שתף קטע נבחר

אנא, אל תצעדו בעיר הקודש

הקהילה ההומו לסבית בישראל חיה את חייה בחופש מלא. עם זאת בשם הדמוקרטיה ולמען העבר והעתיד של האומה היהודית, שחררו את ירושלים הקדושה מהאזיקים שאתם מבקשים להניח על ידיה, על כך תהיה גאוותכם. ומה אתם אומרים? הצביעו "בעד" ו"נגד" המצעד בירושלים

זכות יסוד בדמוקרטיה המודרנית היא הזכות להפגין. בית המשפט העליון פסק במספר פסקי דין חשובים כי הזכות להפגין נגזרת מחופש הביטוי - חופש שמבלעדיו אין קיום לדמוקרטיה. לחברי הקהילה ההומו-לסבית, כמו לכל אזרחי המדינה האחרים, זכות מוקנית להפגין. זכות זו תקפה במיוחד כשמדובר בקהילה המבקשת הכרה וזהות, קהילה שבמשך שנים רבות הייתה שבויה בתוך ארון.

  

בימים אלה חוזר ריטואל שנתי שבו מבקשת הקהילה לקיים מצעד גאווה בעיר הקודש. גאווה על מה? לא ברור. כנראה שבעולם פוסט-מודרניסטי בו שולטת הסוציולוגיה של האבסורד יש גאווה גדולה להיות חריג. גאוות ניצחון על הטבע האנושי שבו נבראו זכרים ונקבות על מנת להבטיח את רציפותו, המשכיותו ושרידותו של המין. 

 

הדרישה הנחרצת והבלתי מתפשרת של הקהילה לקיים את המצעד דווקא בירושלים אינו בשל העובדה הפוליטית שזוהי בירת מדינת ישראל. בקיום המצעד בירושלים מסתתרת אמירה שהיא מעבר לקשר העמוק הקיים, לעיתים, בין אזרח לבירת מדינתו.

  

ירושלים היא אורו של עולם, לב, מצפון ומצפן האומה היהודית כולה, משאת נפשם ומושא חלומותיהם של יהודים לאורך אלפי שנים. שחרית ירושלים הייתה על פניהם של רבים מבני עמנו, בימי קרב ומצור, בעתות שמד ומצוקה. ירושלים אינה פועלת רק במימד של הזמן והמקום היא סמל הנצח והנצחיות של העם היהודי לדורותיו. ירושלים, מקום המקדש ומושב הסנהדרין, מסמלת את ערכי היסוד של עם ישראל - ערכים שהבטיחו את התמדת קיומו של עם ישראל נגד כל הסיכויים.

  

בהתעקשותה של הקהילה לקיים את המצעד בעיר הקודש יש משום התרסה כלפי ירושלים של מעלה יותר מאשר כלפי ירושלים של מטה. זוהי התרסה כנגד ערכי המשפחה היהודית, המוסר האלוהי ותקוות האנושות לחיי נצח - ערכים שלאורך הדורות היו דגלה של ירושלים. התרסה שכל כולה נועדה לכבות את אורה של ירושלים, אור עולם באוצר החיים של עם ישראל.

  

קיום מצעד הגאווה בירושלים, אליו מתלווים שפל של עזות מצח, מעשי גנאי, הוללות וזימה, הינו ניסיון להפוך את ירושלים לעיר נמל לחופו של הנצח. עיר נמל על כל המשתמע מכך. השמירה על קדושתה של ירושלים אינו משימתם הבלעדית של הציבור החרדי או הדתי. זוהי חובתו של כל יהודי באשר הוא. שמירה מיוחדת הנדרשת אל מול הרוח הרעה המנשבת בחברה הישראלית העכשווית, רוח של משפחה חדשה, שהיחסים בין חבריה מתבססים על חוזה ולא על קדושה. שמירה מפני ניסיון להציג נטייה חריגה כנורמה מקובלת. שמירה מפני תרבות זרה המבקשת להטביע את החברה הישראלית בים של דקדנטיות והדוניזם. 

 

הקהילה ההומו לסבית בישראל חיה את חייה בחופש מלא. איש לא מפריע להם לפתוח את מגירות חייהם. עם זאת בשם הדמוקרטיה ולמען העבר והעתיד של האומה היהודית, שחררו את ירושלים הקדושה לכל הדתות מהאזיקים שאתם מבקשים להניח על ידיה. על כך תהיה גאוותכם, ולשם כך אין צורך במצעד.

 

מי שדורש שיכבדו את אורחות חייו, מהראוי שיכבד את אמונתם של אחרים. אם מצעד יום העצמאות של הקהילה כל כך חשוב, ישקלו אולי לקיימו במקום אחר, מקום בו מתרכזים רוב חברי הקהילה.

 

הרב ד"ר חיים שיין הוא מרצה בכיר לפילוסופיה של המשפט במכללת "שערי משפט" 

 

האם ראוי לערוך את אירועי הגאווה בירושלים? הצביעו במנגנון התגובות "בעד" - לתמיכה במצעד ו"נגד" - למחאה על קיומו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות מכללת שערי משפט
הרב ד"ר חיים שיין
באדיבות מכללת שערי משפט
מומלצים