שתף קטע נבחר

עמוס גלעד: רגיעה - אפשרות יחידה לשחרור שליט

רגע לפני תחילת הרגיעה התראיין עמוס גלעד ל-ynet והדגיש כי מעבר רפיח לא ייפתח כל עוד גלעד שליט בשבי. אביו של החייל החטוף, נועם שליט, סבור כי הרגיעה תסכן את בנו, אך שליח ישראל לשיחות על הפסקת האש מבהיר כי אין כוונה לאפשר זאת: "הרגיעה היא האפשרות היחידה להגיע לשחרור שליט"

"אם גלעד שליט לא ישוחרר, מעבר רפיח לא ייפתח" - כך הבהיר אמש (יום ד') בראיון ל-ynet ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף (מיל') עמוס גלעד, המשמש כשליח ישראל לשיחות עם מצרים על הפסקת האש עם חמאס והארגונים הפלסטינים בעזה, שעות ספורות לפני תחילת הרגיעה ב-6:00 בבוקר. 

 

דברי גלעד מקבלים משנה תוקף על רקע טענות אביו של החייל החטוף, נועם שליט, לפיהן ממשלת ישראל הזניחה את בנו בהסכם הרגיעה. שליט טען כי הסכמה לפתיחת מעבר רפיח מעמיד את בנו בסכנה, אך גלעד מבהיר כי אין כוונה לאפשר זאת. "לדעתי, הרגיעה היא האפשרות היחידה להגיע אולי לשחרור שליט", הוסיף גלעד.

 

גלעד מעיד כי נושא שחרור החייל החטוף תפס חלק נכבד משיחותיו עם שר המודיעין המצרי, עומר סולימאן, אתמול בקהיר שנועדו לקדם את ההסכמה

הישראלית לרגיעה. "בדיון האחרון הקדשנו שליש מהשיחה לסוגיית שליט ועמדנו על כך שהשחרור יהיה חלק מהסכם הרגיעה", טען גלעד.

 

"הרעיון הוא לשוב ולנסות למקד את המאמץ לשחרור החייל. תחושתי היא שהסכם הרגיעה יקדם את השחרור. היתה זו המדיניות המוצהרת של הקבינט ואמרתי דברים ברוח זו למצרים. שליט הוא חלק מהסכם הרגיעה", ציין גלעד בראיון.

 

הוא התייחס בנוסף לנושא הרגיש של פתיחת מעבר רפיח והדגיש: "זו סוגיה מורכבת ומסובכת. צריך לזכור שפתיחת המעבר עלולה להיות מעין הכרה דה-פקטו במדינת חמאס, שכן יהיה זה המעבר הבינלאומי הראשון שלה למצרים. פתיחת רפיח היתה עניין שקם בהסכמה בין הרשות הפלסטינית לישראל, לארה"ב ולאיחוד האירופי, ששלח את הפקחים. לכן, מדובר בתהליך מורכב שמותנה בראש ובראשונה בהתקדמות בעסקת שליט".

 

"כל הפרה תוביל לשינוי עמדת ישראל"

ורגע לפני הרגיעה - ארגוני הטרור הגבירו את שיגורי הרקטות לעבר ישראל. שורת מטחים כבדים נורו משעות הצהריים, במהלכן התפוצצו עשרות רקטות וכמה פצצות מרגמה. במטח האחרון נפגע בית בשדרות מקסאם, כמה בני אדם לקו בחרדה.

 

גלעד תיאר את התנאים שבהם ייבחנו ארגוני הטרור במהלך הרגיעה. "חייבים הפסקת אש מוחלטת - כולל הכל. אם מחר בבוקר יירו רקטה אחת, תהיה זו הפרת ההבנות. אין כאן מקום לפרשנויות, ולא צריך גוף בורר. לא נקבל ירי של קסאם אחד.

 

"מצרים, מצדה, מחויבת למניעת הברחות מעזה. זה פשוט, למצרים יש גבול עם עזה שממנו מוברחים אמצעי לחימה ומחבלים. הברחה היא פגיעה מהותית בהסכמות. כל הפרה כזאת תוביל לשינוי עמדת ישראל כפי שהוצגה למצרים", אמר.

 

בהמשך לדברים דומים מפיו של ראש הממשלה אולמרט, השליח גלעד אינו אופטימי בנוגע להצלחת הפסקת האש, או הפסקת הטרור, כפי שהוא מעדיף לקרוא לה. "חמאס הוא ישות אלימה, ישות של טרור, ששמה לה מטרה לחסל את מדינת ישראל. אנחנו יודעים את זה, והם יודעים את זה. אני איש מציאותי ולכן אני לא מדבר על תחושותיי באשר להסכמה על רגיעה. אני מזהה את חמאס כאיום אסטרטגי על ישראל".

 

לדבריו, "בסופו של דבר מדובר בבחירה בין אופציות. אם היינו יוצאים למבצע צבאי נרחב עכשיו, ההערכה היא שהיינו מגיעים לאותה תוצאה כמו ברגיעה. התיווך של מצרים נותנת מענה לצורכי הביטחון החשובים והדחופים של ישראל, כמו הפסקת הירי, הפסקת ההברחות. כמו כן, יש כאן נוסחה לקדם את שחרור שליט. לכן ראוי למצות את האפשרות הזאת. במקביל, צה"ל נערך לפעולה הצבאית. אם הם לא יפסיקו את הטרור - צה"ל יצטרך לפעול", סיכם גלעד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מציאותי. גלעד
צילום: גיל יוחנן
הונאה. שליט
צילום: ודים דניאל
מומלצים