שתף קטע נבחר

א-זהאר: אין קשר בין הרגיעה לעניין שליט

בכירי חמאס כינסו מסיבת עיתונאים בעזה, ובה הבהיר מחמוד א-זהאר כי "אין קשר בין הסכם הרגיעה לבין גלעד שליט". לדבריו, הרגיעה שתימשך חצי שנה מהווה ניצחון לארגוני ההתנגדות שנשאו את הנשק ומשמעותה - כשלון המצור על הרצועה. נועם שליט מסר בתגובה ל-ynet שעדיין לא עודכן על תנאי הרגיעה

אם ציפו בישראל שהסכם הרגיעה יוביל להתקדמות במשא ומתן לשחרור גלעד שליט, שופך בכיר חמאס, ד"ר מחמוד א-זהאר, מים צוננים על הציפיה הזו. במסיבת עיתונאים שקיים הערב (יום ג') בעזה ובה דיווח על הסכם הרגיעה שבדרך, אמר א-זהאר, כי "אין קשר בין הסכם הרגיעה לבין גלעד שליט". נועם שליט, אביו של גלעד, מסר בתגובה ל-ynet שעדיין לא עודכן על תנאי הרגיעה.


חליל אל-חיה וא-זהאר במסיבת העיתונאים בעזה (צילום: רויטרס)

 

לדברי א-זהאר, הרגיעה היא ניצחון לארגוני ההתנגדות שנשאו את הנשק ומשמעותה - כשלון המצור על הרצועה. הוא הדגיש כי הארגונים הפלסטינים קיבלו את הרגיעה בת חצי שנה ונכנסים אליה מאוחדים. "הסכמנו על הפסקת אש הדדית בין הצד הפלסטיני לצד הישראלי", אמר א-זהאר. עם זאת, הוא הדגיש כי לא מדובר בוויתור מוחלט על כוח הזרוע, משום שהוא אינו מאמין שישראל מסוגלת לכבד את הפסקת האש. "אנחנו לא סומכים עליהם, אבל נראה מה יהיה", אמר.

 

א-זהאר אמר עוד, כי זמן קצר לאחר כניסת הרגיעה לתוקף ייפתחו המעברים המסחריים ברצועה. גורמים פלסטיניים אמרו ל-ynet כי המצרים קושרים את פתיחת מעבר רפיח וגלעד שליט. מבחינתם, פתיחת המעבר מחייבת הגמשה של חמאס בעניין הדרישות בתמורה לשליט. גם אם יוחלט לפתוח את המעבר למקרים מיוחדים, המעבר לא יחזור לפעילות רגילה עד שהצדדים לא יסדרו ביניהם את התנאים לפתיחת המעבר. במסיבת העיתונאים אמר ד"ר חליל אל-חיה כי ההסכם הושג לאחר הסכמה בין חמאס, הרשות הפלסטינית וגורמים אירופים שתיווכו.

 

לעומת א-זהאר, שר הביטחון, אהוד ברק, לא ממהר לברך על המוגמר. זמן קצר לפני מסיבת העיתונאים בעזה אמר ברק, כי "נבחנת האפשרות להגיע בזמן הקרוב לרגיעה. אבל מוקדם לבשר על רגיעה". לדבריו, "צה"ל ערוך לכל התפתחות, אבל חשוב למצות את הסיכוי לרגיעה כדי לקדם את השקט ליישובים ולמצות את הסיכוי הטמון בחידוש המשא ומתן לשחרור גלעד שליט".

 

לעומת ברק, המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, הודה כי הוא מתנגד לכל רגיעה ברצועה.

"אני נגד הרגיעה, כי זה עוד ניצחון לאיסלאם הרדיקלי. הוא ניצח בלבנון, וכעת הוא ינצח בעזה". גם יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, הביע התנגדות להסכם שבדרך: "הסכם הרגיעה הוא בלון שיתפוצץ והסכם רגיעה ללא גלעד שליט הוא תוספת חטא על פשע. רגע ללא גלעד תהיה חטא מוסרי כבד והיא מעבירה מסר של הפקרת החייל החטוף לגורלו".

 

גורמים בכירים רשמיים בעזה ובמצרים הודיעו מוקדם יותר, כי ישראל והפלסטינים הסכימו שהרגיעה תתחיל ביום חמישי בשעה 6:00 בבוקר. ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף (מיל') עמוס גלעד, יצא במפתיע לפגישה עם ראש המודיעין הכללי המצרי, השר עומר סולימאן. בלשכת אולמרט אישרו כי "עמוס גלעד יצא לקהיר, אם יתקבלו תנאיה של ישראל - הפסקת האש תיכנס לתוקף".

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מחמוד א-זהאר
צילום: רויטרס
מומלצים