שתף קטע נבחר

רגיעה בעזה - מדריך למשתמש

אנשי חמאס מיהרו לדווח על רגיעה קרובה, אולם מוקדם לפתח ציפיות ולתלות תקוות רבות להפסקת אש ארוכה. ייתכן שזהו שלב נוסף בטקטיקה שנועדה להציג את ישראל כמי שמסכלת את המאמצים, ובכל מקרה - יש עוד שלוש בעיות שיש לפתור בימים הקרובים

"בשורת הרגיעה" שהפיצו דוברי חמאס ומשרד החוץ המצרי אינם מעידים שיש כבר סיכום על הפסקת אש ברצועת עזה. כמו בכל מו"מ המתנהל עמם, גם הפעם ממהרים הפלסטינים לדווח על "סיכום סופי" מיד אחרי שהגיעו לעמדה מוסכמת בינם לבין עצמם.

 

אם המתווך בין ישראל לחמאס, שר המודיעין המצרי, עומאר סולימאן, לא דחה את עמדת חמאס על הסף, ממהרים דוברי הארגון לתקשורת כדי לבשר על פריצת דרך, למרות שישראל עדיין לא הביעה את עמדתה. המטרה - ללחוץ על ממשלת ישראל לקבל את תנאי חמאס, על-ידי הצגתה בעולם כמי שפורמת הסכם שכבר הושג, וכמי שמחבלת בסיכוי לרגיעה, שכבר נמצאת בהישג יד.

 

לא רק חמאס משתמש בטקטיקת לחץ זו במו"מ העקיף. גם הרשות הפלסטינית נוהגת כך, גם חיזבאללה וכמוהם הסורים - בכל מו"מ המתנהל עמם. לכן, יש להתייחס בינתיים בזהירות להודעה כי הפסקת האש תיכנס לתוקפה כבר בעוד יומיים. עם זאת, מה שבכל זאת מעניק אמינות מסוימת להודעה היא צאתו של ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון למצרים.

 

האלוף (מיל') עמוס גלעד הוא נציג הממשלה למו"מ העקיף עם חמאס ועצם נסיעתו הבהולה מעידה שיש כנראה על מה לדבר וכי משלחת חמאס ששהתה בקהיר הביאה תשובות שעשויות, להערכת המתווך המצרי, לספק את דרישות ישראל.

 

חמישה תנאים, שלושה שלבים

הקבינט הביטחוני קיבל בשבוע שעבר את הצעת שר הביטחון, אהוד ברק, לפיה תסכים ישראל להפסקת אש זמנית ברצועה, אם יתקיימו חמישה תנאים:

 

1. חמאס יתחייב להפסיק את הירי והפיגועים וכמוהו יעשו גם ארגוני הטרור והקבוצות החמושות האחרים הפועלים מהרצועה. במקביל, תפסיק ישראל כליל את פעולותיה הצבאיות בשטח הרצועה. במילים פשוטות: שקט תמורת שקט.

 

חמאס כבר קיבל עליו תנאי זה, אולם ישראל דרשה התחייבות שגם הארגונים והקבוצות החמושות האחרים ברצועה יכבדו את הפסקת הירי והפיגועים - מבלי שישראל תתחייב להפסיק את פעולות סיכול הטרור בגדה. המצרים ניהלו בעניין זה מו"מ נפרד עם נציגי 12 ארגונים עזתיים והשיגו גם את הסכמתם לתנאי זה.

 

2. חמאס יפסיק להבריח נשק וידע צבאי לרצועה ויחדל לשלוח אנשים לאימון באיראן. כמו כן, יפסיק לפתח ולייצר רקטות, טילים ומטעני חבלה מתוחכמים, יפסיק לחפור מנהרות ולבנות מערך צבאי מבוצר. בעניין זה עדיין לא ידוע על הסכמה מצד חמאס לתנאי ישראל. גם אם תהיה הסכמה ברור לשב"כ ולאמ"ן שחמאס יפר את התחייבותו בעניין.

 

3. מצרים תקיים פעילות מודיעינית ומבצעית נמרצת בכל רחבי חצי האי סיני, בים לאורך חופי סיני ובעומק מצרים, כדי לסכל הברחות לרצועה של נשק (כולל רקטות וטילים מכל הסוגים), חמרי חבלה, מומחי חבלה ומכשור לייצור נשק. המצרים כבר התחייבו לכך בפני ישראל ויש כבר סימנים שהם מתכוונים לעמוד בהתחייבותם בסיוע מומחים אמריקניים.

 

4. אם תכובד הפסקת האש על-ידי חמאס, תפתח ישראל, בצורה מודרגת את המעברים לרצועה למעבר סחורות. עם זאת, מעבר רפיח יפתח רק אחרי שיושג הסכם על הפיקוח במעבר, שייעשה בשיתוף בין המצרים, הרשות הפלסטינית (אנשי אבו מאזן) ופקחים בינלאומיים.

 

5. אחרי פתיחת מעברי קרני וסופה למעבר סחורות ללא הגבלה לרצועה - ולפני פתיחת מעבר רפיח בפני תושבי עזה - יואץ המו"מ בעניין גלעד שליט במטרה להגיע להסכם.

 

אם תושג הסכמה על חמש נקודות אלה יבוצע ההסכם בשלושה שלבים: בשלב ראשון תיפסק הלחימה משני הצדדים. בשלב שני, אחרי כמה ימים של שקט, תפתח ישראל את מעברי הסחורות בקרני ובסופה למעבר כמויות גדולות של מזון, דלק, חומרי בנייה וסחורות אחרות הדרושות לחידוש הפעילות הכלכלית ברצועה. בשלב השלישי יחודש המו"מ על שחרור גלעד שליט תמורת 350 אסירים פלסטינים הכלואים בישראל, על-פי רשימה מוסכמת. במקביל, יתנהל מו"מ וייעשו הסידורים לפתיחת מעבר רפיח.

 

רגיעה של חצי שנה, ללא תקוות

לא מדובר בהסכם שהצדדים יחתמו עליו, אלא בהתחייבויות שחמאס והארגונים הפלסטיניים האחרים, כמו גם ישראל, יתנו למתווך המצרי. ההבנה היא שהרגיעה תימשך חצי שנה עם אופציה להארכה. קיימת גם הבנה שהמצרים ינסו לשכנע את ישראל להרחיב את הפסקת האש גם לגדה.

 

שלוש בעיות עיקריות מאיימות כעת להכשיל את ההסכמה על הפסקת אש.

האחת, התחייבות חמאס להפסיק את התעצמותו הצבאית ואת ההברחות. השנייה, הגמשה בעמדת ממשלת ישראל והנהגת חמאס בעניין רשימת השמות שחמאס דורש מישראל לשחרר תמורת גלעד שליט. השלישית, הסכמה בין כל הצדדים על סידורי הפיקוח וזהות המפקחים על מעבר אנשים וסחורות במעבר רפיח.

 

אם לבעיות אלה לא יימצא פיתרון בימים הקרובים, לא יאריך הסכם הפסקת האש ימים והוא יופר בתוך שבועות אחדים. כך שבינתיים, לא כדאי לתלות תקוות רבות לטווח ארוך בהסכם הרגיעה, גם אם המצרים יכריזו בתוך ימים אחדים על המועד והשעה הקובעים לתחילתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
סולימאן. מתווך בין הצדדים
צילום: רויטרס
חמושי חמאס. מה עם הנשק?
צילום: AFP
צילום: רפרודוקציה
גלעד שליט. בשלב השלישי
צילום: רפרודוקציה
מומלצים