת הביטחון אמרו ל-ynet שמדובר בנסיעה שלא תוכננה מראש, בעקבות מידע שהגיע היום לשר הביטחון, אהוד ברק. להערכתם יש בכך משום איתות שמתווה אותו הציעה ישראל להפסקת אש קרוב לסיכום. עם זאת הפרטים הסופים ייוודעו לאחר הפגישה בקהיר.

 

בלשכת אולמרט אישרו ש"עמוס גלעד יצא לקהיר, אם יתקבלו תנאיה של ישראל - הפסקת האש תיכנס לתוקף". עם זאת לא יכלו לאשר את הדיווח של הגורמים הפלסטינים הרשמיים.

 

"אנו נמצאים בשלבים לבירור הפרטים. איננו יכולים להיות מדויקים עד כדי כך. ייתכן שאם הכל יסתדר, הפסקת האש תיכנס לתוקף בימים הקרובים. עוד לא הגענו לשם. נשמע מקהיר לאחר שובו של גלעד ונראה לאן זה הולך", אמרו גורמים מדיניים בירושלים. בירושלים יש אופטימיות מסוייגת בנוגע לאפשרות להשגת הפסקת אש בימים הקרובים.

 

במקביל, משלחת החמאס, שעזבה אתמול את קהיר - תחזור לשם הלילה או מחר ובידיה תשובות. גורמים פלסטינים מסרו ל-ynet: "אם הכל יילך כשורה, הרגיעה תתחיל השבוע".

  

זמן קצר לפני הדיווח של הפלסטיני תקף צה"ל כמה פעמים ברצועת עזה. תחילה הותקפה מכונית ליד חאן יונס שבדרום רצועת עזה - שם נהרגו חמישה פלסטינים - אנשי "צבא האיסלאם". צה"ל אישר שבוצעה תקיפה של חיל האוויר באזור שכוונה לעבר חוליית טרור. בשתי תקיפות אחרות נהרג לפי דיווחי הפלסטינים אדם אחד, ומספר אחרים נפצעו.

 

מוקדם יותר היום, בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, התייחס הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, לנושא הרגיעה. הוא אמר: "צה"ל נותן אשראי לרגיעה אך גם מתכונן לפעולה". קצין בכיר שהשתתף אף הוא בדיון אמר כי "גם אם תושג רגיעה עם חמאס וארגוני הטרור ברצועת עזה, היא תהיה זמנית ושבירה".

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
סולימאן. המתווך המצרי
צילום: AFP
גלעד. יצא במפתיע לקהיר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים