שתף קטע נבחר

אושר חוק ההגנה על חושפי שחיתויות

מליאת הכנסת אישרה את החוק הקובע עונש מאסר של שלוש שנים למעסיק שיפטר או יתנכל בדרך אחרת לחושף השחיתות. בנוסף, יוכל העובד לתבוע פיצוי שיכול להגיע ל-500 אלף שקל במקרה של הפרה משמעותית של מעסיק את החוק

מליאת הכנסת אישרה אתמול (ג') הצעת חוק שמטרתה להגן על חושפי שחיתויות מפני פיטורים או התנכלויות אחרות כגון אי קידומם או פגיעה בתנאי עבודתם. את הצעת החוק יזמו ח"כים שלי יחימוביץ' (עבודה) ואריה אלדד (האיחוד הלאומי-מפד"ל).

 

על פי הצעת החוק, מעסיקים שיתנכלו לעובדים שחשפו שחיתות במקום עבודתם יהיו צפויים לעונש מאסר של שלוש שנים. בנוסף יוכלו העובדים לתבוע את המעסיקים בסכום של עד 50 אלף שקל ללא צורך בהוכחת נזק. בנסיבות מיוחדות של הפרות מרובות של החוק מצד המעסיק, יוכל בית המשפט לפסוק פיצוי מוגדל של עד 500 אלף שקל.

 

ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה לאחר אישור ההצעה, כי "זהו חוק מהפכני שהופך על פיו את המצב הקיים לפיו עובדים הופכים ליעד לפיטורים, רדיפה ונידוי. החוק יוצר מצב חדש שבו עובד שגילה אומץ לב, שהסתכן וחשף עבירות במקום העבודה שלו יהיה מוגן לחלוטין מהתנכלות, ואם יסבול מהן בכל זאת יהיה זכאי לפיצוי כספי. יהיה זהו תמרור אזהרה למי שמבקשים לטייח שחיתויות ולהלך אימים על מי שחושף אותן."

 

ח"כ אריה אלדד הוסיף, כי "החוק בא להגן על מי שהרהיב עוז, ומול סכנת התנכלות מעבידים ונידוי חברתי - למרות כל אלו חשף שחיתות במקום עבודתו. החוק הזה יהיה המגן על גופם, כבודם ופרנסתם של הטובים כשהם מעיזים להלחם ברעים."

 


פורסם לראשונה 17/06/2008 18:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמרור אזהרה. יחימוביץ'
צילום: גיל יוחנן
להגן על מרהיבי העוז. אלדד
צילום: דודי ועקנין
מומלצים